108 obserwujących
332 notki
1074k odsłony
  4234   0

Czy sprawdziły się moje prognozy na 2016 rok

Zbliża się ku końcowi 2016 rok. Poniżej przedstawiam treść moich prognoz na 2016 rok opublikowanych w Do Rzeczy w grudniu 2015 roku. Można ocenić czy się sprawdziły.

* * *

Jaki będzie rok 2016

Media głównego nurtu, czy raczej ścieku, kreują taki oto obraz 2016 roku. Rządy PiS spowodują, że globalne ocieplenie przyspieszy, wyleją oceany i wyginie wiele gatunków, strefa euro i strefa Schengen się rozpadną, miłośnicy wielofunkcyjnego odbytu będą sadzani do polskich obozów koncentracyjnych, tęcza zostanie ustawowo zakazana, dojdzie do katastrofy finansów publicznych w Polsce, dolar będzie po 10 złotych, emeryci będą umierali z głodu, Trybunał Konstytucyjny zostanie przemianowany na telekanał masturbacyjny, sześciolatki będą sześć razy powtarzały pierwszą klasę, do lektur zostanie dołączony Mein Kampf, Rosja zaatakuje Polskę bombą atomową po ujawnieniu prawdy o zbrodni smoleńskiej, a wszystkie decyzje w kraju będzie podejmował osobiście Jarosław Kaczyński.

Na szczęście poparcie dla PO pokazuje jak szybko kurczy się baza czytelników i widzów stalinowskiego pomiota. Coraz więcej Polaków zamiast goebelsowskiej propagandy uprawianej przez media głównego nurtu, czy raczej ścieku, preferuje inną narrację, obiektywną, sumienną, rzetelną, opartą na chrześcijańskich wartościach i tradycji. Zastanówmy się zatem jaki może być 2016 rok, na świecie i w Polsce.

Po pierwsze, po raz pierwszy od prawie stu lat obserwujemy jednoczesne nagromadzenie się tylu zagrożeń, wymieńmy niektóre:

  • Regionalne konflikty militarne rozszerzają się na inne kraje, angażując po dwóch stronach barykady mocarstwa atomowe. Po raz pierwszy od drugiej wojny światowej kraj NATO zestrzelił rosyjski samolot wojskowy;
  • Nasila się najgroźniejsza z wojen, dotycząca wartości, przekonań i religii. Tysiące ton zrzucanego trotylu nigdy nie pokonają fanatycznej wiary krzewionej w milionach młodych umysłów, tym bardziej gdy ta wiara w słuszną sprawę i proroczy cel właśnie wprowadza się za miedzą;
  • Pękają polityczne spoiwa strefy euro i strefy Schengen w Europie, która zaczyna budować mury i się dzielić, rodząc nowe konflikty;
  • Pomimo sześciu lat polityki zerowych stóp procentowych i druku pieniądza, światowe rynki finansowe znajdują się na skraju przepaści. Minimalna podwyżka stóp procentowych przez Bank Rezerw Federalnych może okazać się sporym krokiem naprzód;
  • Kraje BRIC (Brazylia, Rosja, Indie i Chiny), które miały być  motorem napędowym światowej gospodarki w XXI wieku przeżywają ogromne problemy gospodarcze. Recesja w Rosji i Brazylii wyniesie około 5 procent, Chiny zmagają się z poważnym spowolnieniem gospodarczym, a nieoficjalne dane wskazują, że też mogą być na granicy recesji. Sytuacja jest na tyle poważna, że bank Goldman Sachs zamknął swój fundusz inwestujący w krajach BRIC.
  • Nasila się coraz bardziej bezpardonowa wojna w cyberprzestrzeni. Rządy wielu krajów z premedytacją zatrudniają i przygotowują najgroźniejszych na świecie hakerów, żeby wykorzystywać ich zarówno w obronie swojej cyberprzestrzeni, ale także do niewidocznych dla opinii publicznej ataków na inne państwa. Trzecia wojna światowe już trwa, toczą ją superkomputery i cyfrowi nadludzie. Banki, elektrownie atomowe, zakłady chemiczne czy linie lotnicze pozostaną bezpieczne tylko gdy rządy nie przekroczą kolejnej granicy. Po co bombardować inny kraj, gdy można dokonać cyber-ataku z podobnym skutkiem. Czy ta granica zostanie przekroczona w 2016 roku?
  •  Robotyzacja i komputeryzacja wchodzi w kolejną fazę, która będzie miała różnorakie skutki. Z jednej strony oznacza to radykalny wzrost wydajności pracy, jakości i olbrzymi postęp technologiczny. Ale są też i negatywne skutki. Do tej pory zakładaliśmy, że komputeryzacja pozbawi miejsc pracy co najwyżej kasjerki w sklepach i osoby dokonujące odprawy biletowej lub kontroli dokumentów na lotniskach. To faktycznie już się dzieje. Ale komputeryzacja idzie dalej. Komputer Watson stawie lepsze diagnozy od lekarzy, samochód Tesli nie tylko sam jeździ, ale też zbiorowo się uczy jak to robić lepiej, w telecentrach ludzi zastępują komputery.   Technologie stają się wrogiem człowieka pracy, który nie jest w stanie się przekwalifikować. Z drugiej strony kraje, które tworzą te technologie będą zbierały coraz większą część globalnych zysków.
  • Niska cena ropy prawdopodobnie się utrzyma, co z jednej strony będzie podtrzymywało wzrost gospodarczy, ale jednocześnie może doprowadzić do finansowej katastrofy w krajach eksporterach ropy naftowej. Trzeci rok recesji w Rosji może  zmusić ekipę Putina do nadzwyczajnych działań w obszarze geopolityki.
  • Prognozy wskazują, że w 2016 roku będziemy mieli do czynienia z licznymi anomaliami pogodowymi, zima może być gwałtowna i bogata w ataki silnego mrozu, szczególnie w USA.

Nie wiadomo które z tych ryzyk zmaterializują się w przyszłym roku i jaki to będzie miało wpływ na światową i polska gospodarkę. Ale jedno jest pewne, Polska będzie funkcjonowała w bardzo zmiennym, niestabilnym i kryzysowym globalnym środowisku. Dodatkowo pomiot Stalina będzie opluwał polski rząd w międzynarodowych mediach, utrudniając demokratycznie wybranej władzy realizację planów.

Lubię to! Skomentuj30 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka