Newsweek alarmuje, że za chwilę nie będzie lasu
Michał Książek, który skończył leśnictwo, ale zapomniał nie tylko o tym, że są jeszcze lasy w Parkach.
Tragedia wycinek to generalnie tragedia umysłów w czasach powszechnej manipulacji i cenzury, w czasach edukacyjnej zapaści.
Czy wyobrażacie sobie przed laty, przed tysiącami, istnienie Natury 2000, parków, otulin? Czy zdajecie sobie sprawę z idei powoływania parków? Jak ta idea ma się do naszej dzisiejszej rzeczywistości, gdy powierzchnia lasów w Polsce nie jest zagrożona, lecz się zwiększa*, a zasoby przyrodnicze w lasach gospodarczych nie notują spadków, tak jak to ma miejsce w parkach czy rezerwatach**?
Obudź się czytelniku
Lasy gospodarcze od zawsze zajmowały się zaopatrzeniem kraju w surowiec drzewny. Lasy nie są odpowiedzialne za skażenie środowiska, za smog, za zanieczyszczenie gleby i wody, z czym nie radzi sobie państwo, a co nie jest przedmiotem zainteresowania organizacji tzw. ekologicznych. To jeden z nielicznych już zasobów Polski. Powinien być zasobem obywatelskim, przynależnym każdemu bez prawa odsprzedaży. Wówczas zupełnie inaczej każdy by patrzył na majątek leśny i na jego marnotrawienie, które się dzieje od lat pod naporem pseudoekologistycznego wairactwa, wskazującego, nie na marnotrawstwo zasobu, lecz na konieczność marnotrawienia.
Zasobność lasu w LP w okresie 1946-2018
Rocznik Statystyczny 2020: zasobność (przyrost zasobności) na pniu w LP w okresie 1946 – 20218
Wykres sporządzany na podstawie danych zaczerpniętych z oficjalnego wydawnictwa GUS wskazuje wyraźnie, że zasoby lasów w kraju rosną.
***
Czy przeznaczanie drewna na truchło i zgnicie (bo tym w gruncie jest walka o zachowanie starodrzewi) buduje zasoby polskiej przyrody, skoro z pewnością nie wzmacnia naszych portfeli?
*
Źródło
Okładka Rocznika Statystycznego GUS Leśnictwo
W pewnych okresach wyniki zostały interpolowane. Ponieważ praca nie ma zacięcia naukowego, to na potrzeby tego artykułu dokonałem uśrednienia masy (przez interpolację) w niektórych, początkowych okresach, gdyż Rocznik ich nie zawierał (1947-1955, 1957-1967, 1979-1984; strona 101 Rocznika).
Linki i inne
*Ile jest lasu i dlaczego
** Straty przyrodnicze Rezerwatu Ścisłego Białowieskiego Parku Narodowego. – Kiedy zlikwidujemy Białowieski Park Narodowy
Las. Co to takiego
Puszcza – co to takiego
Lasy do Konstytucji – sztuka dla sztuki a las dla lasu
Lasy do Konstytucji po raz wtóry
Artykuł pierwotnie ukazał się na stronie www.polskawlesie.pl
Komentarze