Robakks Robakks
717
BLOG

zagadki nauki - prędkość

Robakks Robakks Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 9
 

Dziś rozpoczynam remont mojego mieszkanka i proces ten będzie rozciągniety w czasie (przewiduję, że z przerwami potrwa do marca). Nie śpieszę się - bo i po co? Wolę robić wolniej - a dokładniej. W tym co planuję zawarta jest pewna prawda:

 zadowolenie może dawać nie tylko osiągnięcie celu - ale również poszczególne etapy do celu prowadzące - bo to one nadają życiu SENS.

Carpe diem  - ciesz się tym co jest dziś - dbając o lepsze jutro.


Dziś oprócz planów związanych z remontem mam też niedokończoną rozmowę z wątku Einego: 

GRANICE MATEMATYKI-GRANICĄ POZNANIA ?

Eine na swoim blogu napisał do mnie: Sprawę paradoksu Achilles i żółw uważam za zamkniętą tutaj. i tym zdaniem zmobilizował mnie do odpowiedzi TUTAJ. Pomiędzy tutaj (blog Einego) a TUTAJ (mój blog) - wystepuje pewna odległość i ja ją pokonuję w czasie, a ten przedział czasu trwa tyle ile trwa moment podejmowania decyzji - a więc tryb natychmiastowy.

Poniżej zacytuję całą wypowiedź Einego i się do niej odniosę  Ostatnio to jest modne na Salonie24 w dziale Nauka i Technika.

 

@ROBAKKS

nie prowadzę rozmów personalnych z zasady i staram się nikogo nie szkalować. 

Napisałem i podtrzymuję to : pan zmienia starożytny paradoks Zenona z Elei "Achilles i żółw". Jego równoważnikiem -też autorstwa- Zenona- jest paradoks strzały.

Powtórzę: Zenonowi nie chodziło o liczbę kroków [ani o liczbę miejsc w przestrzeni] tylko on sądził [ i jemu współcześni ] , że suma nieskończona dowolnych elementów [coraz krótszych odcinków czasu lub przestrzeni] jest nieskończona. Oczywiście, byli w błędzie ponieważ nieskończenie małe wielkości zachowują się dziwnie, mogą nie dawać nieskończonej sumy.

Powyższą interpretacje znajdzie pan u wielu matematyków i logików ,wobec których ja jestem głupcem Ale zgadzam się z nimi.

od lat patrzę jak pan fałszywie interpretuje ten paradoks i na nim buduje pan absurdalną matematyką/teorię liczb. Dziwię się panu, bo swoje talenty marnuje pan w horrendalny sposób.

Jeśli pana obraziłem podczas pana bytności tutaj ,to nieświadomie i nie celowo , ale za to przepraszam. Sprawę paradoksu Achilles i żółw uważam za zamkniętą tutaj. Pozdrawiam.
 
EINE2.12.2013 22:41
62520884
http://autodafe.salon24.pl/551871,granice-matematyki-granica-poznania#comment_8454198

 

Eine pisze, że  Zenonowi nie chodziło o liczbę kroków  ale mnie o to chodzi. To o co mnie chodzi Eine nazwał  "fałszywą interpretacją tego paradoksu na której buduję absurdalną matematyką/teorię liczb."

 

I tu mam pytanie:

Ja twierdzę, że Achilles pokonując dystans krok po kroku osiągnął granicę i podaję ile tych kroków Achilles wykonał, by tę granicę osiągnąć.

Eine pisze, że "suma nieskończona dowolnych elementów (nieskończenie małe wielkości)  mogą nie dawać nieskończonej sumy"

Ja się z tym co Eine napisał ZGADZAM i POTWIERDZAM:

suma szeregów nieskończonych może być wielkością skończoną (liczbą rzeczywistą).

Wyliczam także średnią długość kroku:

skoro na odcinku o długości 1 Achilles wykonał nieskończoną ∞ ilość kroków, to średnia długość kroku wynosi 1/∞ i jest to odcinek nieskończenie mały, ale równocześnie nieskończenie większy od 1/continuum.

 

Moje pytanie dotyczy reakcji Einego. Z jakichś powodów nie chce przyjąć do wiadomości, że to co piszę nie jest "absurdalną matematyką/teorię liczb"  i  "fałszywą interpretacją tego paradoksu" lecz konsekwencją logicznego wynikania:

skoro Achilles dogonił żółwia  to sekwencja dążenia do granicy została zakończona, a zbiór kroków został domknięty. Achilles nigdzie już nie dąży, bo osiągnął CEL i nie potrzebował do tego continuum kroków, bo wystarczyło tylko nieskończoność .

Moje pytanie dotyczy domysłu na temat poglądów i wiedzy Einego:

czy Eine wie co oznacza słowo ILOŚĆ i czy wie, że liczba continuum C wyraża większą ilość niż liczba nieskończoność  ?

Jeśli Eine tego nie wie - to oczywistym jest, że nie nauczy swoich studentów tego czego nie wie, a w szczególności:

 

jeśli nie wie, że dt=1/∞ sekundy, to nie będzie umiał policzyć jaką prędkość chwilową ma Achilles gdy w czasie dt pokonuje drogę 1/∞ metra..

 

Jak to było w tym przysłowiu: czego się Jaś nie nauczył tego Jan nie nauczy innych?

Ale przecież człowiek uczy się całe życie. Na naukę nigdy nie jest za późno...

Edward Robak* z Nowej Huty - Technik Elektronik :) 

 

Zobacz galerię zdjęć:

Robakks
O mnie Robakks

konsekwentny

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (9)

Inne tematy w dziale Technologie