Jak się nie przewrócisz, to się nie nauczysz - mawiają górale, ucząc ceprów jazdy na nartach. Człowiek się przewraca, bo "Ziemia go przyciąga". To przyciąganie ma nazwę SIŁA i zależy od ilości masy przyciąganej. Można zmierzyć tę siłę za pomocą WAGI. Dawniej jednostką siły był 1 kG = kiliogram-siła.
Przyciąganie ziemskie jest przejawem prawa odkrytego i sformalizowanego przez Isaaca Newtona (1643-1727), prawa o nazwie... (?) MOŻNA PROSIĆ PODPOWIEDŹ?
Użył łacińskiego słowa gravitas (ciężar) do nazwania siły, którą obecnie znamy pod nazwą grawitacji i zdefiniował prawo powszechnego ciążenia.
Acha prawo powszechnego ciążenia
Między dowolną parą ciał posiadających masy pojawia się siła przyciągająca, która działa na linii łączącej ich środki, a jej wartość rośnie z iloczynem ich mas i maleje z kwadratem odległości. |
W powyższej definicji użyto słowa: pojawia się a to słowo kłuje w oczy. W angielskiej Wikipedii jest tak:
Every point mass attracts every single other point mass by a force pointing along the line intersecting both points. The force is proportional to the product of the two masses and inversely proportional to the square of the distance between them
|
w tłumaczeniu Google:

Każda masa punktowa przyciąga (attracts) każdą inną masę punktową z siłą skierowaną wzdłuż linii przecięcinającej oba punkty. Siła jest proporcjonalna do iloczynu dwóch mas i odwrotnie proporcjonalna do kwadratu odległości między nimi.
Nie ma więc w oryginale pojawiania się , lecz jest przyciąganie się. Ta siła JEST zawsze, nie może więc pojawiać się (i znikać) - bo ta siła JEST a-czasowa.
Siła przyciągania pomiędzy dwoma punktami fizycznymi o niezerowej masie bezwładnej - nie zależy od UPŁYWU CZASU, lecz od objętości grawitacyjnej, która to objętość jest niezmiennikiem.
VG = F∙ r2 = G∙m1∙m2 =const
Można wyliczyć jednostkę objętości grawitacyjnej:
[kg∙m/s2] ∙ [m2] = [m3 / kg∙s2] ∙ [kg2] = kg ∙ m3 / s2
kg - masa bezwładna, m3 - objętość geometryczna, 1/ s2 - częstotliwość kwadratowa
interpretacja:
Objętość grawitacyjna VG rózni się od objętości geometrycznej V tym, że objętość geometryczna V m3 jest pusta, natomiast objętość grawitacyjna VG zawiera masę kg i parametr 1/ s2 będący częstotliwością kwadratową.
Zachodzi podobieństwo pomiędzy częstotliwością kwadratową i różniczką częstotliwości:
(1/s)2 = 1/s2 podnoszenie do kwadratu
(1∙s-1)' = -1∙s-2 = - 1/s2 różniczkowanie wg: (xn)’ = n∙xn-1
Kwadrat częstotliwości od różniczki częstotliwości różni się tylko znakiem. Różniczka jest ujemna.
Na grafach, grafikach, rysunkach, animacjach przedstawia się siłę przyciągania F jako dwie siły F1 i F2, ale to nie są dwie siły lecz JEDNA, która podobnie jak kij, ma zawsze dwa końce. F1 i F2 to dwa końce jednej siły F.
Mechanizmy prawa powszechnego ciążenia Newtona; masa punktu m1 przyciąga masę innego punktu m2 z siłą F2, która jest proporcjonalna do iloczynu obu mas i odwrotnie proporcjonalna do kwadratu odległości (r) między nimi. Niezależnie od masy lub odległości, wielkość |F1| i |F2| będzie zawsze równa. G jest stałą grawitacyjną
Jest więc prawo powszechnego ciążenia prawem powszechnego przyciągania.

Siła przyciągająca przypomina naciągniętą sprężynę, która jednym końcem przyciąga jedno ciało, a drugim końcem przyciąga drugie ciało, tak jak ta biała spręzyna grawitacji z poprzedniej notki pt: bardzo ciekawa własność grawitacji
Prawo powszechnego ciążenia, czyli PRAWO POWSZECHNEGO PRZYCIĄGANIA - bardzo dobrze działa tam gdzie działa, natomiast tam gdzie nie działa mówi się o anomaliach (np anomalia flyby ), wymyśla się ciemną materię, a w mechanice kwantowej ignoruje się Newtona np. poprzez zasadę nieoznaczoności i jej nadinterpretacje.
historia: Robert Hooke zarzucił Newtonowi plagiat w kwestii prawa odwrotnych kwadratów, a więc o to, że końce siły F przyłożone są w środkach ciężkości przyciągających się ciał.
A jak to wynika z rachunku? Czy rzeczywiście środek ciężkości ciała (punkt wokół którego masa się kręci) jest równoważny z punktem przyłożenia siły?
Można to sprawdzić. Na początek dla ciała m1, które jest sześcianem o jednakowej gęstości (kryształ). W idealizacji wygląda to tak.

Punkt sześcienny m1 o boku a znajduje się w odległości r od punktu m2 .
Siła pomiędzy tymi punktami F = G∙m1∙m2 / r2
A co się stanie, gdy ten sześcienny punkt przedzielimy na dwie połowy?
Ano stanie się to, że każda z połówek będzie miała swoją siłę z punktem m2

F = VG / r2
Fa = VG / (2∙( r + a/4)2)
Fb = VG / (2∙( r - a/4)2)
Te siły powinny się sumować, a więc F ma być równe Fa + Fb, bo punkt sześcienny JEST ten sam. Zmienił się tylko sposób obliczenia. Ale czy są równe?
Dla VG = 1, a = 4, r = 100
F = 1 / 1002
Fa = 1 / (2∙1012)
Fb = 1 / (2∙992)
Fa + Fb = 1 / (2∙ 1012) + 1 / (2∙992) =/= 1 / 1002
To tak wstępnie.... :)
Na razie tyle bo oglądam Galę Jubileuszową 50. KFPP w Opolu.
Właśnie Młynkowa śpiewa na boso 'czerwone korale'
piękne... :)
Edward Robak* z Nowej Huty
۞
Stało się, że po modyfikacjach systemu informatycznego obrazy zamieszczone na Salon24 przestały być widoczne. Poprzedni adres do grafiki z linku
http://robakks.salon24.pl/514510,nieznana-tajemnica-grawitacji#comment_7792460
już nie działa:
było:
http://m.salon24.pl/1365721a5d9050b92874ba030b79157e,2,0.png
ma być:
http://mm.salon24.pl.s3.amazonaws.com/13/65/1365721a5d9050b92874ba030b79157e,2,0.png
Nie ma możliwości edytować zamieszczonego posta, by zmienić adres, a więc ten obrazek wklejam tu:
image fo posta: 19.06 15:11

Inne tematy w dziale Technologie