6 obserwujących
233 notki
111k odsłon
  201   0

Stasiuk: Nie mamy nic ciekawego. Nawet Auschwitz odpada, bo jednak Niemcy nam to zbudowali

Tytułowym zdaniem „Gazeta Wyborcza” zapowiada opublikowany kilka dni temu wywiad z Panem Andrzejem Stasiukiem.

Pomińmy niewiedzę Autorów. Wszak obchodzimy dzisiaj kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Pan Prezydent Andrzej Duda przypomniał w swoim przemówieniu słowa angielskiego konserwatysty Edmunda Burke’a, który napisał o Konstytucji 3 Maja „Jak dotąd, jest to niezawodnie najczystsze dobrodziejstwo, jakie kiedykolwiek ludzkość spotkało”.

Z zapowiedzi w „Gazecie Wyborczej” można chyba odczytać pewien żal, że to „ciekawe” dziedzictwo cywilizacji, którego symbolem jest Auschwitz, trzeba przypisać Niemcom, nie Polakom.

Nie sposób nie zadumać nad wrażliwością Autora tych zdań: „Nie mamy nic ciekawego. Nawet Auschwitz odpada, bo jednak Niemcy nam to zbudowali”. Autora pracującego w redakcji, która jeszcze tak niedawno tyle uwagi i ciepłych słów poświęciła Powstaniu w Getcie, jego bohaterom i ofiarom. Co przeważyło? Interes ekonomiczny – zapowiedź bardzo chwytliwa, nie sposób „przejść obok” bez zainteresowania; „klikalność” w internecie zapewniona. Względy ideowe – oikofobia sięgająca absurdu, gdzie zarzutem wobec narodu okazuje się być nawet jego niezdolność do „zbudowania Auschwitz”. Może po prostu głupota.

Sprawa ma jeszcze jeden aspekt. Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau prowadzi od lat konto twitterowe (kiedyś jedno w języku polskim i angielskim, teraz dwa, osobne w każdym języku). Zdarza się, że Administratorzy komentują pewne zachowania, czy wypowiedzi, które ich zdaniem trywializują bądź wręcz znieważają tragedię ofiar niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau.

Bez wątpienia tytułowe zdanie ma taki właśnie charakter. Co więcej. Nie jest to działanie mało znanej osoby, czy instytucji, lecz dziennika nadal liczącego się na polskim rynku prasowym.

Czy i w tym przypadku doczekamy się słów troski o szacunek dla pamięci ofiar Auschwitz-Birkenau?     

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale