Blog
ku prawdzie i wiedzy
Rafał Kowalczyk
Rafał Kowalczyk programista
0 obserwujących 15 notek 48488 odsłon
Rafał Kowalczyk, 11 sierpnia 2011 r.

Zimna fuzja

10771 62 0 A A A

 Czy jesteśmy u progu naukowej i technologicznej rewolucji, która może bardzo pozytywnie wpłynąć na wiele dziedzin naszego życia (a także na nasze portfele)? Wygląda na to, że dowiemy się o tym już wkrótce.

Jestem laikiem w sprawach energetyki, dlatego poniższa notka będzie głównie zbiorem cytatów z moimi tylko lakonicznymi komentarzami. Nie mniej uważam, że temat jest bardzo ciekawy i niezwykle ważny (dla naszej cywilizacji).

Źródłem tej rewolucji ma być katalizator energii e-cat wykorzystujący zjawisko „zimnej fuzji”. Krótko o tym, z czym to się je:

Co to jest Katalizator Energii (E-Cat) ?

Jest to urządzenie wykorzystujące reakcję "zimnej fuzji" opracowane przez włoskiego inżyniera i wynalazcę Andrea Rossiego. Produkuje ciepło poprzez umieszczenie proszku niklu złożonego z bardzo małych cząstek (nano- lub mikro- metrowych) w środowisku sprężonego wodoru oraz utajnionych katalizatorów, które zwiększają skuteczność reakcji. Kiedy środowisko to jest podgrzewane do około 450 – 500 C, zaczynają mieć miejsce reakcje nuklearne.  Reakcja ta wyzwala ogromną ilość energii zużywając przy tym bardzo mało wodoru i proszku niklu.

Kim jest Andrea Rossi ?

Jest włoskim inżynierem i wynalazcą, który od kilku dekad pracuje nad projektami związanymi z energetyką. Obecnie jest prezesem i założycielem Leonardo Technologies Incorporated Bedford w stanie New Hamshire.

Co to jest "Zimna Fuzja" ?

Jest to termin, który opisuje szeroki wachlarz reakcji jądrowych – w tym syntezy jądrowej – w stosunkowo niskich temperaturach. Na przykład, zamiast w temperaturze kilkuset milionów stopni jak we wnętrzu gwiazd, takich jak nasze Słońce.

Katalizator Energii – FAQ

The controversial phenomenon called "Cold Fusion" (CF), "Low Energy Nuclear Reactions"(LENR) or Chemically Assisted Nuclear Reactions" (CANR) involves the proposed ability to initiate a wide variety of nuclear reactions in solid materials using much lower energies than thought possible. Rather than using brute force to move nuclei to within reaction distance, apparently a mechanism exists in a lattice structure that is capable of circumventing any Coulomb barrier, allowing certain nuclei to interact.

 

A STUDENT'S GUIDE TO COLD FUSION

Cold Fusion More than Junk Science 60minutes 9-4-19

Czyli mnóstwo energii otrzymanej z niewielkiej ilości dwóch powszechnie występujących w ziemskim środowisku pierwiastków chemicznych. Oprócz "zimnej fuzji Rossiego" jest również "zimna fuzja w wersji polsko-ukraińskiej".

Wideo z wstępnych testów e-cat przeprowadzonych na początku tego roku:

http://www.youtube.com/watch?v=Jr0ysNSN9Ng&feature=player_embedded

Trzy miesiące temu katalizator energii e-cat został opatentowany:

Ta świetna nowina musiała czekać ponad miesiąc na osoby zainteresowane sprawą Rossiego. Przez kilka ostatnich dni trudno było zweryfikować czy patent na stronie włoskiego urzędu patentowego jest faktycznie przyznany… aż tu nagle wszyscy gratulują Rossiemu :), a na blogu włoskiego dziennikarza Danniella Passeriniego pojawiło się potwierdzenie. Link do tego patentu pojawił się także na stronie greckiej spółki która ma produkować reaktory – Defkalion Energy.

Katalizator Energii opatentowany 6 kwietnia !

 Zdanie wśród świata naukowego na temat zimnej fuzji są podzielone:

!4-go stycznia 2011 Sergio Focardi i Andrea Rossi mieli konferencję prasową na Uniwersytecie Bologna (współpraca z instytutem fizyki jądrowej). Przedstawili doświadczenie z czymś co wygląda na zimną syntezę jądrowątemat w Ameryce zakazany.

Bologna 

Znany amerykański fizyk i autor, Nick Herbert, nazywa to głupotą i odradza inwestorom zainteresowanie patentem Rossiego. Na co Europejczyk, Brian Josephson (Cambridge) replikuje, że Nick Herbert padł ofiarą „skamu” ("scam" - nie wiem jak to na polski dobrze przetłumaczyć, oszustwo?) propagowanego przez tych, którym postęp w tej dziedzinie jest nie na rękę. Nick Herbert podwija wtedy ogon i przyznaje:

Brian--

I did not realize you had done so much leg work on cold fusion. Thanks for the input. I admit my ignorance in this field.

Powrót fali pilota

Jak widać niektórym nowa technologia jest nie na rękę. Z pewnością nie na rękę jest tym, którzy odnoszą korzyści z aktualnego stanu rzeczy, czyli tzw. „biznesowi paliwowemu”. Nic dziwnego, bo korzyści z e-cat mogą być ogromne (choć może też pewnie przynieść jakieś zagrożenia jeżeli zostanie do złych celów użyta):

Part III: Some Technologies That Will Be Changed

Desalination Megaproject

Global Warming

Robot Chickens and Other Prodigies

Mischievous Military Gadgets

Terror Weapons, And Weapons of Mass Destruction

The Oil Industry Has No Future

The Electric Power Industry Has No Future

At Home with Cold Fusion

Population, Pollution, Problems with Land and Agriculture

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • @Arkadiusz Jadczyk Zaczynam powoli rozumieć jak to jest z tymi wymiarami fraktalnymi. Jest...
  • @Arkadiusz Jadczyk Nvidzialne Cuda Jako, że zabieram się do napisania książki o...
  • @Arkadiusz Jadczyk Tylko od której strony? Od strony norweskiej. Norwegiem był Ibsen,...

Tematy w dziale Technologie