To i owo
Przez poznanie do poznania...
20 obserwujących
606 notek
247k odsłon
224 odsłony

Hiperspołeczność wyborców – klucz do sukcesu kandydatów?

Wykop Skomentuj

Hiperspołeczność wyborców – klucz do sukcesu kandydatów?

Podstawową zagadką w naukach społecznych i przyrodniczych jest to, dlaczego ludzie, w przeciwieństwie do innych zwierząt, rutynowo pomagają nieznajomym przy znacznych kosztach osobistych?

Uczeni twierdzą, że hiperprospołeczność ludzi można wytłumaczyć tzw. „ciepłym blaskiem” aktorów prospołecznych czerpiących z pomocy innych. Wielu przewiduje, że ludzie posiadający większe zasoby jak rodzina Kulczyków pomogą więcej.

Kwestionuje te twierdzenia... Wiele zachowań prospołecznych obejmujących informacje zwrotne, takich jak wolontariat, finansowanie kampanii wyborczych Hołowni, to tak naprawdę gry hazardowe.

 Po pierwsze, podmioty prospołeczne inwestują zasoby afektywne, próbując pomóc innym; następnie pozytywne informacje zwrotne (np. informacje zwrotne sugerujące „sukces”) zwiększają zasoby afektywne, ale negatywne informacje zwrotne (np. informacje zwrotne sugerujące „niepowodzenie”) zmniejszają zasoby afektywne.

Teoretyzujemy, że albo negatywne wstrząsy (przez wyczerpanie zasobów afektywnych), albo pozytywne wstrząsy (przez wywołanie awersji do ryzyka) mogą zmniejszyć prawdopodobieństwo przyjmowania pozytywnych wspierających działań….

Można to przetestować, badając wpływ złożonej instytucji ludzkiej, giełdy, która emituje wstrząsy negatywne, gdy rynek spada (sugerując złe wieści finansowe) i pozytywne wstrząsy, gdy rośnie (sugerując dobre wieści finansowe). Analizując unikalny, masywny pięcioletni zestaw danych z prawie 3 milionami wiadomości tekstowych wysłanych przez doradców kryzysowych, wykazujemy, że znacznie mniej osób zgłasza się na ochotnika, gdy zwrot zapasów jest albo bardzo negatywny, albo bardzo pozytywny.

 Szczytowe zachowanie prospołeczne występuje w „normalnych” dniach, kiedy zwroty zbliżają się do zera. Wspierając tę teorię, efekty są moderowane przez poziom pozytywnego wpływu na obszarach geograficznych wolontariuszy.

Te odkrycia są sprzeczne z istniejącymi teoriami i powszechnymi przekonaniami. Jak na ironię, instytucja zaprojektowana z myślą o wydajności ekonomicznej nadaje sygnały, które mają głęboki wpływ na hiper prospołeczne zachowania ludzi….

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo