92 obserwujących
493 notki
323k odsłony
  352   0

Ekopolityka Przemyśla w horyzoncie planistycznym 2160 - 2170 r.

            image

                        ARBORETUM w Bolestraszycach k. Przemyśla.  Kolumber.pl


Ekopolityka miasta Przemyśla wraz z otuliną przyrodniczą i Turnickim Parkiem Narodowym w projektowaniu, w perspektywie planistycznej 2160-2170 roku / horyzont 4-5 pokoleń do przodu/

Town Ecology          Wstęp

          W kierunku pożądanych zmian 1974- 1995 - 2018. Historia powstania tekstu.

          1/ Przemyśl jako classroom, school clase. "Conservatio" - Zachowuję.

          2/ Ochrona miasta i otuliny. 4 strefy ochrony. Zapobiegam

          3/ Przemyśl jako Miasto Zrównoważone. Town Ecology. Chronię.

           ZakończenieWstęp. Idea i cel napisania tekstu

W 2017 roku na stronie Facebookowej ‘Turnicki Park Narodowy w Projektowaniu’ wpisałem komentarz, że głosowałem za utworzeniem Turnickiego Parku Narodowego jako ówczesny członek Rady Naukowej przy Prezydium Rady Naukowej Ligi Ochrony Przyrody. Zadano mi wtedy pytanie: i co dalej z Parkiem. Odpowiedziałem, że sprawdzę co się dzieje i napiszę tekst na adres osób najlepiej zorientowanych w tej sprawie: ówczesnego prezydenta Przemyśla Roberta Chomy i Marszałka Sejmu PR Marka Kuchcińskiego mieszkających w Przemyślu. Wstępnie w miesiącach letnich 2017 napisałem cztery krótkie posty na swoim profilu FB.

Tekst niniejszy streszcza moje doświadczenia praktyczne i teoretyczne w tym temacie za lata 1974-2018 i przedstawia wnioski.W kierunku pożądanych zmian 1974 - 1995 - 2018. Historia powstania tekstu.

Data rozpoczęcia studium - maj 2017

Od maja 2017 rozpocząłem studium zbierając najróżniejsze dane; zarówno bezpośrednio związane z Pogórzem, Turnickim Parkiem Narodowym /dalej TPN/, EuroKarpatami, miastem Przemyśl i przepatrując najnowszą literaturę ekologiczną.Moje dotychczasowe doświadczenia w tym temacie 1974 - 2018

Zanim zacząłem pisać artykuły publicystyczne i naukowe związane z współczesną ekologią już w 1974 jako student przeszedłem na własnych nogach czerwony szlak turystyczny Przemyśl – Brylińce – Kopystańka z odbiciem na Połoninki Rybotyckie, Makową aż do Kalwarii Pacławskiej i Nowosiółek Dydyńskich. Wędrówka trwała ponad 8 godzin na trasie około 30 km.

Od tego czasu aż końca sierpnia 2018 odbyłem kilkadziesiąt wycieczek w tamtych terenach Pogórza Przemyskiego, Przemyskiego Parku Krajobrazowego. Samo miasto Przemyśl znam od II połowy lat 50-tych XX wieku, tak , że zmiany w ekosystemie miasta i jego otuliny są dla mnie łatwo uchwytne w okresie już ponad 60 lat.31 lipiec 2018 Makowa, Rybotycze – samotnie i pod parasolem.

7 sierpień 2018 Kalwaria Pacławska, Kniażyce – objazd terenów Pogórza w towarzystwie Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego

Ostatnio na opisywanych terenach byłem 31 lipca ub. r. przechodząc w deszczu i pod parasolem niewielką trasę Makowa-Rybotycze. Upały uniemożliwiły dłuższe wycieczki, m.in. przejście z Posady Rybotyckiej Doliną Jamną do Jureczkowej.

7 sierpnia natomiast byłem na terenach Kalwarii Pacławskiej oraz na terenach dojazdowych /Kniażyce/ w towarzystwie prof. dr hab. Jerzego Pióreckiego twórcy Zakładu Fizjografii PAN i ARBORETUM Bolestraszyckiego, otrzymując od profesora szereg kompetentnych wyjaśnień dotyczących Pogórza. Inną kompetentną osobą która z kolei zna tereny otuliny Przemyśla od strony Krasiczyna był wieloletni dyrektor Zespołu Zamkowo - Pałacowego w Krasiczynie Janusz Czarski. Na objazd tych terenów zaprosił nas Marek Kuchciński – obecny Marszałek Sejmu, znający je od kilkudziesięciu lat.Konsultacje z profesorem dr hab. Jerzym Pióreckim, wrzesień, październik 2018

W początku października otrzymałem do skopiowania 8 oryginalnych ręcznie wykonanych map formatu A2 od prof. dr hab. Jerzego Pióreckiego - map projektowych TPN, oraz dwie podstawowe pozycje bibliograficzne: opracowanie projektowe TPN oraz leksykon roślin Przemyśla i Pogórza opracowywany przez 23 lata przez profesora. Odbyłem też z profesorem 2 konsultacje.1995: czy Przemyśl może zostać obiektem wpisanym na Światowe Dziedzictwo Ludzkości UNESCO?

Pierwszy tekst dotyczący tematu opublikowałem w „Przemyskim informatorze kulturalnym” w 1995 roku pt. „Przemyśl – światowym dziedzictwem ludzkości?”. Zaproponowałem władzom miasta wystąpienie do UNESCO o wpisanie Przemyśla jako obiektu o charakterze ekologiczno-kulturowym na Listę Dziedzictwa UNESCO.

Przypominam teraz kontekst mojej wypowiedzi – był to rok 1995. Dzisiaj wiemy, że od kilku lat Przemyśl regularnie wygrywa rankingi internetowe na najpiękniejsze miasto w Polsce. A w 2013 otrzymał nagrodę EDEN dla najpiękniejszego miasta Unii z miast małych i średniej wielkości nie reklamowanych przez mejnstrim medialny. Widać, że postulat mój mający na celu ochronę miasta jako całości mającego unikalne walory – w kontekście dzisiejszym miał duży walor trafności.

Ale już w cytowanym artykule z 1995 podałem informację, że 31 maja 1995 z wnioskiem do ministra kultury o uzyskanie przez miasto Przemysl statusu pomnika historii wystąpił wojewódzki konserwator zabytków.

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości