To i owo
Przez poznanie do poznania...
20 obserwujących
608 notek
249k odsłon
439 odsłon

Jednak kapitał ma twarz...

Wykop Skomentuj37

Jednak kapitał ma twarz...

Jak podaje Reuters - Niemcy opracowały w piątek plan utworzenia komitetu rządowego, aby szybko chronić niemieckie firm przed zagranicznymi przejęciami. 

W obawie przed Chinami Niemcy planują szybką interwencję państwa w celu ochrony kluczowych gałęzi przemysłu.
Strategia przemysłowa nakreślona przez ministra gospodarki Petera Altmaiera ma również na celu zapobieganie erozji niemieckiej bazy produkcyjnej, na której zbudowano niemieckie bogactwo, niemiecki dobrobyt. Szkoda, że Leszek Balcerowicz tak nie myślał, kiedy przeprowadzał transformację w Polsce!

Nowy stały komitet miałby uprawnienia do przejmowania udziałów w niemieckich firmach produkujących technologie wrażliwe lub związane z bezpieczeństwem narodowym.
Udziały rządowe, które zostałyby przejęte przez państwo, byłyby tymczasowo przechowywane w banku KfW (Państwowym Banku Rozwoju). Można to było już zrobić w niektórych przypadkach zgodnie z prawem niemieckim, ale Altmaier powiedział, że proces był zbyt wolny.

W dokumencie pt: „Strategia przemysłowa 2030” - zapisano „ ..należy stworzyć odpowiednie struktury, aby podejmować niezbędne decyzje szybciej i skuteczniej niż dotychczas”.
Stały komitet będzie współpracował z KfW, ale nie będzie żadnego nowego narzędzia finansowania przez państwo, które obejmowałoby udziały rządowe w firmach. Altmaier nie chcę rozszerzać sektora państwowego...choć może to nastąpić?
W dokumencie strategicznym nie podano, które firmy należy chronić ale z przecieków wynika, że to: Thyssenkrupp (TKAG.DE), Siemens (SIEGn.DE) i Deutsche Bank (DBKGn.DE).
Dążenie do ochrony i promocji niemieckiego przemysłu zbiega się z zastojem w gospodarce, największej w Europie, która traci dynamikę po dekadzie silnej ekspansji.

Zgodnie z planami Altmaiera Niemcy mają również na celu zwiększenie kontroli inwestorów spoza Europy, którzy chcą kupować firmy w ważnych sektorach, co jest powszechnie postrzegane jako ukierunkowane na chińskich inwestorów wspieranych przez państwo z dynamiczną mocą korupcyjną. Tam gdzie wkracza chiński kapitał politycy są zasypywani „prezentami”, wielu szambelanom w Polsce to by się podobało....

Unia Europejska ponownie rozważa swoją strategię przemysłową i stosunki z Chinami w obliczu zwiększenia inwestycji w kluczowe sektory przez chińskie przedsiębiorstwa państwowe.
Pekin przyspiesza krajowy rozwój technologii, w tym samochodów elektrycznych, i kupuje know-how za granicą poprzez przejęcia, w tym niemieckiego producenta robotyki Kuka (KU2G.DE).

Niemieccy urzędnicy przejęcie Kuka w 2016 r uznali za sygnał alarmowy, który podkreślił potrzebę ochrony strategicznych części gospodarki, a KfW wkroczył, gdy chińska sieć państwowa podjęła w 2018 r. próbę zakupu udziałów w operatorze sieci energetycznej 50 Hz. Szkoda, że w Polsce w dobie transformacji nie było takiej strategii...

Wykop Skomentuj37
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka