Rocznik85
Czytam Salon od początku. A tu dodaję coś od siebie.
0 obserwujących
28 notek
16k odsłon
  259   0

Co nam Unia dała na walkę z koronawirusem?

Oddam głos Janinie Ochojskiej na Facebook


“Unia Europejska nie dała eurocenta na walkę z koronawirusem” - Premier Mateusz Morawiecki w sejmie 27 marca. Prawda wygląda trochę inaczej. 

Poniżej tylko kilka dotychczasowych decyzji Komisji Europejskiej i Parlamentu w działaniach przeciw COVID-19:

???? 167 mld zł, z czego 32 mld zł dla Polski, na pomoc państwowym służbom medycznym. 4,5 mld zł dla Polski pochodzi z anulowania kwoty, który Polska musiałaby pod koniec 2020 zwrócić z powodu niewykorzystania w ramach budżetu 2014-2020. Reszta idzie z Funduszu Unii Europejskiej. Polska dostała NAJWIĘCEJ z całej UE.

???? 450 mld zł dla państw członkowskich na wsparcie zagrożonych zamknięciem przedsiębiorstw w formie pożyczki z odsuniętym w czasie terminem zwrotu i na bardzo korzystnych warunkach. Program SURE chroni pracowników przed zwolnieniami.

???? 2,35 mld zł na badania i innowacje wobec koronawirusa. Tylko takie fundusze pozwolą na szybkie i jakościowe prace nad szczepionką i lekami.

???? 340 mln zł na program darmowych powrotów do domu dla obywateli EU. Przypomnę, że Polski rząd nie dołączył do projektu, zrobił to dopiero teraz niedawno — skorzystało z niego około 100 Polaków i ponad 22.000 Europejczyków.

???? 4,5 mld zł dla Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego, który pomoże najbardziej dotkniętym przedsiębiorstwom.

???? 1,5 mld zł oraz organizacja transportu i koordynacja negocjacji przy zakupie artykułów medycznych, w tym respiratorów dla całej Unii. Program RescEU.

???? Wsparcie rolników i rybołówstwa. W zależności od wielkości i potrzeb, przedsiębiorstwa z sektora rolniczego i rybołówstwa mogą otrzymać do 550 tys. zł na firmę jako pomoc w czasie kryzysu.

???? Unia współpracuje z gigantami internetowymi zwalczając Fake Newsy, dzięki którym chronią nasze zdrowie oraz usprawniają przepustowość sieci chroniąc nasz dostęp do seriali i wideokonferencji.

???? Planowany jest Fundusz Solidarnościowy, o którym będę pisała, kiedy będziemy znać więcej szczegółów.

???? Dodatkowo, Europejski Bank Centralny planuje skup obligacji państwowych za 4 biliony zł. Czyli 4 tysiące miliardów zł.

Polska wciąż jest największym beneficjentem UE. Sam fakt tego powinien naszych rządzących skłonić do zastanowienia się nad słowami. 

Koniec cytatu.


Pytanie: Czy premier kłamie?


Lubię to! Skomentuj12 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka