" Satyra zabija , nie obraża .
Swoje odsłużyłem, lecz wrócę jeśli zajdzie potrzeba
38 obserwujących
403 notki
499k odsłon
1400 odsłon

Trybunał Stanu dla Vincenta ?

Tomasz Hamrat Gazeta Polska
Tomasz Hamrat Gazeta Polska
Wykop Skomentuj59

"Niedopełnienie obowiązków przez ministra musi skutkować odpowiedzialnością przed Trybunałem Stanu; ws. afery vatowskiej zarzuty dla b. szefa MF Jacka Rostowskiego widać na pierwszy rzut oka - ocenił minister Jacek Sasin. Jego zdaniem niedopełnienie obowiązków przez Rostowskiego jest "oczywiste".

Nie zawsze jest mi po drodze z opiniami ministra Sasina jednak tym razem zgadzam się z nim bez zastrzeżeń.

Jednak żeby postawić skarbnika PO przed Trybunałem Stanu jeszcze długa droga.

Dlaczego?

Bo to decyzja polityczna.

To z kolei znaczy, że PiS nie będzie w stanie samodzielnie przegłosować jej w sejmie.

Wydaje mi się, że nie powinno być problemu z poparciem Kukiz 15 i co ciekawe nie wyklucza poparcia dla takiej idei również klub .Nowoczesnej.

"Jak zarzuty będą solidne, to czemu nie"

- powiedział  Paweł Rabiej 

Zdaniem Sasina  niedopełnienie obowiązków przez Rostowskiego "jest tutaj absolutnie oczywiste".

Wypłynięcie tych pieniędzy odbywało się w czasie - w większości czasu - gdy minister Rostowski był ministrem, a jego obowiązkiem było podejmować takie działania i takie również rozwiązania prawne proponować, które by ten proceder ucięły. A tego brakowało - ocenił minister.

Komisja śledcza ds. VAT ma zbadać i ocenić prawidłowość działań rządów PO-PSL związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy oraz ewentualne zaniedbania w tym zakresie. Zbada okres od grudnia 2007 do listopada 2015 roku. W uzasadnieniu uchwały napisano, że w latach 2007-2015 można było zaobserwować zjawisko stopniowego rozszczelnienia systemu podatku VAT. Według nich Polska nie podejmowała działań sugerowanych przez raporty Komisji Europejskiej i wprowadzanych w innych krajach.

Zgodnie z uchwałą Sejmu powołującą komisję, jej prace mają odnosić się w szczególności do działań, zaniedbań i zaniechań m.in. członków rządu, "w szczególności ministra właściwego do spraw budżetu, finansów publicznych i instytucji finansowych, i podległych im funkcjonariuszy publicznych". Wskazano również na prezesa Najwyższej Izby Kontroli i podległych mu funkcjonariuszy publicznych, prokuraturę oraz organy powołane do ścigania przestępstw, "w szczególności Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Komendanta Głównego Policji i podległych im funkcjonariuszy publicznych"

Zdaję sobie sprawę, że opór materii w tej sprawie będzie ogromny. Być może nawet po stronie przedstawicieli obozu władzy.

Ponieważ byłby to w sumie precedens.

Po trybunale dla Rostowskiego już nic nigdy nie byłoby takie samo.Polityka, nawet ta wielka przestałaby gwarantować bezkarność.

Dlatego choć całym sercem i wrodzonym poczuciem sprawiedliwości społecznej jestem za, inteligencja podpowiada mi, że może zabraknąć woli politycznej dla takiego rozwiązania.

Ale może się mylę ?

Chciałbym bardzo.


Ronin.


Źródło: Niezależna.

Wykop Skomentuj59
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka