Amor patriae nostra lex!
Adhibe rationem difficultatibus. _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ Niemiec, Moskal nie osiędzie, Gdy jąwszy pałasza, Hasłem wszystkich zgoda będzie I Ojczyzna nasza.
46 obserwujących
603 notki
410k odsłon
  269   1

CIA - informacje z pierwszej ręki.

Przeglądam sobie najnowsze wydanie informatora dla amerykańskich dyplomatów, urzędników itd. Książka wydana przez Centralną Agencję Wywiadowczą (CIA), w maju obecnego roku, pod tytułem "The CIA World Factbook 2021-2022".

Świeżutka sprawa.

image

Jest to informator zawierający podstawowe dane o państwach całego świata. 

Zajrzałem pod zakładkę POLSKA.

Podane są różne ciekawe informacje: powierzchnia, populacja, bogactwa naturalne, energetyka, ustrój polityczny, partie polityczne, historia, gospodarka, udział w organizacjach międzynarodowych, obronność. Słowem wiele interesujących informacji. Na przykład taka, że w 2020 roku urodziło się więcej mężczyzn, niż kobiet, ale w wieku 65 lat kobiet jest już dwukrotnie więcej niż mężczyzn.

Dane statystyczne wydają się być aktualne, wiele informacji pochodzi z 2020 roku. Są i dane historyczne np. średni kurs dolara podany od 2013 roku.

Zaintrygowała mnie również taka informacja:

Narkotyki: pomimo skrupulatnych działań antyterrorystycznych i międzynarodowej wymiany informacji na temat przestępstw transgranicznych, główny nielegalny producent narkotyków syntetycznych na rynek międzynarodowy: niewielki punkt przeładunku heroiny z  Azji Południowej i kokainy z Ameryki Łacińskiej do Europy Zachodniej.

Dziwne, że w Polsce o tym jest kompletna cisza. Tylko czasem przebijają się informacje, że w transporcie bananów znaleziono woreczki z kokainą. Transport trafił (prawdopodobnie przez pomyłkę) do sklepów pewnej sieci handlowej, gdzie klienci zawiadomili policję, która zabezpieczyła cała partię. Pamiętacie państwo? Ciekawe, jak się zakończyła ta sprawa.

Trochę czuję się rozczarowany, bowiem gdy chodzi o politykę, to wymieniono partie polityczne i ich liderów, pośród których są między innymi:

Civic Coalition or (KO) [Grzegorz SCHETYNA]

TERAZ! (NOW!) [Ryszard PETRU]

Ale to nic, gdyż szefem misji dyplomatycznej USA w Polsce podana jest Georgette MOSBACHER (since 6 September 2018) telephone: [48] (22) 504-2000. Jak wiemy pani ambasador przestała pełnić to stanowisko w związku z wygraną wyborów prezydenckich w USA przez Joe Bidena, złożyła rezygnację z funkcji ambasadora w Polsce (ze skutkiem na dzień 20 stycznia 2021). Ale tego nie podano w informatorze. Przypominam, że aktualność publikacji podana jest na maj 2021 roku. To budzi moje zdumienie i bardzo dużą wątpliwość w profesjonalizm CIA, która to agencja zdaje się przegrywać nawet z Wikipedią.Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale