Chciałbym wszystkich zaprosić do publikowania w ramach mojego lubczasopisma Liberal Telegraf. Dewizą tego internetowego periodyku jest „Rzucać perły… przed ludzi”, czyli inaczej mówiąc szanować ludzi, wymieniać z nimi poglądy, debatować, rozmawiać na argumenty, różnić się – ale pięknie... U podstaw Liberal Telegraf leżą trzy podstawowe wartości: wolność, pluralizm i wiara w człowieka. Czwartą i bardzo ważną musi być odpowiedzialność za słowo, gdyż jak głosi Helsińska Fundacja Praw Człowieka: „granicą wolności słowa jest odpowiedzialność za słowo”.
Mówi się, że podstawową formą partycypowania ludzi w demokracji, w instytucjach demokratycznych jest społeczeństwo obywatelskie. Tymczasem jakość społeczeństwa obywatelskiego mierzy się również w jakości debaty publicznej. Ważna jest nie tylko liczba organizacji pozarządowych: stowarzyszeń, fundacji i innych podmiotów, ale także, a może nawet przede wszystkim rozmiar obszaru wolnych mediów, ośrodków opiniotwórczych, czyli ilość czasopism, portali społecznościowych, grup informacyjno-dyskusyjnych, itp. Demokracja najlepiej realizuje się w różnorodności, w debacie, a z drugiej strony procesy te najlepiej służą poznawaniu prawdy i wzmacniają mechanizm kontroli społecznej.
We współczesnym globalnym świecie debata publiczna transcenduje fizyczne granice i ograniczenia. Internet stał się interaktywnym źródłem przekazu informacji, stwarzającym alternatywne możliwości poznawania prawdy oraz modyfikowania rzeczywistości, wykreowanej przez tradycyjne media. To wielkie osiągniecie cywilizacji. Pluralizacja nośników informacji zwiększa możliwości docierania do prawdy. Pojawiają się jednak w tym miejscu również i zagrożenia. Z wytworzonej przez technikę przestrzeni wolności, z nowych środków przekazu, tak jak ze wszystkiego w świecie należy korzystać rozważnie i odpowiedzialnie. Te nowe możliwości muszą przede wszystkim służyć człowiekowi.
Liberal Telegraf, chce być lubczasopismem otwartym na ludzi, na ich poglądy i na ich różnorodność. Dyskutujmy, prowadźmy spory, ale szanujmy się nawzajem. Dlatego zapraszam wszystkich do publikowania w ramach mojego/naszego lubczasopisma i częstego odwiedzania go.
Zapraszam zarówno publicystów zawodowych, jak i obywatelskich. Będę się starał wybierać najlepsze, najbardziej interesujące, a także wartościowe teksty osób reprezentujących różne poglądy, koncepcje światopoglądowe, wizje rzeczywistości i idee. Zapraszam Was wszystkich.
Poniżej zamieszczam coś w rodzaju deklaracji ideowej czasopisma Liberal Telegraf.
Przestrzeń debaty obywatelskiej i forum dialogu...
Polityka nie może być jedynie konfliktem grup interesów, jak chcieliby niektórzy nadgorliwi wyznawcy rozmaitych teorii politologicznych, a musi się stać roztropną troską o dobro wspólne, jak chciał Jan Paweł II. Drogą polityki jest człowiek! Człowiek powinien być w polityce najważniejszy!
Demokracja musi polegać na zaangażowaniu osób, jednostek, organizacji społecznych oraz innych podmiotów w życie publiczne i powinna zawsze służyć ludziom. Samorząd to nie tylko porządek instytucjonalny, ale to przede wszystkim sposób na życie. Media obywatelskie muszą się rozwijać, bo to najlepszy instrument społecznej kontroli. Nie ma silnego, demokratycznego państwa bez aktywnego społeczeństwa obywatelskiego, jednak z drugiej strony bez tego silnego, demokratycznego państwa – społeczeństwo obywatelskie w ogóle nie mogłoby istnieć.
Są w życiu publicznym wartości najcenniejsze, których należy bronić nawet za przysłowiowe „czterdzieści dolarów”, w podobny sposób jak siedmiu wspaniałych broniło meksykańskiej wioski – bezinteresownie, a dla zasad i honoru, w słynnym westernie Johna Sturgesa.
Z drugiej strony są prawa oraz reguły, które trzeba realizować nawet na przekór ludziom, wbrew opinii publicznej, tak jak słynny szeryf Will Kane, w najlepszym westernie wszechczasów Freda Zinnemanna, pod tytułem: „W samo południe”. Ale należy też pamiętać, że w prawdziwym społeczeństwie obywatelskim Will Kane nigdy nie pozostałby sam…
Nie ma lepszej formy gospodarki niż gospodarka rynkowa, uzupełniana przez wrażliwość społeczną i zasadę pomocniczości. Liberalizm jest najpiękniejszy wówczas, kiedy służy wszystkim ludziom.
W polityce największą wartością musi być honor, uczciwość i prawda; w życiu publicznym wolność; w społecznym rodzina; w świecie transcendentnym Bóg. Trzeba umieć godzić dogmatyzm z pragmatyzmem, ideowość ze skutecznością.
"Najlepsza polityka, to polityka realna", jak mawiał wybitny amerykański mąż stanu Henry Kissinger. Jednak polityka ma sens jedynie wtedy, kiedy jest konstruktywna, kreatywna, kiedy tworzy coś pozytywnego. Zawsze trzeba prowadzić politykę „na TAK”! Stosować nie zasadę „divide et impera” („dziel i rządź”), lecz łącz i rządź!!!
Romano Manka-Wlodarczyk
Autor jest socjologiem, zajmuje się analizami z zakresu filozofii polityki i socjologii polityki oraz obserwacją uczestniczącą. Interesuje go zwłaszcza fenomenologia, a także hermeneutyka. Jest redaktorem naczelnym Czasopisma Eksperckiego Fundacji FIBRE oraz członkiem zarządu tej organizacji. Pełni również funkcję dyrektora zarządzającego Instytutu Administracja.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka