1 obserwujący
29 notek
18k odsłon
  474   0

Robert Gwiazdowski o Podatkach, Ubezpieczeniach, UE, Rządzie i Opozycji

Przestawiam wywiad z Panem Robertem Gwiazdowskim. Liderem ugrupowania Polska Fair Play, kandydującego do europarlamentu.

BMJ: Moje pierwsze pytanie będzie dotyczyło kwestii ubezpieczeń społecznych. Jak one według Pana mają wyglądać?

RG:System ubezpieczeń społecznych powinien być zmieniony całkowicie. Nie ma czegoś takiego jak ubezpieczenie społeczne. My powinniśmy mówić o zabezpieczeniu społecznym. Jeżeli mamy na przykład ubezpieczenie emerytalne, to ono nie ma nic wspólnego z ubezpieczaniem. My nie płacimy składek na nasze emerytury, tylko płacimy na emerytury dzisiejszych emerytów. Na te, co dziś są wypłacane. Nasze składki nie są inwestowane i nasze emerytury będą zależały od aktywności zawodowej naszych dzieci i wnuków. Dlatego ubezpieczenie emerytalne jako zabezpieczenie emerytalne powinno być oparte na innych opodatkowaniach, na innych źródłach przychodu, a nie opodatkowaniu pracy młodych ludzi.

BMJ: Jakie są wg. Pana najlepsze formy podatków?

RG: Najlepsze formy podatków wg. mnie to podatki pośrednie od działalności gospodarczej i od konsumpcji. Najgorsze są podatki dochodowe, bo one wymuszają na państwie inwigilowanie obywateli, sprawdzanie wszystkiego. Przy czym może niewłaściwym słowem jest wymuszanie na państwie. Państwo po to wprowadza te podatki, by mieć pretekst do inwigilacji podatników. Sprawdzać gdzie pracują, u kogo i na co wydają pieniądze. Przecież za tej wstrętnej komuny nawet tak nie było. Jak chcieli się UB-ecy dowiedzieć na co wydaję pieniądze to musieli za mną pójść i się tego dowiedzieć. Dzisiaj wszystko to można sprawdzić przez jedno kliknięcie.

BMJ: Co Pan sądzi o progresji podatkowej?

RG: Podatek dochodowy jest podatkiem złym, należy go zlikwidować, niezależnie od tego, czy jest on progresywny, czy też nie, ale progresja podatkowa jest szczególnie zła. Po pierwsze karze ludzi bardziej pracowitych. Ciekawostką jest to, że katolicka nauka społeczna dopuszcza progresję, ale nie z dochodów od pracy. W Polsce progresywnie są opodatkowane wyłącznie dochody z pracy. Działalność gospodarcza, zyski kapitałowe najem itp. są opodatkowanie liniowo.

BMJ: A co Pan sądzi o różnych stawkach VAT-u na różne produkty?

RG: To bez sensu! Mamy na przykład 23% na kołyskę, a 8% na trumnę, ale tylko wtedy, gdy trumna jest razem z usługą pogrzebową, bo jak bez usługi to też 23%.Solone orzeszki, lub chipsy, które są bardzo niezdrowe mają obniżoną stawkę VAT do 8% i to też jest bez sensu. Przez to dziś mniej wydamy na te orzeszki, ale w przyszłości państwo więcej wyda na służbę zdrowia.

BMJ: A jeśli chodzi o zdolności koalicyjne PFP, to z kim by pańskie ugrupowanie poszło w koalicję?

RG: Jesteśmy skłonni zrobić koalicję z każdym, o ile poprzez on nasze pomysły dotyczące podatków, emerytur i reformę sądownictwa. Reformę oczywiście, a nie zawłaszczanie.

BMJ: Jaka ideologia lub myśl polityczna przyświeca PFP?

RG: Generalnie jest to myśl liberalna, w klasycznym tego słowa znaczeniu, opierająca się na wolności i równości wobec prawa. To myśl liberalna była podstawą rewolucji oświeceniowej, była postawą sprzeciwu wobec przywilejów szlachty i formą walki z feudalizmem.

BMJ: A co Pan sądzi o działaniach opozycji i rządu?

RG: Dzisiaj opozycja z rządem prowadzą wojnę ideologiczną o wszystko. W zasadzie sporów programowych specjalnie nie ma. Klasyczny przykład: walka o sądownictwo i demokrację. PiS dokonał zawłaszczenia sądów, A co proponuje Platforma?! Platforma proponuje, że jak tylko odsunie PiS od władzy, to przejmie sądownictwo dla siebie. Moim zdaniem trzeba sądownictwo zreformować. Między innymi sposób wybierania sędziów. Ja osobiście jestem zwolennikiem tego, by sędziowie byli wybierani, ale nie tego, by każdy mógł być sędzią. Trzeba ograniczyć bierne prawo wyborcze. Sędzia to powinno być ukoronowanie kariery zawodowej. Sędzia to ktoś kto w zawodzie prawnika spędził 20 lat i ma już w ogóle 50 lat i wszyscy wiemy o jego dorobku. Jaką napisał pracę magisterską, jak została oceniona, jakie miał stopnie na studiach i co robił w trakcie 20 lat kariery zawodowej. Potem spokojnie możemy wybierać kto będzie naszym sędzią.

BMJ: Jaki ma Pan stosunek do UE?

RG: Uważam że powinniśmy być w UE. Jestem przeciwnikiem Polexitu, ale tę Europę trzeba skierować na takie tory, z których niestety zeszła. Jesteśmy zwolennikami UE takiej, jaką wyobrażali sobie ojcowie założyciele. Unii Schumana i Adenauera, a nie Tuska i Junckera. 

Źródło:


Lubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka