253 obserwujących
1893 notki
2958k odsłon
5154 odsłony

Ambasada, czyli o najważniejszym budynku w Warszawie

A - ambsada FR, B - MON, C - Belweder, D - KPRM (fot. google maps)
A - ambsada FR, B - MON, C - Belweder, D - KPRM (fot. google maps)
Wykop Skomentuj29

Dla warszawiaków jest to być może oczywiste, ale dla reszty mieszkańców Polski niekoniecznie. Kiedy sam to zobaczyłem pierwszy raz, byłem w lekkim szoku – i to mimo tego, że wcześniej obejrzałem sobie zdjęcia oraz mapy (szykując wraz z Tatarstanem demonstrację w 2009 roku, z okazji wizyty Władimira Putina). Ambasada Rosji jest położona tak, jak chyba żadna placówka dyplomatyczna na świecie – w samym centrum państwowości innego kraju.

Gigantyczny gmach rosyjskiej ambasady z daleka może robić wrażenie "oryginalnego" pałacu, ale w rzeczywistości budek został wzniesiony od zera po wojnie (wcześniej sowiecka ambasada znajdowała się w całkiem zwykłej kamienicy na ul. Poznańskiej – jest ona zresztą nadal ozdobiona... godłem ZSRS) przez sowieckich budowlańców z sowieckich materiałów. Ambasada tylko dlatego nie góruje nad całym otoczeniem, ponieważ znajduje się już w miejscu, gdzie ulica Belwederska spada gwałtownie w dół.

Rosyjski budynek jest kilka razy większy, niż pobliska siedziba prezydenta, czyli Belweder (w dodatku postawiono go na sztucznym wzgórzu). A gmachy MON na ulicy Klonowej wyglądają przy ambasadzie niczym szopy na narzędzia. I warto przy tym podkreślić, że polski MON oraz rosyjska ambasada... sąsiadują ze sobą przez płot.

Z ambasady do Belwederu jest kilka kroków, a na MON można dosłownie napluć z dachu rosyjskiego gmachu. Do tego kilkaset metrów dalej znajduje się Kancelaria Premiera. Gdyby nie wielka biało-nibiesko-czerwona flaga na maszcie, niezorientowani turyści mogliby wziąć rosyjską ambasadę za kolejny polski gmach rządowy.

Ambasada znalazła się w takim miejscu oczywiście nie przypadkowo. W czasach sowieckiej dominacji faktycznie pełniła rolę gmachu rządowego – i to najważniejszego w Warszawie. Potem tak już została – chociaż chyba warto by sprawdzić, jak wygląda kwestia własności gruntu pod budynkiem.

Jakże to – wyrzucać dyplomatów z ambasady, oburzy się ktoś. Cóż, to faktycznie byłby dramatyczny ruch. Jednak równie dramatycznie wygląda sytuacja, w której placówka dyplomatyczna znajduje się za płotem MON i siedziby prezydenta, tuż obok KPRM – tam, gdzie zapadają najważniejsze polskie decyzje.

Afera z amerykańskimi podsłuchami pokazuje, jak daleko zaszła technika inwigilacji. Można przypuszczać, że Rosjanie mają nie mniejsze chęci i możliwości, aby wykorzystywać swoje placówki dyplomatyczne do celów szpiegowskich. A w Warszawie mają wszystko na talerzu. Tak naprawdę nawet bez specjalnie wybitnego sprzętu mogą słuchać, co polski prezydent robi u siebie w domu, a premier w pracy.

No, ale może prezydentowi i premierowi to wcale nie przeszkadza.

Wykop Skomentuj29
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale