catrw catrw
208
BLOG

Amerykańskie służby namierzyły chińską siatkę wywiadowczą

catrw catrw Chiny Obserwuj temat Obserwuj notkę 8

Amerykańskie służby namierzyły chińską siatkę wywiadowczą


imagePrzecieki prasowe dotyczące tego tematu mają dwa wątki.

Pierwszy dotyczy analityka wywiadu armii amerykańskiej stacjonujący w Fort Campbell w stanie Kentucky.

Został aresztowany po wspólnym dochodzeniu FBI i Dowództwa Kontrwywiadu Armii.

Udało się przejąć całe „ogniwo”, wykazano, że pracował dla chińskiego rządu komunistycznego przez ponad półtora roku.

Sierżant Korbein Schultz, analityk wywiadu w 506 Pułku Piechoty, został oskarżony przez federalną ławę przysięgłych o "spisek w celu uzyskania i ujawnienia informacji o obronie narodowej, eksportowanie danych technicznych związanych z artykułami obronnymi bez licencji, spisek w celu eksportu artykułów obronnych bez licencji i przekupstwo urzędnika publicznego".

W akcie oskarżenia zarzuca się, że od czerwca 2022 r. do czasu aresztowania Schultz spiskował z osobą zidentyfikowaną jako Konspirator A, w celu ujawnienia dokumentów, pism, planów, map, notatek i zdjęć związanych z obroną narodową, a także informacji związanych z obroną narodową, co do których Schultz miał powody sądzić, że mogą zostać wykorzystane do zaszkodzenia Stanom Zjednoczonym lub wykorzystane na korzyść obcego narodu. Konspirator A zwerbował Schultza, który posiadał poświadczenie bezpieczeństwa ściśle tajnego i często zlecał mu zbieranie dokumentów i poufnych informacji wojskowych USA. W szczególności Konspirator A zlecił Schultzowi zebranie informacji związanych z różnymi amerykańskimi systemami uzbrojenia wojskowego, w tym informacji niejawnych i informacji związanych z potencjalnymi planami Stanów Zjednoczonych na wypadek, gdyby Tajwan został zaatakowany przez wojsko. Niektóre z informacji, które Schultz przekazał Konspiratorowi A, obejmowały dokumenty związane z systemem rakietowym artylerii wysokiej mobilności (HIMARS), informacje o sprzęcie hipersonicznym, badania nad przyszłym rozwojem sił zbrojnych USA, badania nad głównymi krajami, takimi jak Chińska Republika Ludowa, oraz podsumowania ćwiczeń i operacji wojskowych. W zamian za dokumenty i informacje, konspirator A dokonał co najmniej 14 płatności na rzecz Schultza na łączną kwotę około 42 000 dolarów. Przez cały czas trwania konspiracji konspirator A informował Schultza, że mieszka w Hongkongu i pracuje dla geopolitycznej firmy konsultingowej z siedzibą za granicą.

W trakcie konspiracji Schultz wysłał również konspiratorowi A trzy dokumenty, które naruszały ustawę o kontroli eksportu broni (AECA). Trzy dokumenty obejmowały podręcznik technik i procedur taktycznych sił powietrznych dla śmigłowca HH-60W, podręcznik technik i procedur taktycznych sił powietrznych dla samolotu myśliwskiego F22-A oraz podręcznik technik i procedur taktycznych sił powietrznych dla międzykontynentalnych pocisków balistycznych.

To aresztowanie przedłuża niepokojący wzorzec stosunkowo młodego personelu wojskowego z dostępem do tajnych informacji, który jest z powodzeniem rekrutowany przez komunistyczne Chiny jako szpiedzy.

21 lutego starszy podoficer Bryce Pedicini został oskarżony o liczne naruszenia bezpieczeństwa.

Marynarka wojenna oskarża Pediciniego o przemyt tajnych informacji z bezpiecznych przestrzeni i przekazanie ich pracownikowi nieokreślonego obcego rządu w okresie od końca listopada 2022 r. do lutego 2023 r. w Hampton Roads w stanie Wirginia. Rodzaj informacji, o których udostępnianie oskarża się Pedicini, nie był jasny w aktach oskarżenia, które twierdzą również, że próbował przekazać obcokrajowcowi zdjęcia, w tym zdjęcia ekranu komputera przeznaczonego do przechowywania tajnych informacji, podczas pobytu w Yokosuka w Japonii.

Zagraniczny rząd, który przekształcił się w Pediciniego, nie jest wymieniony z nazwy, ale jego inicjały wyglądają jak C-H-I-N-A.

3 sierpnia 2023 r. dwaj marynarze, Jinchao (Patrick) Wei i Wenhang (Thomas) Zhao, zostali oskarżeni o szpiegostwo.

Zgodnie z aktem oskarżenia, w lutym 2022 roku Wei zaczął komunikować się z oficerem wywiadu z ChRL, który poprosił go o dostarczenie informacji o USS Essex i innych okrętach marynarki wojennej. Oficer chińskiego wywiadu zlecił Wei przekazanie mu zdjęć, filmów i dokumentów dotyczących okrętów marynarki wojennej USA i ich systemów. Obaj zgodzili się ukryć swoją komunikację, usuwając zapisy swoich rozmów i używając zaszyfrowanych metod komunikacji.


Począwszy od sierpnia 2021 r. i co najmniej do maja 2023 r., na polecenie chińskiego oficera wywiadu, Zhao rzekomo naruszył swoje oficjalne obowiązki w zakresie ochrony wrażliwych informacji wojskowych, potajemnie nagrywając, a następnie przekazując oficerowi wywiadu informacje, zdjęcia i filmy wojskowe USA. Zgodnie z aktem oskarżenia, oficer chińskiego wywiadu powiedział Zhao, że oficer wywiadu był badaczem gospodarki morskiej, poszukującym informacji do decyzji inwestycyjnych.

Drugi wątek dotyczy chińskich dźwigów w amerykańskich portach, mają zainstalowany sprzęt komunikacyjny.

W zeszłym miesiącu administracja ogłosiła program o wartości 5 miliardów dolarów, który ma na celu zastąpienie chińskich dźwigów portowych dźwigami produkcji krajowej. Inicjatywa była częścią wartego 20 miliardów dolarów pakietu mającego na celu poprawę bezpieczeństwa w amerykańskich portach.

Jak się okazuje, decyzja o wymianie chińskich dźwigów była konieczna. Dochodzenie Izby Reprezentantów przeprowadzone przez Komisję Bezpieczeństwa Wewnętrznego wspomaganą przez Podkomisję Izby Reprezentantów ds. Chin odkryło "nieautoryzowany" sprzęt komunikacyjny wbudowany w dźwigi, w tym "nieudokumentowane modemy komórkowe, które mogą być używane do zdalnej komunikacji", według Washington Examiner.

Chińczycy "szukają każdej okazji, aby zebrać cenne dane wywiadowcze i wykorzystać luki w zabezpieczeniach poprzez systematyczne zagłębianie się w krytyczną infrastrukturę Ameryki, w tym w sektorze morskim" – powiedział Mark Green, przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Izby Reprezentantów. "Stany Zjednoczone najwyraźniej zbyt długo ignorowały to zagrożenie".

Anne Neuberger, zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego USA ds. cyberbezpieczeństwa i nowych technologii, wyjaśnia naturę zagrożenia: "Czuliśmy, że istnieje tu realne ryzyko strategiczne. Te dźwigi, ponieważ zasadniczo przenoszą kontenery na dużą skalę do i z portu, jeśli zostały zaszyfrowane w ataku przestępczym lub wynajęte lub obsługiwane przez przeciwnika, może to mieć realny wpływ na przepływ towarów w naszej gospodarce i przepływ towarów przez nasze wojsko przez porty.

Dziennik Wall Street donosi:

„..Chociaż nie jest niczym niezwykłym, że modemy są instalowane na dźwigach w celu zdalnego monitorowania operacji i konserwacji torów, wydaje się, że przynajmniej niektóre porty korzystające ze sprzętu wyprodukowanego przez ZPMC nie poprosiły o taką możliwość, zgodnie z dochodzeniami Kongresu i dokumentami, do których dotarł The Wall Street Journal. Jeden z portów, w którym zainstalowano modemy, poinformował ustawodawców w grudniowym liście, że jest świadomy ich istnienia na dźwigach, ale nie potrafi wyjaśnić, dlaczego zostały zainstalowane.

ZPMC, chińska firma państwowa, nie odpowiedziała na prośby o komentarz. Liu Pengyu, rzecznik chińskiej ambasady w Waszyngtonie, nie odniósł się do konkretnych pytań dotyczących modemów, ale powiedział, że twierdzenia, że chińskie dźwigi stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA, są "całkowicie paranoiczne" i sprowadzają się do "nadużywania władzy narodowej w celu utrudniania normalnej współpracy gospodarczej i handlowej".

Ryzyko zniszczenia naszego bezpieczeństwa narodowego jest zbyt duże, aby przyjąć niewinne wyjaśnienia ze strony chińskiego rządu i biznesu.

Republikanie z Komitetu Bezpieczeństwa Wewnętrznego wysłali list do chińskiego producenta dźwigów, ZPMC, domagając się odpowiedzi.

W liście do ZPMC napisano, że ustawodawcy odkryli, że wiele dźwigów w amerykańskich portach zostało zbudowanych w bazie firmy Changxing sąsiadującej ze stocznią na wyspie Szanghaj, gdzie chińska marynarka wojenna buduje zaawansowane okręty wojenne. Stwierdzono również, że prawodawcy dowiedzieli się z briefingów z portami i amerykańskimi organami ścigania, że ZPMC wielokrotnie składało wnioski o zdalny dostęp do amerykańskich dźwigów i innej infrastruktury morskiej.

Przewodniczący Green powiedział w oświadczeniu dla CNN: "Bez szybkiej zmiany morza będziemy nadal obdarowywać KPCh łatwymi środkami infiltracji naszej infrastruktury krytycznej w ich dążeniu do globalnej dominacji".

Jak można sobie wyobrazić, Chińczycy nie byli zbyt zachwyceni tym, że szpiegują nas za pomocą swoich dźwigów.

"Stanowczo sprzeciwiamy się nadmiernemu naciąganiu przez USA koncepcji bezpieczeństwa narodowego i nadużywaniu władzy narodowej w celu utrudniania normalnej współpracy gospodarczej i handlowej między Chinami a USA" – powiedział CNN Liu Pengyu, rzecznik chińskiej ambasady w Waszyngtonie.

Chiny, które postrzegają wszelkie kontakty USA z Tajwanem jako akt wojny, oskarżają USA o "nadmierne rozciąganie" idei bezpieczeństwa narodowego za każdym razem, gdy dochodzi do rozmów między amerykańskimi i tajwańskimi urzędnikami.

https://www.justice.gov/opa/pr/two-us-navy-servicemembers-arrested-transmitting-military-information-peoples-republic-china

https://news.usni.org/2024/02/21/japan-based-chief-petty-officer-charged-with-espionage

https://www.justice.gov/opa/pr/us-army-intelligence-analyst-arrested-and-charged-conspiracy-obtain-and-disclose-national

https://www.wsj.com/politics/national-security/espionage-probe-finds-communications-device-on-chinese-cargo-cranes-867d32c0

https://www.washingtonexaminer.com/policy/defense/2912166/house-investigation-chinese-cranes-us-ports-communications-gear/

...

catrw
O mnie catrw

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka