To i owo
Przez poznanie do poznania...
20 obserwujących
641 notek
278k odsłon
592 odsłony

Wysokie bezrobocie w Hiszpanii?

Wykop Skomentuj11

Wysokie bezrobocie w Hiszpanii?

Hiszpania zrzuciła rekordową liczbę miejsc pracy w drugim kwartale po atakach COVID-19…

Hiszpania straciła milion miejsc pracy między kwietniem a czerwcem, co jest największym w historii spadkiem kwartalnym, Narodowy Instytut Statystyczny podał, że bezrobocie wzrosło z 14,41% w poprzednim kwartale do najwyższego od dwóch lat poziomu 15,33% ale to maskowało zasięg kryzysu, pomijając osoby na urlopie i osoby niespełniające technicznych kryteriów bezrobocia. 

Drugi kwartał jest tradycyjnie dobry dla siły roboczej, ponieważ rozpoczyna się sezon turystyczny w Hiszpanii. Ale to zostało sparaliżowane przez pandemię, a mnóstwo nowych kwarantann również nie wróży dobrze dla handlu letniego, mimo że blokada została zniesiona w czerwcu.

Analitycy ankietowani przez Reutera prognozowali, że bezrobocie osiągnie 16,7%.

Jednak po raz pierwszy w swojej długiej historii kryzysów gospodarczych Hiszpania masowo wykorzystała programy ochrony miejsc pracy, znane jako ERTE, w celu ograniczenia zwolnień w obliczu przymusowych zamknięć.

Gdyby tego nie było, byłoby znacznie więcej niż 1 074 000 zwolnień zgłoszonych w drugim kwartale.

„ERTE okazały się skuteczne w utrzymaniu zatrudnienia” - powiedziała na konferencji prasowej sekretarz stanu ds. Gospodarki Ana de la Cueva.

Oprócz czynnika urlopowego wielu Hiszpanów nie spełniało technicznych kryteriów dla kategorii bezrobocia, takich jak aktywne poszukiwanie nowej pracy.

Według de la Cueva, destrukcja miejsc pracy była najwyższa w przypadku osób zatrudnionych na czas określony, kobiet i osób w wieku 16-24 lata.

Dane rządowe pokazały intensywność blokady, gdyż tylko 35% ludności czynnej zawodowo, czyli około 14 milionów ludzi, faktycznie było w stanie wykonywać swoją pracę w drugim kwartale, głównie pracowników podstawowych i domowych.

Pomimo nowego bezrobocia, stopa bezrobocia w Hiszpanii jest nadal znacznie poniżej szczytu z 2013 r., który wynosił 26,94%, kiedy odczuwała ona skutki środków oszczędnościowych w następstwie światowego kryzysu finansowego.

Ale od 2018 r. spadek bezrobocia uległ spowolnieniu, odsuwając cel, jakim jest bezrobocie poniżej dwucyfrowego poziomu.


....


Wykop Skomentuj11
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka