Koreańska firma z ofertą budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej

źródło: Flickr / Johan Wouters
źródło: Flickr / Johan Wouters
— Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP) złoży w czwartek ofertę budowy pierwszej elektrowni atomowej w Polsce — podał Bloomberg. Oświadczenie zostało rozesłane przez spółkę mailem.

— Przedstawiciel Korea Hydro spotka się z Adamem Guibourgé-Czetwertyńskim, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, aby porozmawiać o bezpieczeństwie, ekonomice i konkurencyjności koreańskich reaktorów — doniosła agencja.

Pierwszy reaktor jądrowy w Polsce

Jak podaje Bloomberg, Polska planuje uruchomić swój pierwszy reaktor jądrowy w 2033 roku i zakończyć budowę 6 bloków do 2043 roku w ramach planu polityki energetycznej do 2040 roku.

Propozycja, która ma zostać przedstawiona w czwartek zapowiadana była w listopadzie ubiegłego roku. W jesiennym oświadczeniu napisano, że "przygotowywana przez KHNP oferta będzie konkurencyjna pod względem technologii, ceny i harmonogramu budowy". Informowano też wówczas, że koreańska firma planuje zaproponowanie Polsce "modelu reaktora APR1400 o znacząco podwyższonym poziomie bezpieczeństwa, spełniając w ten sposób wymagania IAEA (International Atomic Energy Agency) i WENRA (Western European Nuclear Regulators Association)".

APR1400 – reaktor z podwyższonym poziomem bezpieczeństwa

APR1400 jest reaktorem wodnym ciśnieniowym (PWR) o 60-letnim okresie eksploatacji. W budowie lub eksploatacji jest obecnie 10 bloków z APR1400. Pierwszy - Shin-Kori 3 - rozpoczął działalność komercyjną w 2016 roku. APR1400 działa też w bloku Shin-Kori 4, a w Korei Południowej w budowie są dalsze cztery - Shin-Kori 5 i 6, oraz Shin-Hanul 1 i 2. W Shin-Hanul 1 zakończył się już pierwszy załadunek paliwa, a początek komercyjnej eksploatacji jest planowany na połowę 2022 roku.

Pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej w 2033 roku

Zgodnie z PPEJ (Polski Program Energetyki Jądrowej) Polska ma w planach budowę nowoczesnych, ale sprawdzonych i dużych reaktorów typu PWR. Koreański APR1400 spełnia te wymagania. W Polityce Energetycznej Polski do 2040 roku zakłada się, że w 2033 roku uruchomiony zostanie pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków o mocy do 9 GW. Polski rząd oczekuje, że partner w programie jądrowym obejmie także 49 procent udziałów w specjalnej spółce, dostarczy odpowiedniego finansowania i będzie uczestniczył nie tylko w budowie, ale i eksploatacji elektrowni jądrowych. 


RB


Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj40 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka