Wśród wielu sposobów na zabezpieczenie pożyczki jednym z najpopularniejszych jest nadal jej poręczenie. W praktyce oznacza to, że kiedy nie będziemy spłacać kredytu, pożyczkodawca będzie mógł zażądać tego od naszego poręczyciela. Poręczyciel, zwany także żyrantem, to dość odpowiedzialna rola, dlatego zanim się na nią zdecydujemy, warto rozważyć wszystkie konsekwencje, jakie się z tym wiążą.
Kiedy potrzebujemy poręczycieli
Kredyty, zwłaszcza na wysokie sumy, wymagają pewnego zabezpieczenia. Zazwyczaj ma ono postać ubezpieczenia, może nim być także hipoteka. Jednak od pożyczkobiorców o niskiej zdolności kredytowej albo bez historii kredytowej może być wymagane poręczenie.
Czym ryzykuje poręczyciel
Niezależnie od tego, kto prosi nas o podżyrowanie pożyczki, powinniśmy taką decyzję starannie rozważyć. Nie warto podejmować jej zbyt szybko, nie warto ulegać emocjom, ponieważ może on mieć bardzo bolesne konsekwencje. Rozważając takie działanie, trzeba wziąć pod uwagę stan własnych finansów, jak i stabilność sytuacji finansowej osoby biorącej pożyczkę. Trzeba mieć świadomość, że poręczyciel odpowiada za spłatę kredytu całym majątkiem, niezależnie od jego sytuacji czy specjalnych okoliczności. Oznacza to, że w razie gdyby kredytobiorca nie spłacił kredytu, żyrant będzie musiał zrobić to za niego nawet jeśli sam np. ciężko zachoruje lub straci pracę.
Kolejnym czynnikiem wartym rozważenia jest fakt, że bycie poręczycielem obniża zdolność kredytową w znaczący sposób, co praktycznie uniemożliwia samodzielne wzięcie kredytu lub pożyczki.
Kiedy poręczenie może zostać unieważnione
Na unieważnienie poręczenia można liczyć tylko w wyjątkowych wypadkach, kiedy udowodnimy, że udzieliliśmy go pod wpływem gróźb, szantaży czy przymusu, albo znajdowaliśmy się wtedy w stanie niepoczytalności.
Nazywam się Michał Kamiński i jestem redaktorem portalu finansowego pozyczasz.pl. Na moim blogu postaram się poruszyć najciekawsze zagadnienia ze świata finansów.
Możesz odwiedzić nas na pozyczasz.pl
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Rozmaitości