alterglobalista alterglobalista
3809
BLOG

Kto najwięcej zapłaci za konflikt społeczny w JSW?

alterglobalista alterglobalista Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 9

image

4 dni temu został odwołany prezes JSW- Daniel Ozon. Za jego odwołaniem głosowali wszyscy członkowie rady nadzorczej reprezentujący głos Ministra Energii-Krzysztofa Tchórzewskiego przy sprzeciwie tych członków Rady, którzy reprezentują interes załogi. Zanim nastąpiło jego odwołanie, doszło do skandalicznych zmian w organizacji pracy samej rady nadzorczej, gdzie przewodnicząca rady otrzymała praktycznie pełnię władzę kosztem przedstawicieli pracowników. Chętnie zapoznam się z opinią prawną, czy przeprowadzone zmiany są zgodne z obowiązującym prawem.

Jak się okazało celem tych zmian, było doprowadzenie do takiej sytuacji, gdzie Ministerstwo Energii będzie w tej radzie miało głos decydujący i nastąpi skuteczne zwolnienie prezesa JSW.

Dlaczego więc minister Tchórzewski z taką determinacją dążył do zwolnienia. Jak się okazuje, za tym nie stały- żadne względy merytoryczne a wyłącznie był to konflikt personalny pomiędzy ministrem Tchórzewskim a prezesem Danielem Ozonem, który nie chciał się zgodzić na to, aby JSW płaciła na projekty niezwiązane w żaden sposób z jej działalnością.

Wydaje się, że Ministrowi Energii przeszkadzało to, że prezes JSW podejmuje samodzielne decyzje i nie konsultuje się z nim w sprawie podziału wypracowanego zysku na inwestycje. Dlatego też członkowie rady z ramienia ministra nie poparli bardzo ważnego dla rozwoju Spółki zakupu kopalni Dębieńsko z bardzo dużymi pokładami najbardziej cennego węgla koksowego typu hard.

W planach Ministerstwa Energii zaś było przeznaczenie tych pieniędzy na wsparcie spółek energetycznych oraz rządowego programu elektromobilności.

Dlatego też w związku z innymi wizjami rozwoju i braku sterowalności, Minister Tchórzewski postanowił tym razem skutecznie odwołać prezesa Daniela Ozona, pomimo silnych protestów ze strony wszystkich reprezentatywnych związków zawodowych działających w JSW.

Samodzielność podejmowanych decyzji bardzo przeszkadzała też i samej przewodniczącej rady nadzorczej JSW- prof. ekonomii -Halinie Buk, która poza naukowym tytułem nie posiada żadnych kompetencji do piastowania tego stanowiska. Jestem o tym głęboko przekonany, że na tak ważnym stanowisku powinna zasiadać osoba z tytułem naukowym z branży surowcowej, a nie osoba pozbawiona jakichkolwiek kompetencji w tej dziedzinie.

Stąd też w pełni popieram i solidaryzuję się ze związkowym postulatem zwolnienia pani Buk z kierowania pracami rady nadzorczej JSW.

Jakie są przyczyny odwołania prezesa JSW zdaniem przewodniczącej rady nadzorczej?

https://www.wnp.pl/gornictwo/przewodniczaca-rady-jsw-o-przyczynach-dymisji-prezesa-ozona,347384_1_0_0.html

Dlaczego więc wszystkie te związki stanęły tym razem murem za prezesem Danielem Ozonem i jakie są jego kwalifikacje?

https://forsal.pl/artykuly/1088622,daniel-ozon-zostal-powolany-na-stanowisko-prezesa-jsw.html

Za utrzymaniem prezesa Daniela Ozona na stanowisku prezesa JSW najbardziej przemawiają bardzo dobre wyniki finansowe, jakie ta Spółka osiągnęła.

To właśnie dzięki niemu zostały opracowane i wdrożone dalekosiężne wizje rozwojowe związane z poszerzeniem bazy surowcowej, związanej z wydobyciem węgla koksowego oraz wykorzystaniem wodoru.

Dzięki temu JSW potrafiła zbudować wyjątkowo dobry wizerunek w oczach potencjalnych udziałowców i była bardzo dobrze postrzegana przez rynek- jako nowoczesna spółka produkująca węgiel koksowy.

