Główne lądowe szlaki komunikacyjne łączyły przede wszystkim wielkie i duże miasta leżące poza granicami województwa sandomierskiego. Do wielkich czy też dużych miast nie można zaliczyć w poł. XVI w. nawet stołecznego Sandomierza.
Główne lądowe szlaki komunikacyjne łączyły przede wszystkim wielkie i duże miasta leżące poza granicami województwa sandomierskiego. Do wielkich czy też dużych miast nie można zaliczyć w poł. XVI w. nawet stołecznego Sandomierza, stąd wszystkie szlaki na obszarze woj. sandomierskiego miały charakter tranzytowy. Przebieg tych dróg opisany został poprzez główne miejscowości przez które przebiegał dany szlak. W opisie ograniczono się tylko do tych położonych w woj. sandomierskim oraz ważniejszych lokalizacji w województwach sąsiednich, które pozwalają na określenie dalszego ich kierunku.
Szlak Lwów ↔ Wrocław - szczegółowy przebieg oraz warianty (tutaj)
„Regiony Historyczne” to projekt popularnonaukowy tworzony przez zespół pracowni kartograficzno-geoinformacyjnej EXGEO Professional Map.
* * *
Głównym zadaniem, które postawiliśmy sobie na początku prac, było przygotowanie ujednoliconego zestawu trzech rodzajów map historycznych (ukształtowanie powierzchni, administracja, osadnictwo) dla wszystkich regionów historycznych w granicach Rzeczpospolitej Obojga Narodów w XVI-XVIII wieku. Regiony historyczne rozumiane są w tym przypadku jako dawne województwa/ziemie wchodzące w skład ówczesnego państwa polsko-litewskiego oraz ziemie, które przez jakiś czas były pod jego wpływami.
* * *
Pracujemy tylko w oparciu o publikowane źródła wiedzy i zgodnie z naszą najlepszą wiedzą, staramy się przenieść te informacje na mapy. Jeśli dotarłeś/dotarłeś do wyników badań, które mogą poprawić nasze mapy, lub sam/sama prowadzisz badania zapraszamy do kontaktu – historical.regions@gmail.com.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura