Mimo inflacji miedziowy gigant radzi sobie dobrze. Wyniki finansowe KGHM

Huta Głogów. Zdjęcie: KGHM
Huta Głogów. Zdjęcie: KGHM
Grupa Kapitałowa KGHM podała wyniki finansowe za trzeci kwartał bieżącego roku oraz podsumowała pierwsze trzy kwartały w porównaniu do roku ubiegłego. Mimo zmiennego otoczenia makroekonomicznego i presji inflacji kosztów miedziowy gigant zwiększył produkcję srebra i utrzymał produkcję miedzi na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego. Przełożyło się to na wzrost przychodów w Grupie Kapitałowej KGHM oraz mocny wynik operacyjny Grupy.

Dwucyfrowe wzrosty KGHM

Grupa Kapitałowa KGHM zwiększyła o 505 mln (+11 proc.) wynik finansowy netto w porównaniu do tego zanotowanego po 9 miesiącach 2021 roku – 1 mld 86 mln zł wobec 1 mld 39 mln zł w analogicznym okresie 2021 r. Utrzymująca się dobra koniunktura na rynku metali przyczyniła się do wzrostu przychodów Grupy Kapitałowej KGHM (+18 proc.) w relacji do analogicznego okresu roku poprzedniego, do poziomu 25 mld 696 mln zł. Z kolei zysk netto za trzy kwartały br. wyniósł 5 mld 267 mln zł wobec 4 mld 762 mln zł w roku ubiegłym w takim samym okresie.

image
Przychody grupy KGHM za 3 kwartały 2022 roku

KGHM oprócz utrzymania bieżącej działalności podejmuje również liczne inicjatywy badawczo-rozwojowe dla zwiększenia efektywności. Spółka realizuje Program Strategiczny Huta Hybrydowa Legnica oraz projekty eksploracyjne w Polsce, a także rozwojowe działania w aktywach zagranicznych.

Miedziowy gigant kontynuuje swoje zaangażowanie w rozwój energetyki jądrowej, słonecznej i wiatrowej. KGHM konsekwentnie rozwija projekty przyczyniające się do spadku emisji CO2. Od 2023 roku w kopalni Sierra Gorda 100 proc. energii elektrycznej będzie pochodzić z własnych źródeł z OZE.

Zarząd w niepełnym składzie

Prezes KGHM Tomasz Zdzikot na konferencji podsumowującej wyniki Grupy zwrócił uwagę, że zarząd spółki pracuje w niepełnym składzie – prezes KGHM pełni również obowiązki wiceprezesa ds. rozwoju, a wiceprezes zarządu ds. produkcji Marek Świder jest też p.o. wiceprezesa ds. aktywów zagranicznych.

– Ważnym jest dla nas, aby zarząd ukonstytuował się w pełnym składzie i tego się w najbliższym czasie spodziewamy. – mówił prezes Tomasz Zdzikot. Zgodnie ze słowami prezesa KGHM, gdy dojdzie do ukonstytuowania zarządu, dokona on przeglądu strategii w kontekście otoczenia makroekonomicznego i bezpieczeństwa. Na konferencji padły słowa, że spółka w ramach projektów inwestycyjnych chce się skupić na podstawowej działalności.

Tomasz Zdzikot podkreślił, że obecnie zarząd spółki koncentruje się na skonstruowaniu budżetu na 2023 r. – To wyzwanie, w którym musimy pogodzić zarówno kwestię kosztową, jak i realizację zadań inwestycyjnych i rozwojowych – mówił Zdzikot. Zaznaczył, że chce, aby do priorytetów KGHM należały inwestycje i rozwój.

red.

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka