Rower wyścigowy Jana Łazarskiego, lata 20/30 XX w.
Rower wyścigowy Jana Łazarskiego, lata 20/30 XX w.
RadykalnyRowerzysta RadykalnyRowerzysta
895
BLOG

Jan Łazarski (1892-1968) i jego rower

RadykalnyRowerzysta RadykalnyRowerzysta Rozmaitości Obserwuj notkę 0

Ciekawa postać, wybitny sportowiec, pochodził ze Zwierzyńca (od 1910 r. nowa dzielnica Krakowa), od najmłodszych lat interesował się sportem. W 1908 r. był współzałożycielem Zwierzynieckiego Klubu Sportowego. Zaczął jeździć na rowerze, za czasem zaczął się ścigać. Współzakładał sekcję kolarską w KS Cracovia, był współinicjatorem budowy na stadionie Cracovii toru kolarskiego, który został wyburzony wraz z budową nowego stadionu. Łazarski zdobył dla Polski jeden z pierwszych medali olimpijskich. W 1924 r. wraz z trójką innych kolarzy (Szymczyk, Stankiewicz, Lange) zdobył srebrny medal na olimpiadzie w Paryżu w wyścigu na 400 metrów na dochodzenie. Po latach otworzył warsztat mechaniczny na Dębnikach. Był do końca przyjacielem Zwierzynieckiego KS. Był też przez lata trenerem kolarskim.

Rower ze zdjęć można oglądać do 18 grudnia br. oglądać na wystawie o historii Zwierzynieckiego Klubu Sportowego w Domu Zwierzynieckim, oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Pochodzi z fabryki warszawskiej Antoniego Rybowskiego (na ul. Bema) z lat 20./30. XX w. Ma oryginalne drewniane obręcze, skórzane siodło, dzwonek, dynamo... Oczywiście nie należał do Jana Łazarskiego, ale z pewnością sam mistrz z krakowskich przedmieść miał z wyrobami warszawskiej fabryki Rybowskiego styczność... Rower ekstraklasowy!

Zobacz galerię zdjęć:

Tabliczka z roweru wyścigowego polskiej produkcji z fabryki Rybowskiego z Warszawy.
Tabliczka z roweru wyścigowego polskiej produkcji z fabryki Rybowskiego z Warszawy. Jan Łazarski, początki XX w. Własnoręczny podpis Jana Łazarskiego w jednej z ksiąg pamiątkowych Zwierzynieckiego KS.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości