93 obserwujących
508 notek
330k odsłon
  206   0

Szlaki turystyczne Europy a „Crimson Route - Karmazynowy Szlak”

            

      image


pomnik Aleksandra Macedońskiego na tle Olimpu, Saloniki. Autor fotografii Konstantinos Kolimpa, Wikimedia Commons. Zakończenie „Karmazynowego Szlaku".  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/19/THESSALONIKI-Alexander_the_Great_overlooking_the_Mount_Olympus_-_panoramio.jpg/640px-THESSALONIKI-Alexander_the_Great_overlooking_the_Mount_Olympus_-_panoramio.jpg


tekst zgłoszony na XXIX Międzynarodową Konferencję „Europa Karpat”, Regietów 19 czerwca 2021. Panel III „Zielony ład a turystyka”. Temat uzgodniony z organizatorami. Wersja blogerska


aktualizacja w dniu 23 lipca 2021 w związku z trwającą Sesją UNESCO w Fuzhou w Chinach i przyjętymi tam lub polecanymi dokumentami i inicjatywami globalnymi


  

                            motto:

                           Europejskie Stowarzyszenie Turystyki Wędrownej:

                           „E-ścieżki łączą ludzi i są drogami pokoju, zrozumienia i jedności”1. Wstęp: pomysł Crimson Route, Karmazynowego Szlaku. 


26 październik 2019 Łańcut

W październiku 2019 na zaproszenie dyrektora Zamku Łańcuckiego Wita Wojtowicza spotkaliśmy się w Łańcucie aby porozmawiać o idei Via Culturalia – sieci instytucji kulturalnych leżących wzdłuż planowanej międzynarodowej trasy Via Carpathia od Kłajpedy na Litwie do Salonik w Grecji.

Zgłosiłem wtedy dodatkowy projekt: szlaku turystycznego od Suwałk do Dukli czyli na odcinku polskim Via Carpathia. Później przybrał nazwę „Crimson Route”, Karmazynowy Szlak oflagowany obiektami Renesansu. Zaczyna się od obiektu Światowego Dziedzictwa UNESCO - Mierzei Kurońskiej na Litwie, kończy pod pomnikiem Aleksandra Macedońskiego w Salonikach na tle Olimpu.

                                                              >    Mapa Via Carpathia


W lutym i wrześniu 2020   – Przemyśl/Krasiczyn, Karpacz na 26 i 27 Międzynarodowe Konferencje „Europa Karpat” ukazały się pierwsze teksty omawiające projekt Crimson Route, na prośbę organizatorów rozszerzone na trasę od Kłajpedy do Salonik. W kwietniu   zaczęła funkcjonować strona techniczna projektu na największym portalu blogerskim w Polsce – Salon24.pl; na obecną chwilę jest tam 63 teksty. Na kolejną XXVIII konferencję  w lutym 2021  Przemyśl/Krasiczyn powstała pierwsza wersja mapy Karmazynowego Szlaku obejmująca kilkanaście starannie wyselekcjonowanych obiektów na terenie Litwy i Polski: od Kłajpedy do Dukli. Znajdują się na niej obiekty z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO, parki narodowe, parki krajobrazowe, pomniki historii, obiekty renesansowe, rokoko i baroku. Maj 2021  zakończył się sygnalnym europejskim postem o szkockim szlaku Coast North 500.                       

                                                             

                                                            > mapa Kłajpeda- Dukla


Czerwiec 2021 Regietów XXIX Konferencja

Przedstawiam przegląd Europejskich Szlaków Turystycznych i na ich tle Karmazynowy Szlak. Tekst ma na celu przejrzenie europejskich szlaków głównych, i innych; przejrzenie map szlaków, porównanie ich z projektem Karmazynowego Szlaku,.


Termin planowania Karmazynowego Szlaku: 2024-2025Przy założeniu horyzontu planowania zgodnego z terminem ukończenia Via Carpathia na lata 2024-2025 można stwierdzić, że czasu jest dużo, a jedyna zasada jaką należy się kierować to staranność z dbałością o turystę który będzie zwiedzał kolejne obiekty Szlaku.

 

aktualizacja:   zamieszczone poniżej zasady oznaczone literami a/ i b/ mające na celu nie ingerowanie w ekopolitykę państwa i zrównoważony rozwój, nieingerowanie w autonomię gospodarzy szlaków turystycznych w Polsce /PTTK/, mające za swój główny cel zdrowie i bezpieczeństwo turystów okazały się bardzo przyszłościowe w kontekście 44 sesji w Fuzhou. Rekomendowany dokument MaB Programme UNESCO "Życie razem na Ziemi" oraz dokument z Neapolu proponują powszechną edukację dla ochrony do 2030 roku. Zachowana w czerwcu - i słusznie - autonomia wszystkich podmiotów na Karmazynowym Szlaku, w kontekście lipcowego Fuzhou, przyda się w przyszłości gdy wiele podmiotów państwowych, edukacyjnych, UNESCO, UICN, będzie zaangażowana w przeszkolenie wszystkich dla ochrony dziedzictwa.  link do Dokumentu z Fuzhou


> G20 w sprawie środowiska wspiera utworzenie międzynarodowej sieci ekspertów w dziedzinie ochrony środowiska na terenach UNESCO


a/  Zasada ostrożności i kompetencji


Ta zasada bierze się z tego, że Karmazynowy Szlak jest jedynie transgranicznym szlakiem turystycznym pomyślanym tak, żeby był dostępny dla przeciętnego turysty. Wynika z tego, że przy dalszym planowaniu mapy szlaku, musi on wziąć pod uwagę wszystkie uwarunkowania lokalne, które obecnie nie mogą być znane w 2021 w czerwcu. Idzie o miejscowe plany gospodarcze, turystyczne, komunikacyjne, planowania przestrzennego, budowlane i inne będące w kompetencji władz lokalnych. Również plany rozwoju perspektywicznego na poziomie województw /regionów/ na całej trasie.

Jedynym celem Szlaku jest zwiedzanie wybitnych obiektów kulturowych i przyrodniczych. Z założenia jest niekomercyjny i nie angażuje środków budżetowych państw i samorządów.

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości