Robakks Robakks
1582
BLOG

OGŁASZAM POWRÓT SIŁ

Robakks Robakks Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 95

 

 

Oddziaływanie 

 

Oddziaływanie − rodzaj działania, które występuje gdy dwa lub więcej obiektów ma na siebie jakiś wpływ. Różne nauki używają słowa 'oddziaływanie ' do różnych celów.

Fizyka i chemia

W fizyce i chemii, oddziaływanie odnosi się do działania jednego obiektu na drugi, a jego miarę stanowi energia oddziaływania. Oddziałujące obiekty mogą być czymkolwiek od punktu materialnegodo pól kwantowych. Na przykład, oddziaływanie elektryczne następuje za pośrednictwem naładowanych cząstek, podczas gdy za rozpad beta odpowiedzialne jest oddziaływanie słabe. Obecnie znane są cztery oddziaływania podstawowe. 

Fizyka i chemia   Szlus!

 

 

Kategoria:  Mechanika kwantowa

Oddziaływania podstawowe (fundamentalne) – oddziaływania fizyczne obserwowane w przyrodzie, nie dające się sprowadzić do innych oddziaływań. 

Rodzaje oddziaływań podstawowych

Obecnie znamy następujące rodzaje oddziaływań podstawowych (w nawiasach nośniki oddziaływań):

Historycznie rozróżniano wiele oddziaływań podstawowych. Za oddziaływania fundamentalne uważano oddziaływanie elektryczne, magnetyczne, grawitacyjne, słabe i silne. W procesie rozwoju nauki doszło do tak zwanej unifikacji opisu oddziaływań i zaczęto postrzegać niektóre oddziaływania jako formy występowania pewnych ogólniejszych oddziaływań.

I tak oddziaływanie magnetyczne i elektryczne James Clerk Maxwell opisał jako komplementarne aspekty oddziaływania elektromagnetycznego. Był to pierwszy historyczny przypadek unifikacji opisu  sił uważanych wcześniej za fundamentalne i rozłączne. Kolejny przykład unifikacji opisu oddziaływań dotyczy oddziaływań elektromagnetycznych i słabych, które zintegrowano w ramach tzw. teorii oddziaływań elektrosłabych. Dokonali tego Steven WeinbergSheldon Lee Glashow i Abdus Salam.

Unifikacja opisu oddziaływań jest przyjęta obecnie za  paradygmat fizyki:  dąży się do jak najściślejszej integracji opisów różnych oddziaływań. 

Kategoria:  Mechanika kwantowa

 

 Weto (także veto, z łac. veto – nie pozwalam) – prawo wyrażenia sprzeciwu wobec dowolnej decyzji, przyznawane na przestrzeni dziejów rozmaitym organom władzy, pozwalające na odrzucenie w całości (tzw. weto absolutne), lub wstrzymanie (tzw. weto zawieszające) jakiegoś aktu prawnego. Istnieje jeszcze weto ludowe, które polega na odrzuceniu uchwalonej przez parlament ustawy w drodze referendum.

 

 

 Mechanika kwantowa
Mechanika kwantowa
Mechanika kwantowa
Mechanika kwantowa
Mechanika kwantowa
Mechanika kwantowa
Mechanika kwantowa
Mechanika kwantowa
Mechanika kwantowa
NULL
|
0 = NIC

 

15.12.2012 23:30

OGŁASZAM  POWRÓT  SIŁ

Edward Robak* z Nowej Huty

 


 

 

 
Z wątku   HENPEROL  GRAWITACJA DLA KAŻDEGO !   
powracają moje posty po tym, gdy Henpe usunął mój wpis:
To, że ciało można rozpatrywać po Newtonowsku jako ciało o jednym środku ciężkości i jako ciało o dwóch, trzech itd środkach ciężkości - wcale nie jest łatwe do zrozumienia 
Powyższe  Henpe usunął - więc posty wracają do macierzy. :)
 
 
 
  
 

 
image do posta: 18.12.2012 19:10
 
 
 
image do posta: 18.12.2012 19:46
 
image do postów: 19.12.2012 09:33  i  25.12.2012 12:11
 
 
 
 
image do posta: 22.12.2012 07:12
 
 
image do posta: 23.12.2012 09:38
 
 
 
image do posta: 24.12.2012 09:14
 
 
 
image do posta: 25.12.2012 01:32
 
 
 
Robakks
O mnie Robakks

konsekwentny

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (95)

Inne tematy w dziale Technologie