Prezes ten potrafił również też wspólpracować i porozumieć się ze stroną społeczną. Można więc powiedzieć, że działał on bardzo dobrze zarówno w interesie rozwoju JSW, jak i jego obligatariuszy, co jego zasadniczo różniło od poprzednich prezesów.

http://nettg.pl/news/148749/gornictwo-swietne-wyniki-roczne-grupy-kapitalowej-jsw   

http://kapitalpolski.pl/jsw-osiaga-bardzo-dobre-wyniki-finansowe-oraz-sprzedazowe-i-wzmacnia-pozycje-europejskiego-lidera/

http://biznesalert.pl/jsw-chce-produkowac-wodor-z-gazu-koksowniczego/

http://biznesalert.pl/ozon-jsw-wodor-cop24/

https://www.wnp.pl/gornictwo/wodor-z-koksowni-jsw-bedzie-napedzal-lokomotywy-pkp-cargo,325078_1_0_0.html

https://www.jsw.pl/media/wydarzenia/artykul/jsw-na-europejskim-kongresie-gospodarczym/

https://www.wnp.pl/gornictwo/jsw-o-swoich-ambitnych-planach-w-dolinie-krzemowej,345142_1_0_0.html

https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/jsw-chce-przejac-kopalnie-od-australijczykow,133,0,2401413.html

Strona społeczna też dobrze pamięta-jak duże wyrzeczenie finansowe ponieśli pracownicy, aby uratować JSW w okresie dekoniunktury na rynku węgla i to, że dzięki temu prezesowi te wszystkie świadczenia zostały pracownikom przywrócone. Dlatego też zdecydowanie poparli stworzenie funduszu stabilizacyjnego dla zabezpieczenia JSW przed skutkami silnych spadków cen węgla koksowego na rynku światowym i zdecydowanie przeciwstawili się temu, aby te pieniądze zostały ze Spółki wyprowadzone.

https://www.wnp.pl/gornictwo/zwiazki-chca-by-premier-przejal-piecze-nad-funduszem-jsw-a-zarzad-informuje-o-planach-wyplaty-premii,347595_1_0_0.html

Strona społeczna zarzuca temu ministrowi, niedotrzymywanie zawartych umów społecznych. Jeśli tak jest w istocie, to taki minister jest osobą niewiarygodną i niezdolną do prowadzenia jakichkolwiek rozmów czy zawierania umów. I właśnie dlatego w jednym z postulatów związki zawodowe domagają się zwolnienia ministra Tchórzewskiego.

I na koniec kto może okazać się największym przegranym w tym niepotrzebnym konflikcie?

Obawiam się, że brak porozumienia ministra ze stroną społeczną JSW spowoduje nie tylko utratę zaufania ze strony działających tutaj związków zawodowych, ale i samych potencjalnych wyborców PiS

Na podstawie analizy i wstępnych obliczeń szacuję, że tylko na dzisiaj te działania ministra Tchórzewskiego mogły doprowadzić do utraty zaufania do PiS na Śląsku o co najmniej 150 tysięcy głosów.

Minister Energii-Krzysztof Tchórzewski musi być tego w pełni świadomy, że ponosi za te decyzje, pełną polityczną odpowiedzialność, gdyż to on doprowadził do powstania najpoważniejszego w JSW konfliktu społecznego od wielu lat.

Mam nieodparte wrażenie, że jeśli nadal minister Energii będzie opierał się na opiniach prof. Haliny Buk co do zarządzania JSW to popłynie razem z nią i może za to zapłacić PiS podczas jesiennych wyborów na Górnym Śląsku.

Mocny spadek akcji JSW po informacjach o zwolnieniu prezesa Daniela Ozona dobitnie pokazuje, że udziałowcy również nie akceptują zmian w zarządzaniu JSW i zapewnienie przez przewodniczącą o stabilnej sytuacji w JSW jest oszustwem i nie uspokoiło rynku.

Prawdą jest natomiast to, że w JSW powstał poważny konflikt społeczny, który wymaga pilnego rozwiązania.

Dla mnie sprawą kluczową dla naprawienia tej napiętej sytuacji jest przeprowadzenie zasadniczych zmian osobowych w składzie rady nadzorczej JSW na czele z przewodniczącą, zmian organizacyjnych w pracy tej rady, ponowny wybór Daniela Ozona na prezesa JSW oraz wyłączenie tej Spółki spod kierownictwa Ministerstwa Energii ze względu na charakter prowadzonej działalności na rynku.

Według mojej oceny zamiast odwołania prezesa Daniela Ozona należało usunąć z rady nadzorczej prof. Helenę Buk.

Myślę, że w przypadku JSW mamy do czynienia z ewidentnym konfliktem interesów pomiędzy większościowym udziałowcem reperezentowanym przez Ministra Energii z głosem kontrolnym w radzie nadzorczej a zarządem Spółki popieranym przez stronę społeczną. Jestem przekonany, że po rezygnacji z emocji czy też osobistych ambicji, ten konflikt da się rozwiązać i nikt nie musi tutaj czuć się przegranym.


Patriota, antyglobalista, działacz Solidarności, zwolennik demokracji obywatelskiej oraz przeciwnik zastąpienia demokratycznych rządów korpokracją. Uczestnik międzynarodowego ruchu przeciwników korporacyjnej globalizacji. Aktywny uczestnik międzynarodowych spotkań przeciwników korporacyjnej globalizacji w ramach Forum Społecznego w Włoszech, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Austrii, Grecji, Hiszpanii, Szwecji. 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka