8 obserwujących
166 notek
93k odsłony
  366   0

Fizyczna interpretacja zjawiska "przeciwskrętu". Odpowiedź na komentarz Snafu

     W poprzedniej notce przedstawiłem dowód poprawności na moją pochodną krętu dla przykładu płaskiego. Ponieważ Snafu to doświadczony Fizyk doświadczalny (jak cudownie to brzmi :) to opisał on zjawisko "przeciwskrętu" przy zaawansowanej jeździe motocyklem. Ponieważ cechą motocykli jest to że waga koła (a dokładniej chodzi o moment bezwładności) stanowi dużo większą część do całego pojazdu niż na przykład w samochodach i przy dużych prędkościach (czyli też bardzo szybkim obrocie koła) i dużym jego momencie pędu, próba obrócenia go w lewo albo w prawo musiała by skończyć się wywrotką. Dlatego przy dużych prędkościach aby skręcić w lewo albo w prawo należy pochylić motocykl czyli niejako "obrócić" obracające się koła wzdłuż motocyklu.

     Ponieważ mało kto z nas miał lub będzie mieć kiedykolwiek możliwość sprawdzenia tego na motocyklu, ja pokaże to zjawisko na bazie szlifierki kątowej, ponieważ większość z nas albo posiada takową albo miał z nią do czynienia i może własnymi rękami przekonać się czy dane zjawisko jest prawdziwe. Dodatkowo wielu może sobie uświadomić że to czym się zajmuje nie jest tylko abstrakcją a są to zjawiska jak najbardziej prawdziwe i teraz kiedy bardziej dokładnie je opisałem i pokazałem więcej szczegółów tego ruchu, będzie można użyć te mechanizmy w nowy innowacyjny sposób, tworząc nowe urządzenia z nowymi zastosowaniami.

    Chciałbym, marzę o tym aby ta koncepcja była rozwijana w Polsce i by to w Polsce powstawały nowe technologię na bazie tych rozwiązań, niestety obojętność i bylejakość (byle dotrwać do jutra na stołku) powoduje całkowity brak zainteresowania tymi rozwiązaniami w Kraju i zapewne skończy się jak zawsze. Ktoś na zachodzie się tym zainteresuje, rozwinie te mechanizmy i znajdzie dla nich zastosowanie a następnie gotowe produkty będą importowane do Polski, ponieważ Polacy mentalnie nie są gotowi do tworzenia rzeczy nowych i innowacyjnych.

     Co do eksperymentów ze szlifierką kątową prosiłbym o dużą ostrożność zwłaszcza u osób którzy nie mają doświadczenia w używaniu tego urządzenia. Nad małą szlifierką powinniście zapanować jednak już ta średniej wielkości potrafi powykręcać ręce a duża spalinowa nawet je połamać. Chodzi oto że chcąc ją obrócić w jedną stronę to szlifierka obraca się prostopadle do naszego ruchu i jeżeli ktoś tego nie rozumie i stara się siłowo kontynuować obrót na sztywnych ramionach, to tylko zwiększa prostopadły moment siły, który jeżeli przekroczy siłę mięśni to wykręci ręce ewentualnie nawet je połamie.

    Jak to działa? mamy szlifierkę kątową z obracającym się bardzo szybko dyskiem

image

    Dobrałem dwa specjalne punkty m_1 i m_2 z których jeden jest na osi X a drugi na osi Y a obrót dysku odbywa się na płaszczyźnie XY. Poniżej macie zapisane jak wyglądają wektory prędkości, przyspieszeń i ketu dla pojedynczych punktów obracającego się dysku.

image

    Spróbujmy więc podnieść rączkę do góry próbując obrócić naszą szlifierkę kątową wokół osi Y

image

    Ku zaskoczeniu intuicji kiedy podnosimy rączkę do góry próbując obrócić szlifierkę wokół osi Y szlifierka dokonuje obrotu wokół osi X, gdyż nasz ruch obrotowy wokół osi Y wywołuje moment siły na osi X

image

   A więc kiedy chcesz obrócić szlifierkę wokół osi Y to musisz zaczynać ją obracać wzdłuż osi X. Czy to magia? Nie to Fizyka i siła matematyki która za pomocą wyliczeń na kartce papieru potrafi ten efekt przewidzieć i obliczyć efekt jego działania.

    Chociaż nie wszyscy są tego świadomi zjawisko to jest dość powszechne

      Przy efekcie żyroskopowym moment siły o którym mówię zdefiniowany jest przez współczesną naukę jako moment obrotowy. Ja opisałem ten moment obrotowy jako moment siły będący sumą momentów siły wszystkich punktów obracającego się obiektu. Jest to nowy sposób rozumienia tego zjawiska i o wiele bardziej szczegółowy, niestety Fizycy nie wiadomo czemu zamiast zrobić z nich użytek bardzo obawiają się nowych rozwiązań i jak do tej pory wszyscy ignorują moje rozwiązania.Lubię to! Skomentuj21 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie