catrw catrw
2070
BLOG

Wiatraki przynoszą producentom straty?

catrw catrw OZE Obserwuj temat Obserwuj notkę 40

Wiatraki przynoszą producentom straty?

Firmy, które są pionierami w dziedzinie turbin wiatrowych, takie jak Siemens i Vestas, odnotowały ogromne straty w swoich kwartalnych raportach zysków z powodu awarii sprzętu objętego gwarancją.

W połączeniu z malejącymi zamówieniami, ich odpowiedzią były żądania większych dotacji rządowych, aby sztucznie ich wspierać...

Prawdopodobnie nowe projekty będą przynosiły jeszcze większe straty i będą potrzebować jeszcze wioększych dotacji rządowych?

 Nowe projekty są monstrualne pod względem wielkości.

... Łopaty największej turbiny Vestas Wind Systems, obecnie testowanej, mają prawie 380 stóp długości. Każda turbina ma ponad 900 stóp i może wygenerować do 15 megawatów energii elektrycznej - wystarczająco dużo dla miasta. Turbiny, które dziesięć lat temu były najnowocześniejsze, miały około jednej czwartej tej pojemności.

Ale roszczenia ubezpieczeniowe wskazują na fakt, że są one również kruche, co stanowi duży zestaw problemów, mamy do czynienia z czymś o wysokości 1000 stóp i obracającymi się na nim ostrzami.

... Ale GCube, ubezpieczyciel energii odnawialnej należący do japońskiego Tokio Marine HCC, widzi wadę. Okazało się, że awarie komponentów w turbinach o mocy 8 megawatów lub większej występują średnio po nieco ponad roku. Dla porównania, w przypadku turbin o mocy od 4 do 8 megawatów przypada ponad pięć lat. Czyli małe jest pewniejsze.

... Raport GCube opierał się na danych dotyczących szkód i informacjach od innych uczestników rynku. Firma twierdzi, że od wielu lat ubezpieczyła ponad 1980 gigawatów aktywów odnawialnych źródeł energii.

Fraser McLachlan, dyrektor generalny GCube, powiedział, że firma zmniejszyła ekspozycję na morską energię wiatrową w ciągu ostatnich kilku lat. Wynikało to z faktu, że roszczenia rosły, podczas gdy nowi gracze w ubezpieczeniach morskich wiatrowych obniżali ceny do poziomów, które określił jako niezrównoważone. Przewidywał, że jeśli straty będą rosły, ubezpieczyciele wycofają się, utrudniając finansowanie projektów i spowalniając transformację energetyczną.

Niektóre problemy wynikają z szybkiego wprowadzania nowych modeli. Straty spowodowane wadliwymi materiałami lub wykonaniem, awariami elektrycznymi i awariami skrzyń biegów rosną, powiedział GCube.

Inne kwestie pokazują, jak większe turbiny testują łańcuch dostaw w branży. Około 55% roszczeń dotyczyło turbin o mocy 8 megawatów lub więcej i wystąpiło na etapie budowy, co odzwierciedla trudności w ich obsłudze, powiedział GCube.

Średnia wielkość roszczeń wzrosła z 1 miliona funtów, o wartości około 1,25 miliona dolarów, w 2012 roku, do ponad 7 milionów dolarów. GCube powiedział, że jest to spowodowane kosztami części i napraw w większych systemach. Tylko kilka statków, które instalują turbiny, może obsłużyć największe, a przekierowanie ich do prac naprawczych jest kosztowne.

Żadna firma ubezpieczeniowa nie będzie długo pokrywać roszczeń o takiej skali w tym tempie. Jak również zauważają, tylko statki o określonych rozmiarach mogą obsługiwać oceaniczne elementy o tak ogromnej długości i wadze.

Jeśli musimy wyciągnąć ten statek z projektu, aby przetransportować zepsuty komponent z powrotem na brzeg i czekać na wymianę lub tylko czas tranzytu, co to robi z resztą harmonogramu? Czy to wpływa na przewidywane koszty?

Cóż, firmy wydmuchują je z powietrza, czy wody…

Nawet General Electric twierdzi, że turbiny wiatrowe stały się zbyt duże, zbyt szybkie i wycofują się z tych nieudanych projektów.

Turbiny wiatrowe stały się zbyt skomplikowane i nadszedł czas, aby wycofać się z niszowych modeli i usprawnić operacje, mówi szef GE ds. wiatru na lądzie.

Konstruktorzy turbin, tacy jak GE, próbowali walczyć z malejącymi umowami zakupu energii (PPA) i kurczącymi się ulgami podatkowymi dzięki "szybszym wprowadzaniu produktów, większej liczbie wariantów, większej liczbie pochodnych produktów", powiedział szef GE ds. Wiatru na lądzie Vic Abate na konferencji inwestorów GE 2023.

"Rezultatem tego była większa złożoność, niższa jakość i wyższe koszty" - powiedział.

GE zmaga się ze swoją działalnością wiatrową, obwiniając stratę w wysokości 2,2 miliarda USD w 2022 roku.

Jak długo trwa odnawialne wsparcie budżetowe interes się kręci?

... Potencjalne inwestycje prywatne w ciągu następnej dekady, stymulowane przez federalne zachęty podatkowe i pożyczki, mogą obejmować 900 miliardów dolarów na projekty energii odnawialnej i 100 miliardów dolarów na magazynowanie baterii, według Goldman Sachs. Dodając inwestycje w takich obszarach, jak wychwytywanie dwutlenku węgla i pojazdy elektryczne, całkowite wydatki mogą osiągnąć 3 biliony dolarów, szacuje firma.

Ale ponieważ projekty wiatrowe i słoneczne rosną w rozmiarze, zbliżają się do miast i napotykają rosnący opór w społecznościach lokalnych.

Co podnosi koszty inwestycji, na wielu farmach pojawiły się znaki zakazu wstępu, aby powstrzymać przedstawicieli NextEra oferujących dzierżawę terenu pod wiatraki lub służebności przesyłowe, a psy biegają za ogrodzeniem. Ludziom przeszkadza hałas i psucie pięknych widoków.


...

catrw
O mnie catrw

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka