Blog
TELAWIW OnLine: Prawda leży na wierzchu
Eli Barbur
Eli Barbur Szef serwisu TELAWIW OnLine.
152 obserwujących 1555 notek 2445483 odsłony
Eli Barbur, 27 października 2010 r.

OSTATNI ŚWIADKOWIE

Świat 27 października 2010. funkcjonuje na zasadach, których nie przewidzieli nawet najbardziej sprawni umysłowo prorocy biblijni. Dlatego uwagę moją czujną zwróciła dziś pierwsza kolumna wielonakładowego dziennika izraelskiego Maariw - z dwoma ostatnimi ocalonymi z Treblinki.

Nazywają się Szmuel Willenberg i Kalman Tajgman - mają po 87 lat i z Treblinki uciekli w czasie wielkiego buntu więźniów, w którym 800 z nich zginęło.W latach 1942-43 wymordowano tam 870 tys. ludzi - to największe poza Auschwitz-Birkenau miejsce zagłady Żydów w Europie.

Fakt, że Willenberg i Tajgman są ostatnimi żyjącymi świadkami ludobójstwa w Treblince - potwierdzony został przez Jad Waszem i mówi sam za siebie. Willenberg (dziś rzeźbiarz) walczył potem w partyzantce i w Powstaniu Warszawskim; napisał książkę Bunt w Treblince wydaną też w Polsce.

Rzeźby Szmuela Willenberga, przedstawiające postacie z Treblinki - stoją w „najmniejszym muzeum Holokaustu na świecie” - w izraelskiej miejscowości Ariel na Zachodnim Brzegu. Opisałem to muzeum w zeszłym roku:http://www.newsweek.pl/artykuly/sekcje/swiat/najmniejsze-na-swiecie-muzeum-holokaustu,38736,1

@

Z 70 km od Treblinki znajduje się Kock, a pod nim przydrożny kopiec z grobem Berka Joselewicza, pułkownika wojsk polskich, który w 1794 r. zorganizował Pułk Lekkokonny Starozakonny (pierwszą żydowską formację zbrojną od czasu upadku Masady, zdobytej przez Rzymian w 73 r.n.e.).

Po upadku Powstania Kościuszkowskiego płk. Joselewicz był w Legionach Polskich we Włoszech i potem z Napoleonem wrócił do Polski. Na głazie obok kopca usypanego w setną rocznicę jego śmierci wyryto napis: Nie szacherką, nie kwaterką, lecz się krwią dorobił sławy.

 

 

Opublikowano: 27.10.2010 11:22.
Autor: Eli Barbur
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

STARAM SIĘ GADAĆ DO RZECZY.
Opublikowałem powieści „ GRUPY NA WOLNYM POWIETRZU ” (Świat Literacki, W-wa 1995 i 1999) i „ STREFA EJLAT ” (Sic!, W-wa 2005); tom opowiadań ” TEN ZA NIM ” (Świat Literacki, W-wa 1996); ” WZGÓRZA KRZYKU” (Świat Literacki, W-wa 1998) - zbiór reportaży i wywiadów zamieszczanych w latach 90. w GW i tygodniku Wprost; „WŁAŚNIE IZRAEL” (Sic!, W-wa 2006) - wywiad-rzeka o Izraelczykach.  “ TSUNAMI ZA FRAJER. Izrael - Polska - Media” (wyd. Sic!, W-wa 2008) - zbiór felietonów blogowych, zamieszczanych w portalach: wirtualnemedia.pl i salon24.pl.; פולין דווקא (Właśnie Polska)- reportażowa opowieść o Polsce z rozmowami o kulturze - Jedijot Sfarim, Tel Awiw 2009; WARSZAWSKI BEDUIN (Aspra-Jr, W-wa 2012)- biografia Romana Kesslera. @ ZDZICHU: WITH A LITTLE HELP OF HUMAN SHIELDS. Spiro Agnew: The bastards changed the rules and didn’t tell me. I LOVE THE SMELL OF NAPALM IN THE MORNING (Apokalipsa teraz). "Trzeba, żeby pokój, w którym się siedzi, miał coś z kawiarenki" (Proust). MacArthur: Old soldiers never die; they just fade away. Colombo: Just give me the facts. "Fuck the Cola, Fuck the Pizza, all we need is Slivovica". Viola Wein: Lokomotywa na Dworcu Gdańskim nie miała nic wspólnego z wierszem Juliana Tuwima.
FUCK IT! AND RELAX (John C. Parkin) free counters

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • Angole celowo podawali najpierw, że jest tylko 2 rannych; tez podałem to na fejsie skrótowo...
  • Pewexy...Ja pamiętam "mety" w Śródmieściu Warszawy, gdzie o każdej porze dnia i nocy...
  • Wiedzę na temat roli chrześcijaństwa (nie tylko KK) w lansowaniu, tak to nazwijmy :),...

Tematy w dziale