To i owo
Przez poznanie do poznania...
17 obserwujących
575 notek
229k odsłon
90 odsłon

Czynniki niematerialne w zarządzaniu biznesem

Wykop Skomentuj1

Czynniki niematerialne w zarządzaniu biznesem


Dzisiejsze zarządzanie biznesem już nie polega przede wszystkim na wdrażaniu materialnych zasobów. Zamiast tego firmy muszą skupić się na najlepszych strategiach pozwalających uchwycić wartościowe pomysły, innowacje....

Podręczniki ekonomii głównego nurtu nadal traktują dochody jako zwroty od „czynników produkcji”, zwłaszcza pracy, kapitału, surowców i energii.


Jednak w realnym świecie najwyższe dochody w coraz większym stopniu wynikają ze strategii zarządzania, mobilizacji wewnętrznych talentów i wykorzystania możliwości synergii, efektów zewnętrznych. W oparciu o metody stosowane przez naukowców, którzy uważnie obserwują rzeczywiste otoczenie, widzimy zmiany, które ekonomiści muszą wprowadzić, aby poprawić swoje badania nad gospodarką jako całością, a także na poziomie jednostki i firmy...

Przede wszystkim z powodu dramatycznych zmian, które przeszła gospodarka w ciągu ostatnich kilku dekad, nie można już polegać na modelach.


Strategie biznesowe, które ewoluowały w dzisiejszej gospodarce, mogą nam wiele powiedzieć o tym, jak faktycznie funkcjonuje rynek, oderwanie się od tych strategii może skazać ekonomistę na ograniczone zrozumienie tego, co się dzieje. Kryzys finansowy w 2008 r. dobrze to zilustrował.

W związku z tym należy skupić się na rozwijaniu systemów klasyfikacji, a nie na testowaniu hipotez.


Rosnące znaczenie czynników niematerialnych przyczyniło się do jeszcze większej nieprzejrzystości gospodarki z perspektywy ilościowej. Lepsze zrozumienie jakościowe stanie się coraz bardziej pomocne, ponieważ metody ilościowe dostarczają mniej informacji.

Wszystko to pociągnie za sobą zmianę psychologiczną.

Gospodarka niematerialna przyniosła ze sobą ogromne zmiany:

- znaczenie standardu życia,

- rozumienie realnego PKB,

- korporacji i regionalnych gospodarek.


Czczone od dawna modele ekonomiczne, narzędzia pojęciowe i statystyki agregowane nie wyjaśniają już odpowiednio otoczenia gospodarczego.


Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka