Prezydent Duda. fot. Facebook/Andrzej Duda
Prezydent Duda. fot. Facebook/Andrzej Duda

"Polska Noc" w Davos 2019. Prezydent usłyszał gratulacje w sprawie Bliskiego Wschodu

Redakcja Redakcja Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 61

W Domu Polskim w Davos odbyła się "Polska Noc", podczas której międzynarodowi goście Światowego Forum Ekonomicznego mieli okazję poznać z bliska polską kulturę i posmakować polskich dań. Wydarzenie zainaugurował prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Duda uczestniczył także w sesji poświęconej przyszłości relacji transatlantyckich, a także w nieformalnym spotkaniu liderów światowej gospodarki (IGWEL), dotyczącym sytuacji na Bliskim Wschodzie.

Czytaj także: Przemysł 4.0 i globalizacja - tematy forum gospodarczego Davos 2019

"Polska Noc" w Davos

Dom Polski powstał z inicjatywy PZU i Banku Pekao S.A., jako część kampanii #PolandCanDoNation, która ma na celu promocję Polski. Uczestnicy trwającego od wtorku Światowego Forum Ekonomicznego, odwiedzając polski pawilon, mogą porozmawiać na temat wyzwań, jakie stoją przed światem, a w szczególności regionem Europy Środkowo-Wschodniej. Miejsce jest dostępne dla odwiedzających przez cały czas trwania forum, które kończy się w piątek.

To właśnie w Domu Polskim – podczas zorganizowanej przez PZU i Financial Times debaty – eksperci z zakresu ochrony zdrowia oraz nowych technologii dyskutowali na temat globalnych wyzwań związanych z rozwojem systemów opieki zdrowotnej. W debacie w Domu Polskim wzięli udział m.in. wiceprezes ds. korporacyjnych Microsoft Healthcare Peter Lee oraz dyrektor generalny Proteus Digital Health Andrew Thompson. Dyskutowano m.in. o bardziej inteligentnych lekach i analityce schorzeń, lepszym dostępie pacjentów do lekarzy, a także bardziej inteligentnych systemach, które zarządzają danymi.

- To są wszystko rzeczy, które Polskę nie mogą pozostawiać obojętną. Pytanie, kto te rozwiązania będzie kiedyś wdrażał. Ja twierdzę, że będzie to Grupa PZU i dlatego chcemy zaprosić do Domu Polskiego naprawdę najlepszych fachowców z całego świata, po to, żeby się uczyć, żeby wymienić się wiedzą i po to, żeby oni myśleli o Polsce – zaznaczył prezes PZU.

W środę wieczorem w Domu Polskim w Davos odbyła się "Polska Noc", podczas której międzynarodowi goście Światowego Forum Ekonomicznego mieli okazję poznać z bliska polską kulturę i posmakować polskich dań.  - Mamy nadzieję, że to będzie moment, w którym całe Davos będzie nosiło biało-czerwone barwy – mówił tuż przed rozpoczęciem spotkania prezes PZU Paweł Surówka. Według organizatorów, w wydarzeniu wzięło udział ok. 200 osób, w tym prezesi i właściciele największych światowych korporacji.

image
Davos 2019. fot. PAP/EPA/GIAN EHRENZELLER

Temat Bliskiego Wschodu w Davos

Andrzej Duda uczestniczył w sesji poświęconej przyszłości relacji transatlantyckich, a także w nieformalnym spotkaniu liderów światowej gospodarki (IGWEL), dotyczącym sytuacji na Bliskim Wschodzie. Obie debaty miały charakter zamknięty dla mediów. Podczas późniejszego spotkania z dziennikarzami w Davos prezydent poinformował, że w czasie debaty liderów dotyczącej Bliskiego Wschodu "zarysowano wszystkie konteksty niebezpieczeństw, które dzisiaj są w tym regionie świata".

- Ta dyskusja była bardzo dla mnie interesująca, bo, jak państwo wiecie, za trzy tygodnie będziemy w Warszawie gościli konferencję pokojową, bliskowschodnią - nazwijmy ją w ten sposób. My jako Polska jesteśmy jej gospodarzem. Cieszę się bardzo, bo zajmujemy w tej kwestii absolutnie neutralną pozycję - podkreślił prezydent. - W Davos usłyszałem wiele głosów gratulacji, że Polska jako członek RB ONZ i państwo niezaangażowane w żaden konflikt podjęła temat Bliskiego Wschodu i że jest jak najbardziej na miejscu, byśmy byli organizatorem konferencji na ten temat - mówił prezydent Andrzej Duda.

Jak zaznaczył, Polska jest dzisiaj niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ "i w tym aspekcie naszym podstawowym dążeniem jest dążenie do przestrzegania prawa międzynarodowego i tym samym dążenie do pokoju". Zaznaczył, że podczas spotkania głos zabierali przedstawiciele wielu państw arabskich, a także Palestyny i Izraela.

image
Rozpoczęcie szczytu w Davos. fot. PAP/EPA/GIAN EHRENZELLER

Konferencja bliskowschodnia w Polsce

W połowie stycznia amerykański Departament Stanu i polskie MSZ poinformowały, że w dniach 13-14 lutego w Warszawie odbędzie się konferencja ministerialna w sprawie budowania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Wcześniej o konferencji bliskowschodniej mówił w rozmowie ze stacją Fox News sekretarz stanu USA Mike Pompeo; powiedział wówczas, że szczególna uwaga poświęcona zostanie wpływom Iranu w regionie.

Teheran uznał udział Polski w organizacji konferencji za akt wrogości, tamtejsze MSZ wezwało charge d'affaires ambasady Polski, aby zaprotestować przeciw tej konferencji. Jak podało polskie MSZ, polski dyplomata przedstawił irańskiemu resortowi spraw zagranicznych założenia planowanej konferencji.

Pod koniec ubiegłego tygodnia rzeczniczka szefowej unijnej dyplomacji Maja Kocijanczicz poinformowała, że w dniach konferencji bliskowschodniej w Warszawie Federica Mogherini będzie przebywała z wcześniej zaplanowaną oficjalną wizytą w Afryce. W poniedziałkowym wywiadzie z "Rzeczpospolitą" szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz przekazał, że w konferencji nie weźmie też udziału Rosja.

image
Prezentacja Davos 2019. fot. PAP/EPA/GIAN EHRENZELLER
Prezydent został zapytany przez dziennikarzy, czy podczas debaty liderzy państw wyrażali jakieś wątpliwości lub zaniepokojenie faktem, że Polska zdecydowała się na bycie gospodarzem konferencji bliskowschodniej. - Nikt takich wątpliwości nie wyrażał, nie padło ani jedno takie zdanie co do jakichkolwiek wątpliwości - odparł prezydent. Jak dodał, w kuluarach Forum Ekonomicznego "usłyszał wiele głosów z gratulacjami, że właśnie podjęliśmy ten temat; że będąc w RB ONZ, właśnie jak najbardziej na miejscu jest to, żebyśmy my byli organizatorem takiej konferencji, jako że nie jesteśmy państwem, które byłoby obecnie bezpośrednio zaangażowane w jakikolwiek konflikt".

- Nie jesteśmy dzisiaj państwem, które by miało tam na miejscu w tych sytuacjach konfliktowych jakieś swoje wielkie interesy. Zarazem jesteśmy takim państwem, które dawniej było tam obecne i ma wiele więzi wynikających także z więzi międzyludzkich, także wynikające z tego, że wielu ludzi z tych krajów Bliskiego Wschodu studiowało w Polsce (...) mamy tam wiele kontaktów - zauważył Duda. - Jesteśmy dzisiaj postrzegani pozytywnie jako ci, którzy zajmują tutaj stanowisko neutralne, nie mając własnego interesu w tej sprawie i mogą w związku z tym obiektywnie oceniać, także znając specyfikę miejsca - dodał prezydent.

Andrzej Duda zaznaczył, że w czwartek ma trzy ważne spotkania - z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem oraz prezydentem Brazylii Jairem Bolsonaro, a także z wysoką komisarz ONZ ds. praw człowieka Michelle Bachelet. Polska kandyduje do członkostwa w Radzie Praw Człowieka ONZ na lata 2020-22.

Davos 2019

49. Światowe Forum Ekonomiczne we szwajcarskim Davos rozpoczęło się 22 i trwa do 25 stycznia. Uczestniczą w nim liderzy światowej polityki, szefowie najważniejszych międzynarodowych instytucji gospodarczych i finansowych, ekonomiści, politolodzy, bankierzy, prezesi koncernów oraz szefowie wielu organizacji pozarządowych.

źródło: PAP

KJ

 © Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka