Robred Robred
2051
BLOG

Ciekawe płyty jazzowe podsumowanie półrocza 2013

Robred Robred Kultura Obserwuj notkę 2

Takie małe podsumowanie pierwszego półrocza 2013 r., co warto moim zdaniem posłuchać z tego co wyszło.

 

 

 

Tomasz Stańko New York Quartet - Wisława (ECM Records)


Niewątpliwie jest to najlepsza płyta Stańki od czasu „Soul Of Things”.

Niewątpliwie najnowsza płyta Stańki nie jest wyrazem bezradności mistrza, wyczerpania się formuły, a tak mi się zadawało słuchając jego poprzednich płyt „Dark Eyes” i „Lontano”.

Niewątpliwie towarzyszący Stańce muzycy to pierwsza liga, ale na szczególną pochwałę i uwagę zasługuje moim zdaniem basista Thomas Morgan (już na płycie „Somatic” Jim Black Trio jego gra złapała mnie za serce).

Niewątpliwie warto jej wielokrotnie wysłuchać.

To nie jest melancholijna i subtelna, ale w sumie nudna muzyka z  płyt z poprzedniego dziesięciolecia, to melodyjny free jazz na miarę naszych czasów.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Patricia Barber - Smash (Concord Jazz)

 

Fenomenalny album.

Przyznam, że zawsze uwielbiałem słuchać jej płyt, nawet tych słabszych.

Już powoli traciłem nadzieję, że nagra coś takiego jak "Cafe Blue" czy "Modern Cool" (a są to płyty z lat 90-tych), a tu niespodzianka.

Jazz świetnie zagrany i zaśpiewany, ale to nie nowość jeżeli chodzi o Patricię Barber, znacznie ważniejsze jest to, że tym razem wena nie opuściła tej wspaniałej kompozytorki.

Znakomite są te utwory, w niektórych z nich czai się smutek i nostalgia jak w "Swim" czy "The Wind Song", w innych funkowa werwa jak w "Devil's Food", bossa nova jak w "Redshift", rockowy atak gitary jak w tytułowym "Smash".

Przepiękna muzyka, gorąco polecam.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Jack DeJohnette / Keith Jarrett / Keith Jarrett Trio / Gary Peacock - Somewhere (ECM Records)

 

Czy można coś nowego napisać o tym trio.
No bo chyba nie to, że ci trzej panowie obchodzą 30 - lecie założenie tego standardowego tria.

Sam album prezentuje trio w prawie aktualnej formie, bowiem jest to koncert z 2009 r. w Lucernie.
Już znakomity początek improwizowany wstęp fortepianowy autorstwa Jarretta do davisovskiego "Solar" zwiastuje, że będziemy mieli do czynienia z prawdziwą ucztą muzyczną i tak jest.

Uspokojenie przychodzi w przepięknie odegranym "Stars Fell on Alabama" z piękną solówką Gary Peacocka na basie.

Kluczowym momentem koncertu są dwie kompozycje Leonarda Bernsteina "Somewhere" i  "Tonight" ze słynnego musicalu "West Side Story".

Poezja wykonania.

Płyta diament, zapewniam. 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jim Black AlasNoAxis - Antiheroes (Winter & Winter)

Grupa Jima Blacka  AlasNoAxis liczy sobie już 13 lat i nagrała już łącznie z "Antiheroes" 6 płyt.
Prezentują one podobny styl i w pewnym sensie niewiele mają wspólnego z jazzem.
Styl zespołu najtrafniej ujął w swojej recenzji drugiej płyty  zespołu  "Splay" Przemek Psikuta
w Diapazoniei w tym miejscu pozwolę sobie zacytopwać go.

Grupa według Przemka Psikuty prezentowała wtedy i według mnie jest tak nadal "niezły melanż stylistyczny: elementy postrockowe, bopowe, freejazzowe, dużo dźwięków spod znaku noise, ale z drugiej strony również liryczne tematy, elektroniczne podkłady zmierzające lekko w stronę estetyki emo (modny nurt alternatywnego popu), wreszcie minimal music i improwizację. Alternatywa ze Seattle spotyka się z nieco infantylnym, lekko pretensjonalnym, avantpopowym brzmieniem rodem z Islandii. Dochodzi do bardzo ciekawego zderzenia ze sobą: kompozycji Blacka, partii improwizowanych, osobistych wyobrażeń grających dotyczących dźwięku, wreszcie brzmienia całości...".

Nie wsłuchałem się jeszcze wystarczająco w tę płytę, ale brzmi zachęcająco.------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Craig Taborn - Chants (ECM Records)

 To nie jest tak romantyczne i standardowe trio fortepianowe. Nienajłatwiejsza  w odbiorze to muzyka, wymaga naprawdę odrobiny skupienia.

Nie odkrywa od razu swoich wdzięków, ale tym bardziej chwyta, gdy słuchacz nieco głębiej wniknie w materię tej muzyki.

Graigowi Tabornowi towarzyszą muzycy z nowojorskiego kwartetu Stańki - znakomity basista Thomas Morgan i perkusista Gerald Cleaver.

Warto posłuchać najlepiej wieczorem, smakuje wtedy ta muzyka wybornie.  

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  

 

Pat Metheny - Tap: John Zorn's Book of Angels, Vol. 20 (Tzadik, Nonesuch)

Ani Pat Metheny, ani John Zorn nie są moimi muzycznym faworytami. Powiem więcej, ostatnio nawet nabrałem podejrzeń, że w masowych wydawanych przez nich płytach (dotyczy to zwłaszcza Zorna) mniej chodzi o nowe odkrycia artystyczne, co o próbę ekspoatacji swojej dawniejszej sławy.

Ciekawostką jest samo spotkanie tak teoretycznie dwóch odległych od siebie muzyków: znanego z wykonywania znakomitej jazzowej konfekcji Pata Metheny'ego i radykalnego żydowskiego awangardzisty, Johna Zorna.

Teretycznie nic ich nie powinno łączyć, ale to tylko stereotyp, bowiem Pat Metheny nagrywał płyty, które epatowały estutetyką hałasu tak jak zornowski Naked City choćby płyta o znamiennym tytule " Zero Tolerance for Silence" czy "Song X" we współpracy z Ornette Colemanem.

Na nagraniu zornowskich kompozycji Patowi towarzyszy jego bliski ostatnio współpracownik, perskusista Antonio Sanchez.

Całą zaś resztę instrumentów takich jak akustyczne  i elektryczne gitary, barytonowa gitara, sitargitara, basowagitaras, fortepian, rozmaite instrumenty klawiszowe,marimba, dzwonki, bandoneon, instrumenty perkusyjne, , a nawet flugelhorn obsługuje Pat Metheny.

Znakomity to album, polecam bez żadnego wahania.

Po wysłuchaniu tej płyty nie będzie zawiedziony ani fan Zorna, ani fan Pata.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Obara International – Komeda (FOR TUNE)

 Na polskim rynku pojawiłą nowa wytwórnia płyta For Tune, która stara się rejestrować wuystępy na żywo może mniej znanych, ale za to z otwrtymi głowami i uszami polskich muzyków jazzowych.

Muszę przyznać, że podoba mi się ich konsekwentna linia programowa, ale i edytorska wydawanych płyt.

Jednym z przykładów może być płyta Macieja Obary, znanego już i uznanego saksofonisty.

Maciej Obara i jego międzynarodowa drużyna (dwóch Polaków i dwóch Norwegów) nie podchodzą do utworów ze zbytnim pietyzmem i to mi się podoba.

Grają ponadto mniej znane rzeczy mistrza, a nie te które zostały uznane za evergreeny, bo czy ktoś pamięta o takich rzeczach jak "Walter P-38" czy "Etiudy baletowe".

Niełatwa to muzyka uprzedzam, ale warto się w nią zagłębić.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Piotr Damasiewicz Project – Imprographic 1 (FOR TUNE)

 Ostatnia z omawainych płyt jest wyszła z wytwórni For Tune.

Tym razem jest trudny orzech do zgryzienia. Dwie płyty, praktycznie dwie godziny muzyki i to muzyki freejazzowej.

To jest jak jazda na rollercasterze, w pewnym momencie można się wyrzygać, ale i tak warto wybrać się w tę podróż.-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Robred
O mnie Robred

Uwaga!!! Pobrane elementy dotyczące street artu, o ile nie dotyczą Warszawy, nie pochodzą od autora strony Information is not knowledge Knowledge is not wisdom Wisdom is not truth Truth is not beauty Beauty is not love Love is not music Music is THE BEST FRANK ZAPPA (Packard Goose) INNI O MNIE "Sam się idź leczyć, gnido" Artemida - Moderna "Jesteś damskim bokserem, towarzyszu" Flamenco "Nieuk aspirujący do grona idiotów" Jakub46 "Jest pan zwykłym chamem" - Samotny Wilk ADH "Bo jesteś zwykłym debilem" - Asmodeus "Za chamskie słownictwo. Blok." - Stary "Pisząc jak bydlak, stajesz się bydlakiem!" Jacek Paweł Jarecki "Zostałeś zbanowany. Akceptuje tu tylko myślących po polsku." malibu "Wycinam zawsze wasze lewackie chamstwo i komentarze ad personam, a nigdy rzeczową duskusję" iustus "Ty i tobie podobni, to nieodrodne dzieci, a może już wnuki i prawnuki stalinowskich pachołków, którzy zatruli polską ziemię po 1945 roku i dalej zatruwają." piotruśpan "Po przeczytaniu uwag osobnikow typu Robred i Wywczas wiem, ze akurat w powyzszym cytacie pisze on prawde, rzeczywiscie ci ludzie nie glosuja ani na PO ani na PiS. Oni glosuja w swoim kraju na Jedna Rosje." melgibson "Zapracowałeś na bana. Czuj się zaszczycony, banuje wyjątkowych kretynów." chinaski "jesteś gnida, i tyle." t-rex "przypadek nieuleczalnego zdebilenia" Kurtyna "Prawdziwym wyzwaniem są dla mnie takie pokręcone indywidua, jak Ty, Robredzie" t-rex "ban za chamstwo" Świt "Trudno. Zasady. Za personalny atak. Blok." Stary "faktycznie, głupi jesteś" Laleczka "na suszarkę z autorem tekstu skoro mu wyprali mózg to niech wyschnie!" Jasiek45 "człowiek o inteligencji szeregowego milicjanta" gość "Mam taki zwyczaj, że jak ktoś nie rozumie dwa razy, to za trzecim razem dostaje lekcje dobrego wychowania i skierowanie do obory. Więc sio mi stąd...!" Gadowski "Wypierdalaj na Onet, szmaciarzu" Zielona Wyspa "Błagam! Usuń tego chwasta" Zielona Wyspa "Z chujami i zdrajcami nie rozmawiam. Spadaj" Zielona Wyspa "Właśnie tacy jak ty, bękarty żydokomuny, powinny komentować na Onecie lub WP. Tam jest wasze, i twoje miejsce. Właśnie na WP dają teraz popis Polskości takie szuje jak ty, pod wpisem o nowym Godle Rzeczpospolitej zaproponowanym przez polskich górali. Dołącz się do tych komentatorów. Tam wypowiadają się tacy "prawdziwi Polacy", jak ty." Zielona Wyspa Tekst i słowa piosenki Lou Reed - Last Great American Whale The Rip lyrics found at elyricsworld.com

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura