Nauka płynie z doświadczenia
"Choćbyś naturę wypędzał widłami, ona zawsze powróci." Horacy
8 obserwujących
27 notek
63k odsłony
  2016   0

Jak masz bobra, to sprawa dobra - czyli o ratowaniu Polski przed suszą

Nad Skawą, 1 marca 2020, Piotr Podermański
Nad Skawą, 1 marca 2020, Piotr Podermański

Jak zabijesz bobra, nie będziesz miał dobra. Tak brzmią bardzo stare polskie przysłowia. Już o nich nie pamiętamy, bo przez X wieków populacja polskich bobrów niemal doszczętnie wyginęła. Zniknęły z pola widzenia, a wraz z nimi z obiegu wyszły i te przysłowia niosące ludową mądrość. Zwykły obywatel może zatem nie wiedzieć, ile dobra zawdzięcza bobrom. Urzędnik odpowiedzialny za ochronę środowiska powinien jednak to wiedzieć, bo są to zwierzęta objęte ochroną. Zamiast cieszyć się z ich rosnącej liczebności i prowadzić przemyślane akcje, w tym edukacyjne dla ludności, warszawski urzędnik zezwolił na odstrzał 1465 bobrów na Mazowszu ignorując ludową i naukową wiedzę.

100 lat temu na wymarciu

Trafiłam na bardzo ciekawą stronę prowadzoną przez 2 naukowców: biologa, dr Andrzeja Czecha z UJ oraz Skipa Lisle – specjalistę od zabezpieczania gruntów przed niechcianym bobrowym nalotem. Wprawiło mnie w prawdziwe osłupienie, gdy przeczytałam tam, że:

w 1928 roku, w całej Polsce naliczono zaledwie 235 bobrów! 

(źródło: http://www.bobry.pl/index.php?bobry-w-polsce,16 ) 

Od tamtej pory przyrodnicy podejmowali wzmożone wysiłki, by zapobiec wymarciu tego bardzo pożytecznego ssaka. W efekcie, w 2000 roku liczebność polskich bobrów wyniosła ok. 20 tysięcy osobników. Dziś, 20 lat później szacuje się ich populację na ponad 120 tysięcy. I to rzeczywiście widać, gdy mieszka się w sąsiedztwie rzek. 

Widoczne szkody

Spacerując ostatnio po okolicach Raby i Skawy obserwuję ogromną aktywność bobrów.

image
Nad Skawą, 1 marca 2020. 

Nigdy wcześniej nie widziałam tam ich śladów. Ponieważ dane mi było poczytać o wielu korzyściach, jakie z bobrowych siedlisk płyną – i to dosłownie! – bardzo się cieszę na widok każdego obgryzionego drzewka. Tak, jak i ekolodzy. Tych zachwytów nie podzielają jednak rolnicy i leśnicy, którzy na bobra patrzą tylko przez pryzmat szkód w inwentarzu. A także właściciele stawów, zarządcy infrastruktury drogowej i hydrologicznej.

Stąd właśnie wynika kuriozalna decyzja regionalnego dyrektora ochrony środowiska w Warszawie, zezwalająca na wybicie prawie 1500 mazowieckich bobrów. W 3 lata! (źródło: https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,25620741,wyrok-na-1-5-tys-bobrow-na-mazowszu-rdos-zgodzil-sie-na-ich.html )

Czemu?

Bo urzędnicy nie mają już środków na wypłacanie odszkodowań? Może jest to jeden z powodów. Jak podaje wspomniany wyżej artykuł:

„W latach 2008 ? 2018 RDOŚ w Warszawie wypłacił prawie 40 mln zł za szkody wyrządzone przez zwierzęta”.

To niewątpliwie bardzo duży koszt publiczny. Ekolodzy uważają jednak, że odstrzał nie jest drogą do przeciwdziałania bobrowym szkodom: http://www.bobry.pl/index.php?czy-odstrzaly-bobrow-sa-skuteczne-,41

Odszkodowania też nie… http://www.bobry.pl/index.php?obecna-sytuacja-bobrow-w-polsce,35

Żyć jak ekolog z bobrem

Andrzej Czech i Skip Lisle mają gotowe rozwiązania, którymi dzielą się w internecie: http://www.bobry.pl/index.php?jak-radzic-sobie-z-bobrami-,36

Są to rozwiązania przede wszystkim systemowe, o które powinien zadbać Minister Środowiska, wśród nich:

  • wyłączanie stref brzegowych z gospodarczego i mieszkalnego użytkowania,
  • prowadzenie akcji edukacyjnych , szczególnie dla ludzi zamieszkujących na terenach zasiedlanych przez bobry,
  • fachowa (oparta na wiedzy przyrodników!) pomoc w skutecznym przeciwdziałaniu lokalnym szkodom

Działania te powinny być opracowane we współpracy z przyrodnikami, bo bóbr jest zwierzątkiem o „desperackiej” naturze.

„Ponieważ potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa sobie i członkom rodziny jest u bobrów niezwykle silna, jak zresztą u wszystkich innych zwierząt, wszelkie uszkodzenia, także poczynione celowo przez człowieka, będą bardzo szybko naprawiane. (…) Odpowiednie zabiegi i urządzenia często pozwalają na całkowite i trwałe unikanie znaczących szkód wynikających z działalności bobrów. W wielu przypadkach okazuje się, że są one znacznie bardziej skuteczne i tańsze niż bezpośrednia walka z bobrami i próby niszczenia ich budowli." Żródło: http://www.bobry.pl/?jak-radzic-sobie-z-bobrami-,36

Dla zainteresowanych szczegółowymi rozwiązaniami, dr Czech – na zamówienie Ministra Środowiska – opracował analizę, która jest dostępna jako „Podręcznik zmniejszania szkód powodowanych przez bobry. Praktyczne rozwiązania do stosowania przez każdego” pod linkiem: http://www.bobry.pl/docs/szkody_bobry.pdf

Po co te wszystkie, ekologiczne zabiegi?

Korzyści z bobrowego sąsiedztwa są dla środowiska nie do przecenienia. Oczywiście, ich działalność wpłynęła i nadal wpływa na kształtowanie krajobrazu. Ma też ogromne znaczenie dla zapewniania optymalnych warunków dla bioróżnorodności. Wspomaga procesy oczyszczające wód i gleb. Utrudnia rozprzestrzenianie pożarów!

Przede wszystkim jednak:

bobry to specjaliści od „wodociągów”, którzy zapewniają optymalne nawodnienie na terenach, na których się osiedlają.

Lubię to! Skomentuj74 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka