Ustawa "anty TVN". Joe Biden osobiście śledzi sprawę

Ustawa "anty TVN". Joe Biden osobiście śledzi sprawę
Ustawa "anty TVN". Joe Biden osobiście śledzi sprawę
Ustawa "anty TVN" jak nazywany jest poselski projekt nowelizacji przepisów o radiofonii i telewizji, już we wtorek ma trafić do Sejmu. Propozycje już wzbudziły wielkie kontrowersje, nie tylko w Polsce. W sprawę angażowali się i wypowiadali się o niej politycy Departamentu Stanu USA, ale ma ją śledzić także sam prezydent.

Joe Biden zwraca uwagę na losy koncesji dla nadawców w Polsce – ujawnił w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" doradca sekretarza stanu USA Derek Chollet. Dyplomata spędził w Warszawie kilka ostatnich dni, prowadząc rozmowy z przedstawicielami rządu oraz TVN.

Ustawa "anty TVN". Departament Stanu: to dla nas priorytet w relacjach z Polską

To właśnie telewizja należąca do amerykańskiego Discovery ma w największym stopniu być poszkodowana przez zmiany, jakich chce PiS. W zmienionej ustawie o radiofonii i telewizji ma znaleźć się przepis, który uniemożliwia udzielenie koncesji na nadawanie w Polsce firmom z siedzibą poza Europą.

Polecamy:

Derek Chollet pytany o to, czy po rozmowach w Warszawie wierzy korzystne dla USA rozstrzygnięcie problemu koncesji dla TVN-u, odparł, że nie chce spekulować, jak to się rozwinie.

- Mogę tylko powiedzieć, jakie przesłanie przekazałem polskim przyjaciołom: to jest priorytet dla Ameryki! Jesteśmy przekonani, że licencja dla TVN, TVN 24 powinna zostać odnowiona. Nie tylko dlatego, że mówimy o amerykańskiej firmie, ale także dlatego, że to dotyczy istoty naszych wartości - wskazał.

Ustawa "anty TVN". Joe Biden osobiście śledzi sprawę

Na pytanie, co stałoby się z polsko-amerykańskimi relacjami, jeśli mimo wszystko TVN nie otrzymałby odnowienia koncesji, Chollet stwierdził, że może tylko powiedzieć, iż "to przyciąga wiele uwagi w Ameryce, republikanów i demokratów". Dopytywany, czy także samego prezydenta odpowiedział: "Absolutnie". 

- Prezydent Biden wielokrotnie podkreślał, że w jego odczuciu wśród wyzwań, przed jakimi stajemy, najważniejszym jest starcie demokracji z narastającym autorytaryzmem. Przyszłość fundamentalnych wolności to jądro polsko-amerykańskiego sojuszu. Demokracja ożywia nasze partnerstwo, a jej fundamentem jest wolność prasy - zaznaczył Chollet.

Departament Stanu USA o Nord Stream 2. "Sankcje były nieskuteczne"

Gazeta w poniedziałkowym wydaniu zauważa, że dyplomata przyjechał do Warszawy w trudnym dla relacji Polski i USA momencie. Stany i Niemcy ogłosiły porozumienie w sprawie warunków zakończenia budowy Nord Stream 2. MSZ uznało je za niewystarczające. Chollet tłumaczy, że po przejęciu władzy Joe Biden wprowadził o wiele dalej idące sankcje na konsorcjum budujące rurę niż Donald Trump. Bez skutku.

- Mogliśmy nakładać kolejne restrykcje na Niemcy, ale nawet to nie zablokowałoby Nord Stream 2. Podcięłoby za to relacje transatlantyckie. To byłby prezent dla Władimira Putina – przekonuje Chollet.

MD

Czytaj też:

Lubię to! Skomentuj215 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura