catrw catrw
2347
BLOG

Implozja na rynku nieruchomości komercyjnych w USA

catrw catrw Nieruchomości Obserwuj temat Obserwuj notkę 14
Wartość gruntu stała się wyższa od ceny budynków

"Ponad 50% z 2,9 biliona dolarów komercyjnych kredytów hipotecznych będzie musiało zostać renegocjowane w ciągu najbliższych 24 miesięcy, kiedy nowe oprocentowanie kredytów prawdopodobnie wzrośnie o 350 do 450 punktów bazowych"….

Raczej to nie będzie czarny łabędź? Będzie następny mechanizm ochronny FED. Gdyby nie były podjęte działania, sztuczna inteligencja wyliczyła potencjalne szanse na 59,3%....

Jeden z ekspertów powiedział „….nie martwcie się ludzie, wasze pieniądze są na razie bezpieczne. Wszystko, co FED musi zrobić, to udzielić pożyczek ZIRP bankom, które potrzebują zabezpieczenia…”.


imageMogłoby to uderzyć w małe i średnie banki.

Kredyty hipoteczne mają z reguły stałe oprocentowanie nawet na 30 lat…

Bardziej martwią puste powierzchnie biurowe w dużych miastach, choć można zawsze zrobić z nich mieszkania…

Kłopoty mogą być związane z błędną metodologią wyceny nieruchomości w stylu „nowych szat cesarza” polegającą na tym, że „algorytm bankowy jest ustawiony kontra własność sąsiada”, może powracać do zerowej stopy procentowej FED tylko tyle razy, zanim wycena zostanie przekroczona w nadmiernie rozszerzonym „momencie Minsky'ego”, kiedy dźwignia zero-magiczna zużywa się i nie może być wspierana.

image


Moment Minsky'ego to nagłe, poważne załamanie wartości aktywów, które oznacza koniec fazy wzrostu cyklu na rynkach kredytowych lub działalności gospodarczej.

Na giełdzie często się mówi: „zobaczymy, jak Buffet się zaangażuje”….

Może lepiej dla systemu byłoby, nie ratowanie na siłę, ale wymazanie akcjonariuszy i sprzedaż większym bankom z przeniesieniem kont klientów?

FDIC zrobił to dziesiątki razy podczas paniki finansowej…


...


catrw
O mnie catrw

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka