catrw catrw
194
BLOG

Czy sektor energii odnawialnej może w Niemczech stać się samodzielny?

catrw catrw OZE Obserwuj temat Obserwuj notkę 16

Czy sektor energii odnawialnej może w Niemczech stać się samodzielny?

Niemiecki Blackout News donosi, że nie tylko dostawy energii w Niemczech znacznie się kurczą, ale także przemysł wiatrowy, informując, że "stacza się w kryzys".

Niemiecki rząd zamierza rozwiązać ogromne problemy energetyczne kraju, podwajając produkcję energii wiatrowej w ciągu następnej dekady, ale farmy wiatrowe po prostu nie są budowane, a zamówienia "gwałtownie spadają", spadając o "ponad jedną trzecią w trzecim kwartale" …

Wiatr miał być zbawcą dla przejścia kraju na odnawialne źródła energii, które ma zostać ukończone do 2045 roku.

Oczekuje się, że w nadchodzących dziesięcioleciach europejski system energetyczny będzie w coraz większym stopniu zależny od wytwarzania niedyspozycyjnego, takiego jak energia wiatrowa i słoneczna. W takim scenariuszu dotyczącym energii odnawialnej ważna jest lepsza charakterystyka ekstremalnych warunków pogodowych "Dunkelflaute", która może prowadzić do trwałej redukcji energii wiatrowej i słonecznej.

Niemiecka energetyka wiatrowa jest również zagrożona, ponieważ sama branża wiatrowa stoi w obliczu kryzysu bez subsydiów. To tylko dowód na to, że sektor nie może stać samodzielnie.

Czołowy niemiecki ekonomista Hans Werner Sinn widzi 6 głównych problemów związanych z europejską transformacją zielonej energii (Energiewende) i ostrzega inne narody przed podążaniem za niemieckim modelem energetycznym.

Problem nr 1: Porozumienie paryskie nie jest wiążące

Porozumienie paryskie zostało podpisane tylko przez 61 ze 191 krajów, a więc zobowiązało się do ograniczenia emisji, tj. ponad dwie trzecie narodów świata nie jest do niczego zobowiązanych.

Pozwoli to po prostu bogatym sygnatariuszom na outsourcing emisji do nieograniczonych krajów. Chiny i Indie kończą z darmową przepustką. Porozumienie paryskie nie będzie miało wpływu na globalne emisje, a obywatele bogatych krajów będą zmuszeni do ogromnych poświęceń. Widzimy to już dzisiaj.

Problem nr 2: cele UE są "utopijne"

Były szef IFO nazywa cele UE "utopijnymi" i dodaje: "Niemcy jednocześnie chcą odejść od węgla i energii jądrowej, uzależniając się w ten sposób od innych narodów". Jak Rosja.

Przekonanie, że UE może sama się zasilać, korzystając wyłącznie z niestabilnych odnawialnych źródeł energii, takich jak wiatr i słońce, jest podtrzymywane wyłącznie przez "media propagandowe". W rzeczywistości jest skazana na porażkę.

Problem nr 3: Niestabilne dostawy energii

Prof. Sinn wyjaśnia, że innym poważnym problemem jest: "Energia elektryczna z wiatru i słońca jest zbyt niestabilna, aby zapewnić niedrogie i kompletne zasilanie. Nawet jeśli Niemcy podwoją swoje obecne moce produkcyjne energii wiatrowej i słonecznej, podwoi to tylko niestabilność dostaw.

Problem nr 4: Innowacje poprzez centralne planowanie dekretowane przez rząd?

"Europa wypiera przemysł samochodowy i łamie prawo "jednej ceny". Rynek jako proces odkrywania innowacyjnych technologii o niskiej emisji CO2 jest zamykany", wyjaśnia Sinn.

Zamiast pozwolić rynkowi w naturalny sposób znaleźć najlepsze i najbardziej efektywne rozwiązania, Bruksela po prostu robi to dekretem. W końcu skończymy z nieudaną gospodarką centralnie planowaną.

Problem nr 5: E-samochody nie są czyste

Jeden z dzisiejszych problemów, przy obecnym niemieckim miksie dostaw energii elektrycznej, samochody elektryczne emitują znacznie więcej CO2 w całym okresie swojego cyklu życia niż konwencjonalne pojazdy z silnikami spalinowymi.

Jednak rządy dążą do zmuszenia obywateli do prowadzenia e-samochodów. W wielu krajach doprowadzi to do zwiększenia emisji CO2, a nie mniejszej.

Problem nr 6: Europa bez paliw kopalnych będzie miała zerowy wpływ na świat

Według prof. Sinna: "Z paliwami kopalnymi, które można przetwarzać, Europa bez nich będzie miała tylko niewielki wpływ, albo raczej nie będzie miała żadnego wpływu".

Bez względu na to, jakich paliw Europa zdecyduje się nie używać, inne kraje po prostu je spalą. Tak długo, jak globalna produkcja ropy naftowej będzie rosła, dopóty będzie rosła emisja CO2 – bez względu na to, co Europa robi, dekretuje lub decyduje

Sinn uważa, że: "Unilateralizm Europy w polityce klimatycznej podważy konkurencyjność jej przemysłu, zapoczątkuje jego upadek, a tym samym zniechęci inne kraje do podążania za podejściem europejskim, a zwłaszcza niemieckim".

….


catrw
O mnie catrw

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka