Blog
" Satyra zabija , nie obraża ... "
Ronin.
Ronin. Jestem za Polską. Solidarną.
33 obserwujących 387 notek 472890 odsłon
Ronin., 11 października 2018 r.

Trybunał Stanu dla Vincenta ?

1388 59 0 A A A
Tomasz Hamrat Gazeta Polska
Tomasz Hamrat Gazeta Polska

"Niedopełnienie obowiązków przez ministra musi skutkować odpowiedzialnością przed Trybunałem Stanu; ws. afery vatowskiej zarzuty dla b. szefa MF Jacka Rostowskiego widać na pierwszy rzut oka - ocenił minister Jacek Sasin. Jego zdaniem niedopełnienie obowiązków przez Rostowskiego jest "oczywiste".

Nie zawsze jest mi po drodze z opiniami ministra Sasina jednak tym razem zgadzam się z nim bez zastrzeżeń.

Jednak żeby postawić skarbnika PO przed Trybunałem Stanu jeszcze długa droga.

Dlaczego?

Bo to decyzja polityczna.

To z kolei znaczy, że PiS nie będzie w stanie samodzielnie przegłosować jej w sejmie.

Wydaje mi się, że nie powinno być problemu z poparciem Kukiz 15 i co ciekawe nie wyklucza poparcia dla takiej idei również klub .Nowoczesnej.

"Jak zarzuty będą solidne, to czemu nie"

- powiedział  Paweł Rabiej 

Zdaniem Sasina  niedopełnienie obowiązków przez Rostowskiego "jest tutaj absolutnie oczywiste".

Wypłynięcie tych pieniędzy odbywało się w czasie - w większości czasu - gdy minister Rostowski był ministrem, a jego obowiązkiem było podejmować takie działania i takie również rozwiązania prawne proponować, które by ten proceder ucięły. A tego brakowało - ocenił minister.

Komisja śledcza ds. VAT ma zbadać i ocenić prawidłowość działań rządów PO-PSL związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy oraz ewentualne zaniedbania w tym zakresie. Zbada okres od grudnia 2007 do listopada 2015 roku. W uzasadnieniu uchwały napisano, że w latach 2007-2015 można było zaobserwować zjawisko stopniowego rozszczelnienia systemu podatku VAT. Według nich Polska nie podejmowała działań sugerowanych przez raporty Komisji Europejskiej i wprowadzanych w innych krajach.

Zgodnie z uchwałą Sejmu powołującą komisję, jej prace mają odnosić się w szczególności do działań, zaniedbań i zaniechań m.in. członków rządu, "w szczególności ministra właściwego do spraw budżetu, finansów publicznych i instytucji finansowych, i podległych im funkcjonariuszy publicznych". Wskazano również na prezesa Najwyższej Izby Kontroli i podległych mu funkcjonariuszy publicznych, prokuraturę oraz organy powołane do ścigania przestępstw, "w szczególności Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Komendanta Głównego Policji i podległych im funkcjonariuszy publicznych"

Zdaję sobie sprawę, że opór materii w tej sprawie będzie ogromny. Być może nawet po stronie przedstawicieli obozu władzy.

Ponieważ byłby to w sumie precedens.

Po trybunale dla Rostowskiego już nic nigdy nie byłoby takie samo.Polityka, nawet ta wielka przestałaby gwarantować bezkarność.

Dlatego choć całym sercem i wrodzonym poczuciem sprawiedliwości społecznej jestem za, inteligencja podpowiada mi, że może zabraknąć woli politycznej dla takiego rozwiązania.

Ale może się mylę ?

Chciałbym bardzo.


Ronin.


Źródło: Niezależna.

Opublikowano: 11.10.2018 10:38.
Autor: Ronin.
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Grzegorz Gozdawa  To dlatego, że w oleju zapewne.
  • Szanowny Panie Krzysztofie. Podobało się. Nawet się uśmiałem ;) Taką krytykę rozumiem i...
  • Grześ obyś był złym prorokiem;) Opowieść cudna i całkiem zupełnie prawdopodobna ... ...

Tematy w dziale Polityka