10 obserwujących
206 notek
303k odsłony
1746 odsłon

Od 2019 fiskus rozliczy PIT za pracownika. Od 2020 roku za samozatrudnionych

Rewolucja w wypełnianiu PIT-ów.
Rewolucja w wypełnianiu PIT-ów.
Wykop Skomentuj25

W 2019 urzędnicy skarbowi wypełnią formularze PIT-37 i PIT-38 za podatników. 

To nie pracownicy, a fiskus będzie od przszłego roku rozliczać roczne formularze PIT. Od 2020 roku zmiany obejmą wypełniających PIT-28, PIT-36 i PIT-36L, w tym osoby prowadzące m.in. działalność gospodarczą. System jest obecnie wdrażany, a prace polegają na obsłudze kilkudziesięciu deklaracji na sekundę i przekazie kilkuset komunikatów w okresie szczytu. 

 Aktualnie trwają testy akceptacyjne usługi "Twój e-PIT". Przygotowujemy się do testów wydajnościowych systemu, które rozpoczniemy na początku przyszłego roku - mówi pełnomocnik ds. informatyzacji w resorcie Teresy Czerwińskiej, Przemysław Koch. Udogodnienia dla zatrudnionych na umowy o pracę mają ruszyć punktualnie 15 lutego 2019 r.

Co nam grozi, jeśli spóźniliśmy się z PIT-em?

- W przypadku konieczności zapłaty podatku, zintegrujemy usługę z płatnością on-line. Należny podatek PIT od razu będzie można zapłacić i otrzymać potwierdzenie. Obecnie weryfikujemy gotowość banków do implementacji usługi natychmiastowego przelewu podatkowego - tłumaczy urzędnik ministerstwa finansów.

Każdy podatnik, którego obejmie rozliczenie przez fiskusa, po zalogowaniu się do usługi będzie miał wgląd do wyliczeń urzędu skarbowego. Wówczas okaże się, czy ma nadpłatę czy podatek do zapłaty. Korzystający z serwisu będą mogli określić ulgi i wskazać organizację pożytku publicznego, która otrzyma 1 proc. podatku. 

Do 15 lutego przedsiębiorcy i organy rentowe przesyłają do ministerstwa finansów formularze PIT-11 oraz PIT-40A. Resort uzyska jedynie dwa tygodnie na przetworzenie zawartych danych i przygotowanie elektronicznych PIT-ów dla podatników. Podatnicy będą mieli dostęp do wypełnionych deklaracji przez Krajową Administrację Skarbową od 15 lutego przyszłego roku. 

Możesz sprawdzić online, jak długo poczekasz na zwrot podatku PIT

Możliwość rocznego rozliczenia PIT dotyczyć będzie podatników rozliczających się: indywidualnie i, co ma być uproszczone, wspólnie z małżonkiem, a także w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci. Naszym zadaniem będzie weryfikowanie lub zaakceptowanie go bez wprowadzania zmian, co oznacza akceptację wprowadzonych danych. W innym wypadku możemy odrzucić rozliczenie fiskusa i samemu wypełnić PIT. źródło: PAP

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Wykop Skomentuj25
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka