14 obserwujących
516 notek
574k odsłony
2268 odsłon

Czy chrześcijanie są traktowani jako wiara "drugiej kategorii" czyli o tym co na TT

Wykop Skomentuj65

W ostatnich godzinach sporo żywiołowych reakcji wywołał tweet ambasador USA, która składała życzenia Żydom z okazji Paschy. Sprawa wywołała poruszenia zważywszy na fakt, że w Polsce dominującą religią jest katolicyzm, a po drugie jest obchodzona teraz Wielkanoc. Kwestia ta daje jeszcze kilka wątków do analizy.

Przede wszystkim po tym tweecie należy przede wszystkim zaznaczyć, że jest to bądź co bądź ambasador w Polsce i powinna ona się orientować nawet w podstawowym zakresie, że teraz jest obchodzona w Polsce Wielkanoc i u nas dominujący jest katolicyzm. Nie wiem czy była to tylko przypadkowa pomyłka czy celowy zabieg wynikający z podkreślenia ważności relacji amerykańsko - izraelskich. Tego nie wiem, ale pani ambasador szybko się zreflektowała i złożyła życzenia także katolikom. Niemniej jednak niezręczność była zresztą nie pierwsza ze strony ambasady USA.

Po drugie: po raz kolejny katolicy, ale i tradycja z tego wynikająca są traktowani jako wyznawcy drugiej kategorii. Wielokrotnie byli wyszydzani są swoją wiarę, a Kościół katolicki w Polsce jest wrogiem publicznym numer jeden dla wielu. Chociaż nawet przeciwnicy Kościoła starają się świętować Wielkanoc zgodnie (przynajmniej w małym stopniu) z tradycją zaszczepioną w nas wieki temu. Ale przeglądając TT np. polityków opozycji (niektórych) ważniejsze było obchodzenia rocznicy powstania w gettcie warszawskim niż Świąt Wielkanocy. Żeby nie było: powstanie w gettcie uważam za coś strasznego i cenię heroizm i poświęcenie tamtych ludzi, którzy walczyli także i za nas nie Żydów, ale dla równowagi można byłoby zamieścić coś związanego chociażby z przygotowaniami do Wielkanocy, bez aspektów religijnych. Niestety jak przeglądając tak na szybko nie zauważyłem tego. To jest kolejny sygnał, że wiara katolicka, ale i tradycja wyniesiona od pokoleń jest mało ważna, ale i jakby wstydliwa, a ważniejsze są wydarzenia związane z judaizmem, które są istotne, ale w Polsce jesteśmy i tutaj mamy inną, dominującą wiarę. Smutne jest to, że podobnie widzą to np. profesorowie UW, którzy po raz kolejny wikłają w się polityczną walkę, a poglądy powinny zostawić dla siebie, bo często jest to utożsamianie z samym uniwersytetem. Należy także podkreślić, że po raz kolejny katolicy dają siebie spychać w narożnik, "jechać" po swojej wierze, tradycji i jako religia często nie reaguje na ataki ze strony różnych środowisk. To smutne, ale czas to zmienić. Wiara powinna być fundamentem naszych poglądów i należy jej zasadniczo bronić. Ci, którzy nie są po drodze z wiarą powinni też zaangażować się, aby ludzie, którzy ją wyznają nie byli pomijani i dyskryminowani. Powinni robić to wszyscy. Ale chyba to nieprędko się zmieni. Wiara stała się dla wielu reliktem jak wspomniałem niedawno przeszłości i jakby nie warta obrony. Ale sądzę, że jakaś nadzieja na poprawę jest. Oby ona szybciej nie umarła niż nasze opamiętanie.

Wykop Skomentuj65
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura