W służbie Ojczyźnie!
"Jestem Polakiem - więc mam głównie polskie obowiązki"
5 obserwujących
38 notek
29k odsłon
3779 odsłon

Kto najwięcej zapłaci za konflikt społeczny w JSW?

Wykop Skomentuj9

image

4 dni temu został odwołany prezes JSW- Daniel Ozon. Za jego odwołaniem głosowali wszyscy członkowie rady nadzorczej reprezentujący głos Ministra Energii-Krzysztofa Tchórzewskiego przy sprzeciwie tych członków Rady, którzy reprezentują interes załogi. Zanim nastąpiło jego odwołanie, doszło do skandalicznych zmian w organizacji pracy samej rady nadzorczej, gdzie przewodnicząca rady otrzymała praktycznie pełnię władzę kosztem przedstawicieli pracowników. Chętnie zapoznam się z opinią prawną, czy przeprowadzone zmiany są zgodne z obowiązującym prawem.

Jak się okazało celem tych zmian, było doprowadzenie do takiej sytuacji, gdzie Ministerstwo Energii będzie w tej radzie miało głos decydujący i nastąpi skuteczne zwolnienie prezesa JSW.

Dlaczego więc minister Tchórzewski z taką determinacją dążył do zwolnienia. Jak się okazuje, za tym nie stały- żadne względy merytoryczne a wyłącznie był to konflikt personalny pomiędzy ministrem Tchórzewskim a prezesem Danielem Ozonem, który nie chciał się zgodzić na to, aby JSW płaciła na projekty niezwiązane w żaden sposób z jej działalnością.

Wydaje się, że Ministrowi Energii przeszkadzało to, że prezes JSW podejmuje samodzielne decyzje i nie konsultuje się z nim w sprawie podziału wypracowanego zysku na inwestycje. Dlatego też członkowie rady z ramienia ministra nie poparli bardzo ważnego dla rozwoju Spółki zakupu kopalni Dębieńsko z bardzo dużymi pokładami najbardziej cennego węgla koksowego typu hard.

W planach Ministerstwa Energii zaś było przeznaczenie tych pieniędzy na wsparcie spółek energetycznych oraz rządowego programu elektromobilności.

Dlatego też w związku z innymi wizjami rozwoju i braku sterowalności, Minister Tchórzewski postanowił tym razem skutecznie odwołać prezesa Daniela Ozona, pomimo silnych protestów ze strony wszystkich reprezentatywnych związków zawodowych działających w JSW.

Samodzielność podejmowanych decyzji bardzo przeszkadzała też i samej przewodniczącej rady nadzorczej JSW- prof. ekonomii -Halinie Buk, która poza naukowym tytułem nie posiada żadnych kompetencji do piastowania tego stanowiska. Jestem o tym głęboko przekonany, że na tak ważnym stanowisku powinna zasiadać osoba z tytułem naukowym z branży surowcowej, a nie osoba pozbawiona jakichkolwiek kompetencji w tej dziedzinie.

Stąd też w pełni popieram i solidaryzuję się ze związkowym postulatem zwolnienia pani Buk z kierowania pracami rady nadzorczej JSW.

Jakie są przyczyny odwołania prezesa JSW zdaniem przewodniczącej rady nadzorczej?

https://www.wnp.pl/gornictwo/przewodniczaca-rady-jsw-o-przyczynach-dymisji-prezesa-ozona,347384_1_0_0.html

Dlaczego więc wszystkie te związki stanęły tym razem murem za prezesem Danielem Ozonem i jakie są jego kwalifikacje?

https://forsal.pl/artykuly/1088622,daniel-ozon-zostal-powolany-na-stanowisko-prezesa-jsw.html

Za utrzymaniem prezesa Daniela Ozona na stanowisku prezesa JSW najbardziej przemawiają bardzo dobre wyniki finansowe, jakie ta Spółka osiągnęła.

To właśnie dzięki niemu zostały opracowane i wdrożone dalekosiężne wizje rozwojowe związane z poszerzeniem bazy surowcowej, związanej z wydobyciem węgla koksowego oraz wykorzystaniem wodoru.

Dzięki temu JSW potrafiła zbudować wyjątkowo dobry wizerunek w oczach potencjalnych udziałowców i była bardzo dobrze postrzegana przez rynek- jako nowoczesna spółka produkująca węgiel koksowy.

Prezes ten potrafił również też wspólpracować i porozumieć się ze stroną społeczną. Można więc powiedzieć, że działał on bardzo dobrze zarówno w interesie rozwoju JSW, jak i jego obligatariuszy, co jego zasadniczo różniło od poprzednich prezesów.

http://nettg.pl/news/148749/gornictwo-swietne-wyniki-roczne-grupy-kapitalowej-jsw   

http://kapitalpolski.pl/jsw-osiaga-bardzo-dobre-wyniki-finansowe-oraz-sprzedazowe-i-wzmacnia-pozycje-europejskiego-lidera/

http://biznesalert.pl/jsw-chce-produkowac-wodor-z-gazu-koksowniczego/

http://biznesalert.pl/ozon-jsw-wodor-cop24/

https://www.wnp.pl/gornictwo/wodor-z-koksowni-jsw-bedzie-napedzal-lokomotywy-pkp-cargo,325078_1_0_0.html

https://www.jsw.pl/media/wydarzenia/artykul/jsw-na-europejskim-kongresie-gospodarczym/

https://www.wnp.pl/gornictwo/jsw-o-swoich-ambitnych-planach-w-dolinie-krzemowej,345142_1_0_0.html

https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/jsw-chce-przejac-kopalnie-od-australijczykow,133,0,2401413.html

Strona społeczna też dobrze pamięta-jak duże wyrzeczenie finansowe ponieśli pracownicy, aby uratować JSW w okresie dekoniunktury na rynku węgla i to, że dzięki temu prezesowi te wszystkie świadczenia zostały pracownikom przywrócone. Dlatego też zdecydowanie poparli stworzenie funduszu stabilizacyjnego dla zabezpieczenia JSW przed skutkami silnych spadków cen węgla koksowego na rynku światowym i zdecydowanie przeciwstawili się temu, aby te pieniądze zostały ze Spółki wyprowadzone.

Wykop Skomentuj9
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka