To i owo
Przez poznanie do poznania...
6 obserwujących
304 notki
73k odsłony
97 odsłon

Wydawanie publicznych pieniędzy według Larrego Eldera* ….

Wykop Skomentuj6

Wydawanie publicznych pieniędzy według Larrego Eldera* ….Ekonomista Milton Friedman powiedział, że istnieją cztery sposoby wydawania pieniędzy, od najbardziej do najmniej wydajnych:


Pierwszy sposób: najskuteczniejszym sposobem jest wydawanie własnych pieniędzy na siebie. W ten sposób pieniądze są wydawane dokładnie tak, jak chcemy i dokładnie na to, co chcemy.


Drugi sposób: mniej skutecznym sposobem jest wydawanie własnych pieniędzy na innych. Na przykład, gdy kupujemy prezenty. Ponoć wtedy ostrożnie podchodzimy do kosztów i mniej ostrożnie podchodzimy do treści.


Trzeci sposób: jeszcze mniej efektywny, to wydawanie cudzych pieniędzy na siebie, na przykład z konta firmowego. Nie jesteśmy tak ostrożni w wydawaniu, ale staramy się uniknąć ryzyka zwolnienia.


Czwarty sposób: najmniej skuteczny, nieproduktywny, to wydawanie cudzych pieniędzy na kogoś innego.


Ponoć wydatki na infrastrukturę należą do tej najmniej efektywnej kategorii. Ekonomista Steve Hanke pisze: „Oprócz przekroczenia kosztów, finansowanie infrastruktury wymaga nałożenia podatków, a podatki nakładają koszty przekraczające kwotę dochodów. Nadwyżki obciążeń podatkowych obejmują zakłócenia„ deadweight ”oraz koszty egzekwowania i przestrzegania przepisów. Krótko mówiąc, sfinansowanie dolara w wydatkach rządowych kosztuje więcej niż dolara, a najlepsze szacunki wskazują, że podniesienie dolara w przychodach podatkowych kosztuje średnio od 1,50 USD do 1,60 USD.


„Biorąc pod uwagę przekroczenie kosztów i koszty pobierania podatków, można się zastanawiać, czy nie ma żadnych projektów robót publicznych, które mogłyby uzasadniać finansowanie federalne, nie mówiąc już o finansowaniu w wysokości 1 biliona dolarów”.


Wkrótce po wyborach prezydenckich Obamy, wiceprezydent elekt Joe Biden powiedział: „Każdy ekonomista, jak już powiedziałem, od konserwatywnego do liberalnego, przyznaje, że bezpośrednie wydatki rządowe na program bezpośredni są teraz najlepszym sposobem na rozwój gospodarczy i tworzenie miejsc pracy . ” To nie jest nawet prawdą.


W 2009 r. Libertariański Instytut Cato wynajął reklamy całostronicowe, aby skrytykować plan bodźca Obamy. Reklama została podpisana przez ponad 240 ekonomistów, w tym kilku laureatów Nagrody Nobla, a 130 ostatecznie poparło reklamę. Powiedziało:„Pomimo doniesień, że wszyscy ekonomiści są teraz keynesistami i wszyscy popieramy duży wzrost ciężaru rządu, my niżej podpisani nie uważamy, że więcej wydatków rządowych jest sposobem na poprawę wyników gospodarczych. Więcej wydatków rządowych Hoovera i Roosevelta nie wyciągnęło gospodarki Stanów Zjednoczonych z Wielkiego Kryzysu w latach 30. Więcej wydatków rządowych nie odzyskało „utraconej dekady” Japonii w latach 90.

image

Triumfem nadziei na doświadczenie jest przekonanie, że więcej wydatków rządowych pomoże dzisiaj USA. Aby poprawić gospodarkę, decydenci powinni skupić się na reformach, które usuwają przeszkody w pracy, oszczędnościach, inwestycjach i produkcji, a niższe stawki podatkowe i zmniejszenie obciążeń rządowych to najlepsze sposoby wykorzystania polityki fiskalnej do pobudzenia wzrostu. ”Najbardziej znanym „bodźcem” Kongresu USA był Nowy Ład prezydenta Franklina Roosevelta. Ekonomista Uniwersytetu Pensylwanii Harold L. Cole i ekonomista UCLA Lee Ohanian twierdzą, że Nowy Ład przedłużył poważne pogorszenie koniunktury gospodarczej o siedem lat.


Zawarty w dzienniku sekretarza skarbu FDR Henry'ego Morgenthau zapis z 9 maja 1939 r., ze spotkania z podsekretarzem skarbu i dwoma członkami Komitetu Kongresu: „Próbowaliśmy wydawać pieniądze. Wydajemy więcej niż kiedykolwiek spędziliśmy wcześniej i to nie działa ... Chcę zobaczyć ten kraj w dobrej sytuacji gospodarczej, chcę zobaczyć ludzi, którzy dostaną pracę Chcę zobaczyć, jak ludzie dostają wystarczającą ilość jedzenia. ... Mówię, że po ośmiu latach tej Administracji mamy tyle samo bezrobocia, co na początku. Wspólnym uzasadnieniem dla tych wydatków infrastrukturalnych jest to, że będą one dotyczyć naszych rozpadających się dróg i mostów”. 

 

Prezydent Ronald Reagan nie potrzebował żadnych „bodźców”, by przyspieszyć gospodarkę. Zmniejszył podatki i przeprowadził ich deregulacje.


*Larry Elder jest najlepszym autorem i gospodarzem audycji radiowych w USA. 

Wykop Skomentuj6
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale