w krainie hej tu erka
"wszędobylski propagator strachu, czyli (e)rka 1 a właściwie karawan diabła"
70 obserwujących
2898 notek
2605k odsłon
  1879   0

Nagroda im. Donosiciela Adama Włodka (oświadczenia)

 

O sprawie pisałem wcześniej:

http://rk1.salon24.pl/475344,nagroda-literacka-im-adama-wlodka

polecam uwadze niektóre komentarze pod notką.


Dziś pojawiły się dwa oświadczenia:

 

Stanowisko Instytutu Książki w sprawie Nagrody im. A. Włodka

Instytut Książki informuje, że nie będzie współuczestniczył w przyznawaniu stypendium im. Adama Włodka. Decyzja ta została podjęta po zapoznaniu się z nieznanymi nam wcześniej faktami dotyczącymi patrona stypendium. Instytut nie był zaangażowany finansowo w stypendium i miał brać udział jedynie w procesie wyłaniania kandydatów. Instytut Książki będzie wspierał  Fundację Wisławy Szymborskiej w realizacji jej pozostałych statutowych zadań.
Grzegorz GaudenOświadczenie FWS w sprawie stypendium im. Adama Włodka:

W związku z poruszeniem, jakie wywołało pojawienie się na jednym z portali społecznościowych skanu donosu napisanego przez Adama Włodka, Zarząd Fundacji Wisławy Szymborskiej oświadcza:

Wolą Wisławy Szymborskiej wyrażoną w Jej testamencie było ustanowienie nagrody im. Adama Włodka dla młodych twórców. Chciała Ona w ten sposób przypomnieć jego zasługi jako wieloletniego opiekuna Koła Młodych przy Związku Literatów Polskich – człowieka, któremu kilka pokoleń poetów, w tym Ona sama, zawdzięczało pomoc i opiekę na początku swojej twórczej drogi.

Nie czujemy się w prawie wyrokować w imieniu Zmarłej, czy ujawniony po latach uczynek Adama Włodka unieważnia wszystkie te jego zasługi, które pragnęła upamiętnić, a uszanowanie wyraźnej woli Fundatorki uważamy za swój obowiązek.

Stypendium im. Adama Włodka przyznawane będzie zawsze ze środków własnych Fundacji; decyzję o ubieganiu się o nie każdy podejmie na podstawie osobistej oceny.

Ze względu na wycofanie się Instytutu Książki z współorganizowania stypendium im. Adama Włodka, Zarząd Fundacji postanawia zawiesić przyznawanie stypendium w bieżącym roku. O nowych zasadach przyznawania stypendium powiadomimy w późniejszym terminie.

Michał Rusinek
Teresa Walas
Marek Bukowski

Lubię to! Skomentuj30 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale