W służbie Ojczyźnie!
"Jestem Polakiem - więc mam głównie polskie obowiązki"
5 obserwujących
38 notek
28k odsłon
345 odsłon

Dlaczego PiS zamierza radykalnie podnieść płacę minimalną w Polsce?

Wykop Skomentuj5

W mojej ocenie istnieją 4 główne przyczyny uzasadniające konieczność zdecydowanego podniesienia płacy minimalnej w Polsce. Wszystkie one wynikają nie tyle z chęci pozyskania nowych wyborców przez partię rządzącą, ile z przeprowadzonej i pogłębionej diagnozy społecznej wynikającej z przyjętych założeń co do prowadzonej polityki społecznej państwa.

Jakie więc są te główne przyczyny?

Chociaż w Polsce w ciągu ostatnich lat zostało wyhamowane zjawisko odpływu polskich pracowników za granicę w celu poszukiwania tam pracy, to jednak ten proces w najmniejszy stopniu został wyhamowany w stosunku do ludzi młodych, którzy wciąż w większym stopniu szukają pracy za granicą, a nie w Polsce co jest bardzo niekorzystne zarówno dla przyjętych celów demograficznych jak też i rozwoju polskiej gospodarki.

Radykalny spadek bezrobocia w okresie rządów PiS w żaden sposób nie wpłynął na wzrost płacy minimalnej w Polsce, powyżej ustalonego ustawowego minimum a na takie właśnie wynagrodzenie mogą w większości liczyć młodzi pracownicy w wielu sektorach polskiej gospodarki. Oznacza to, że rynek nie ma żadnego wpływu na poziom płacy minimalnej.

W celu podtrzymania wysokiego tempa wzrostu gospodarczego przy niskiej stopie bezrobocia, rząd został zmuszony do stworzenia prawnych możliwości ściągania pracowników zza granicy przez przedsiębiorców, co ma bezpośredni wpływ na to właśnie, że ogromny spadek bezrobocia nie ma żadnego wpływu na wytworzenie presji płacowej dotyczącej podniesienia minimalnego wynagrodzenia powyżej ustawowego minimum, gdyż przedsiębiorcy mogą sprowadzać tańszych pracowników.

I tutaj mogę wspomnieć, że nie jako czarę goryczy, przelały informacje z rynku pracy, że z powodu odpływu tanich pracowników z Ukrainy, pracodawcy z Polski zaczęli ściągać jeszcze tańszych pracowników sezonowych z Bangladeszu, co oczywiście zablokowało możliwość większego podniesienia płacy minimalnej polskim pracownikom.

Należy jednocześnie podkreślić, że w odróżnieniu od swoich poprzednich, PiS przyjął takie rozwiązania prawne, które skutkują tym, że zatrudnieni tutaj masowo pracownicy z innych krajów w naszym kraju płacą podatki co ma korzystny wpływ na sferę dochodową budżetu państwa. Kwestię ten regulują przepisy mówiące o tym, że dochody uzyskane przez cudzoziemca z tytułu umowę o pracę zawartej z polskim pracodawcą i wykonywane w Polsce podlegają tutaj opodatkowaniu.

I ostatni bardzo ważny powód. Jak pokazała praktyka wszelkie dodatkowe pieniądze zwiększające siłę nabywczą polskiego społeczeństwa, są zbawienne dla gospodarki, ponieważ napędzają popyt wewnętrzny. Dlatego właśnie wciąż utrzymujemy wysokie tempo wzrostu gospodarczego (4,5 proc.)  i mamy wyjątkowo niskie bezrobocie, według najnowszych danych stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 5,2 procent. Jest to szczególnie ważne teraz w okresie globalnego spowolnienia gospodarczego, które w Polsce jest odczuwalne najmniej pomimo tego, że przecież jesteśmy gospodarczo powiązani z gospodarką niemiecką, która popadła w recesję.

Jestem o tym głęboko przekonany, że decydujący wpływ na to, że rząd PiS zdecydował się na radykalne podniesienie płacy minimalnej w Polsce, miało 2 ekspertów, ekonomista, a zarazem były wiceminister finansów w rządzie PiS i autor ustawy o utworzeniu Komisji Nadzoru Finansowego, dr Cezary Mech oraz socjolog, prof. Jadwiga Hrynkiewicz.

https://kresy.pl/wydarzenia/gospodarka/cezary-mech-wzywa-do-podniesienia-plac-polakom-zamiast-sciagania-imigrantow/

https://www.wnp.pl/finanse/cezary-mech-musimy-sie-wyrwac-z-pulapki-niskich-wynagrodzen,327845_1_0_0.html

https://kresy.pl/wydarzenia/imigracja-zarobkowa-z-ukrainy-zamraza-place-polakow-i-psuje-polska-gospodarke-twierdzi-ekspert/

Zapowiedź zdecydowanego podniesienia płacy minimalnej jest również zasługą Solidarności, która konsekwentnie domagała się podniesienia minimalnej płacy do poziomu 50 procent przeciętnego wynagrodzenia i dopiero ten rząd zapowiedział spełnienie tego bardzo ważnego związkowego postulatu. 

https://www.tysol.pl/a36768-Wielki-sukces-%E2%80%9ESolidarnosci%E2%80%9D-minimalna-w-2020-roku-wzrosnie-do-2600-zl%21

Mam głębokie przeświadczenie o tym, że z punktu widzenia celów polityki społecznej państwa, decyzja o zdecydowanym podniesieniu płacy minimalnej w Polsce jest decyzją jak najbardziej słuszną i właściwą!!!

Wykop Skomentuj5
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka