Sam pomysł napisania tej książki wydawał mi się karkołomny. Młody facet z Warszawy szukający klimatów dzieciństwa w podmiejskim pensjonacie, do którego jeździł kiedyś z matką i z babcią. Dużo dawniej, przed drugą wojną przyjeżdżali tam na letnisko senatoryjne warszawscy Żydzi; w latach wczesnego i środkowego peerelu - coraz bardziej nieliczni i zdziwaczali, starzejący się ocaleńcy z Holokaustu.
Duchy żydowskiego międzywojnia i straszliwej tragedii unoszą się tutaj na każdym kroku. W opustoszałym pensjonacie - otoczonym sosnowym lasem z korzeniami wywiewanymi z piachu...- narrator spotyka starych ludzi, którzy coś mu opowiadają (a raczej samym sobie). Migawkowe wspomnienia gęstnieją w atmosferę potwornego smutku i beznadziei.
Nic się właściwie nie dzieje - wyciszone, wyblakłe wspomnienia niczego nie posuwają naprzód. Jakieś motylki i klombiki, pudła po butach ze zdjęciami, opakowane w stare peerelowskie gazety, starobiblijny fresk w stołówce, wszechogarniające smugi mgły i tory kolejki podmiejskiej. Wspomnienia narratora są wyrywkowe, podobnie jak starych ludzi - tych w realu i tych żyjących już tylko w pamięci autora Pensjonatu.
To jakby dialog z utworami Brunona Schulza czy Debory Vogel. Tam dominujące było poczucie zbliżającej się nieuchronnie tragedii, tu - mamy do czynienia z posttraumą. Dialog prowadzony jest z pozycji „trzeciego pokolenia po Holokauście”, którą to rolę narrator przyjmuje na siebie dobrowolnie. Jesteśmy mimowolnymi świadkami tego „procesu”, który - mam wrażenie - jest głównym rdzeniem tej książki.
STARAM SIĘ GADAĆ DO RZECZY.
Opublikowałem powieści „ GRUPY NA WOLNYM POWIETRZU ” (Świat Literacki, W-wa 1995 i 1999) i „ STREFA EJLAT ” (Sic!, W-wa 2005); tom opowiadań ” TEN ZA NIM ” (Świat Literacki, W-wa 1996); ” WZGÓRZA KRZYKU” (Świat Literacki, W-wa 1998) - zbiór reportaży i wywiadów zamieszczanych w latach 90. w GW i tygodniku Wprost; „WŁAŚNIE IZRAEL” (Sic!, W-wa 2006) - wywiad-rzeka o Izraelczykach. “ TSUNAMI ZA FRAJER. Izrael - Polska - Media” (wyd. Sic!, W-wa 2008) - zbiór felietonów blogowych, zamieszczanych w portalach: wirtualnemedia.pl i salon24.pl.; פולין דווקא (Właśnie Polska)- reportażowa opowieść o Polsce z rozmowami o kulturze - Jedijot Sfarim, Tel Awiw 2009; WARSZAWSKI BEDUIN (Aspra-Jr, W-wa 2012)- biografia Romana Kesslera. @ ZDZICHU: WITH A LITTLE HELP OF HUMAN SHIELDS. Spiro Agnew: The bastards changed the rules and didn’t tell me. I LOVE THE SMELL OF NAPALM IN THE MORNING (Apokalipsa teraz). "Trzeba, żeby pokój, w którym się siedzi, miał coś z kawiarenki" (Proust). MacArthur: Old soldiers never die; they just fade away. Colombo: Just give me the facts. "Fuck the Cola, Fuck the Pizza, all we need is Slivovica". Viola Wein: Lokomotywa na Dworcu Gdańskim nie miała nic wspólnego z wierszem Juliana Tuwima.
FUCK IT! AND RELAX (John C. Parkin)
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura