catrw catrw
338
BLOG

Czy prognoza analityków amerykańskich z 1998 roku dotycząca rozpadu Rosji były realna?

catrw catrw Polityka Obserwuj notkę 2

Czy prognoza analityków amerykańskich z 1998 roku dotycząca rozpadu Rosji były realna?

Zdaniem analityków pracujących dla CIA Rosja najpóźniej do 2015 roku miała rozpaść się na osiem państw. Podobny raport oparty na głębszej analizie powstał wcześniej w Pracowni Problemów Globalnych Instytutu Bezpieczeństwa Rozwoju Energetyki Jądrowej Rosyjskiej Akademii Nauk w 1996 roku. Przy czym analiza była oparta na procesach rozpadów i kształtowania się organizmów państwowych z punktu widzenia obiegu informacji, komunikacji i energii.

Na uwagę zasługuje sformułowane przez pracowników tej pracowni prawo energetycznej nieefektywności wielkiego państwa. Zdaniem profesora Władymira Klimienki na zużycie energii ma wpływ nie tylko czynnik klimatyczny, ale także terytorialny. Być wielkim państwem pod względem obszaru nie jest korzystnie, ponieważ zbyt długo idzie informacja, rezultatem tego jest niska efektywność systemu obiegu energii i informacji w kraju.

imageNaukowcy rosyjscy z tej pracowni sprowadzają do modelu energoinformacyjnego wymianę towarową, obieg informacji, decyzje, wykonanie ( w fizyce każdą masę można wyrazić w jednostkach energii). W Rosji przesyłając energię z jednego krańca na drugi traci się piątą jej część. 

 Amerykanie obliczyli, że z powodu rozległości USA zużywają o 20 procent energii więcej niż Niemcy, Francuzi na jednostkę globalnego produktu narodowego. Także warunki klimatyczne mają wpływ na zużycie energii. W krajach o takim samym potencjale gospodarczym i o różnych warunkach naturalnych więcej energii zużywa się w chłodniejszym klimacie. Żeby osiągnąć taką samą stopę życiową mieszkańcy kraju położonego w strefie zimna zużyć muszą o wiele więcej energii.

 Ciepły klimat jest takim samym bogactwem naturalnym jak ropa naftowa i gaz ziemny. Na podstawie tych przesłanek profesor Klimienko już w 1996 roku stwierdził, że wymogi energetyczne mogą spowodować podział Rosji na obszary o wielkości do 500 tysięcy kilometrów kwadratowych. Opartych na granicach naturalnych.

Ekipa Putina znała te prognozy i stara się je zneutralizować. Porzucono budowę kapitalizmu wolnorynkowego na rzecz kapitalizmu-państwowego wzorowanego na modelu chińskim. Rosja szuka swojej niszy gospodarczej w świeci. Dochód Rosji jest uzależniony wyłącznie od eksportu gazu i ropy naftowej.

image

Rosja Putina z powodu błędnej polityki UE i USA przejęła kontrole nad surowcami energetycznymi w byłych państwach postradzieckich oraz zmonopolizowała rurociągi tranzytowe tych surowców. Jeżeli na bazie środków uzyskiwanych ze sprzedaży surowców tych powstaną nowe gałęzie gospodarki narodowej, Rosja znowu będzie mocarstwem?

Choć Rosja – Putina przypomina „mafijne” państwo widać tam gospodarza, który zakręca krany. Za Jelcyna tymi kranami wyciekały dochody ze sprzedaży rosyjskich surowców.

Historia pokazała, że raport CIA dotyczący rozpadu Rosji sporządzili tzw. agenci wpływów Rosji w USA.

Zapewne to ci sami ludzie, którzy stworzyli mit o „zmowie” Trumpa z rosyjskimi hakerami.....

image

catrw
O mnie catrw

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka