Kurier z Munster Kurier z Munster
98
BLOG

Dekalog Liberal Telegraf – „Polityka na TAK”

Kurier z Munster Kurier z Munster Polityka Obserwuj notkę 3

 

Gdy się podejmuje jakieś działania trzeba mieć myśli przewodnie. Lubczasopismo „Liberal Telegraf” nie chce być próżne ideowo. Chce mieć wizję swojej publicystyki. Posiadać idee, wartości i zasady, do których zawsze będzie mogło się odwoływać. Kreować poczynania w oparciu o dekalog najważniejszych aksjomatów, ujętych łącznie w filozofii aktywności publicystycznej, określonej jako „Polityka na TAK”.

 

***

 

Politykę można podzielić na „wędkarzy” i „kłusowników”. Zwykle więcej jest tych drugich. My musimy być „wędkarzami”…

 

 

Rzucać perły… przed ludzi!

Wiara w człowieka. Szacunek dla człowieka. Zawsze warto głosić rzeczy trudne, niepopularne, może nawet złożone i skomplikowane. Przed publicystyką stawiać ambitne wyzwania..., trochę w myśl zasady: „szlachetna ryba pod prąd płynie”.  Starać się trafić do ludzkiej świadomości. Wyzbyć się pogardy, lekceważenia i arogancji wobec kogokolwiek. Szanować ludzi. Wierzyć w wartość każdego człowieka. Dążyć do prawdy. Być uczciwym, bezstronnym i obiektywnym.

 

Polityka na TAK

To postawienie nacisku na pozytywne aspekty polityki. Tylko polityka pozytywna ma sens. Polityka musi być konstruktywna, musi czemuś służyć, rozwiązywać realne problemy, podejmować wyzwania. Nowa polityka powinna się stać polityką kreatywną. To odwołanie się do pragmatyzmu, społecznej aktywności, oddolnych inicjatyw, samorządności, ludzkiej inwencji, demokratyzacji. Polityka realna orientująca się na realne warunki. Polityka ofensywna, czyli generująca projekty modernizatorskie, przygotowująca reformy państwa, tworząca programy zmian społecznych. Partnerem „Polityki na TAK” jest „Publicystyka na TAK”.

 

Łącz i rządź                    

Szukanie tego co łączy ludzi. Przezwyciężanie podziałów. Przełamywanie barier. Zarządzanie poprzez dialog i kompromis, a nie wywoływanie kolejnych kryzysów. Budowanie pojednania. Koncentrowanie wysiłków wobec sfery merytorycznej, aspektów problemowych. Pozyskiwanie dla projektów reformatorskich ludzi o różnych poglądach, doświadczeniach i biografiach. Propagowanie polityki dialogu.

 

Pluralizm fundamentem wspólnoty

Siłą nowego ładu społecznego musi stać się pluralizm. Różnorodność wzbogaca społeczeństwo, zapewnia efektywniejszy sposób integracji międzyludzkiej. Odmienności upiększają ludzi, stanowią wartość samą w sobie. Budowanie wspólnoty w oparciu o pluralizm zawsze prowadzi do powstania wysokiej jakości społeczeństwa.

 

Pamięć i otwartość

Z jednej strony szacunek dla przeszłości; z drugiej odważne patrzenie w przyszłość. Znalezienie twórczej harmonii pomiędzy przeszłością, a przyszłością. Otwartość na nowoczesność. Śmiałe przyjmowanie innowacyjności. Nastawienie emancypacyjne. Dynamika proreformatorska. Kreowanie projektów modernizatorskich. Dążenie do egalitaryzmu w rozumieniu równości szans.       

 

Liberalno-demokratyczny ład społeczny

Kształtowanie życia publicznego w oparciu o wartości i zasady liberalno-demokratyczne. Otwartość światopoglądowa. Polityka dla wszystkich. Równość oraz uczciwość reguł gry politycznej. Gospodarka wolnorynkowa z delikatnymi akcentami dorobku katolickiej nauki społecznej, wzbogacona o zasadę pomocniczości i dobra wspólnego.

 

Nie „nocny stróż” lecz „ratownik w basenie”

Silne demokratyczne państwo. Silne nie siłą struktur nacisku, lecz demokratycznych instytucji i aktywności społecznej. Prymat gospodarki wolnorynkowej i oddolnych inicjatyw nad interwencją. Państwo nie jest „nocnym stróżem wyposażonym w pałkę, lecz ratownikiem siedzącym na wieży basenu, który skacze do wody na ratunek obywatelowi jedynie wtedy, kiedy obywatel tonie i nie ma żadnych szans, aby nauczył się pływać”.

 

Samorząd jako sposób na życie

Samorząd występujący nie tylko w wymiarze formy, porządku struktur i instytucji, ale przede wszystkim społecznej treści. Zarządzany oddolnie, tworzony przez aktywność ludzi i obywatelskie inicjatywy. Samorząd partycypacyjny – wszyscy są gospodarzami swojego lokalnego „podwórka”. Samorząd jako sposób na życie, jako filar silnego demokratycznego państwa i pluralistycznego społeczeństwa obywatelskiego. Zdecentralizowany układ instytucji, koordynowanych w ramach procesów rządzenia państwem.

 

Kultura debaty publicznej

Swoboda wymiany poglądów. Pluralizm artykułowania myśli oraz idei. Demokratyzacja informacji. Interaktywność dyskusji. Wyznaczenie granicy wolności słowa na granicy wolności, godności i praw innych ludzi. Odpowiedzialność za słowo. Szacunek dla partnerów debaty publicznej.

 

Dla „czterdziestu dolarów”

Polityka jest misją, jest służbą państwu, jednostkom i społeczeństwu. Są w polityce zasady i wartości, którym należy służyć za darmo, bezinteresownie. Istnieją wyzwania, które trzeba podjąć nawet wbrew woli większości jeżeli tylko wymaga tego dobro ludzi lub interes wyższego rzędu.

 

Romano Manka-Wlodarczyk

Autor jest socjologiem, zajmuje się analizami z zakresu filozofii polityki i socjologii polityki oraz obserwacją uczestniczącą. Interesuje go zwłaszcza fenomenologia, a także hermeneutyka. Jest redaktorem naczelnym Czasopisma Eksperckiego Fundacji FIBRE oraz członkiem zarządu tej organizacji. Pełni również funkcję dyrektora zarządzającego Instytutu Administracja.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (3)

Inne tematy w dziale Polityka