127 obserwujących
3704 notki
1721k odsłon
66 odsłon

Pandemia: bardzo dobra sytuacja Polski na tle innych krajów

Wykop Skomentuj1

Przedstawiam zapis mojego radiowego wywiadu, udzielonego red. Krzysztofowi Skowrońskiemu - prezesowi Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (SDP) w Radiu Wnet, w ramach audycji „ Popołudnie WNET”. Oto on: 


Jest 16:30, przy telefonie Ryszard Czarnecki, europoseł, polityk Prawa i Sprawiedliwości, dzień dobry Panu. 

– Witam Panie Redaktorze, witam Państwa bardzo serdecznie. 

 Wczoraj przejechał Pan trasę z Warszawy, z Polski do Brukseli, jak wygląda droga w czasach pandemii? 

– Dobre pytanie. Pierwszy raz po siedmiu tygodniach i trzech dniach zjawiłem się w Brukseli. Oczywiście wyłącznie droga na kołach jest możliwa, bo samoloty z Polski i do Polski nie latają- to potrwa co najmniej do lipca, choć np. jak słyszę w najbliższy poniedziałek jednak będzie jakiś lot KLM-mu z Warszawy do Amsterdamu i lot Lufthansy z Warszawy do Frankfurtu. Natomiast samochodem jechałem 11,5 h z Warszawy do Brukseli: na granicy polsko-niemieckiej brak kontroli, ale bardzo szczegółowa kontrola naszych służb granicznych dla osób przyjeżdżających do Polski.  No i słusznie : jest kwestia zapewne kwarantanny dla szeregu z tych ludzi. Niemcy sprawdzają wyrywkowo, dwa samochody za mną zostały zatrzymane, ale tak w sumie 3 na 10 było zatrzymywanych przez służby niemieckie, potem żadnej kontroli na granicy niemiecko-holenderskiej i żadnej kontroli na granicy holendersko-belgijskiej. A więc przyjechałem ponad 1300 km w ogóle niekontrolowany przez nikogo w 11,5 godziny. Bruksela? Nawet w nocy trudno znaleźć miejsce do parkowania, musiałem około pół godziny krążyć w okolicach Placu Jourdan. W Parlamencie Europejskim mało ludzi, ale tylko 30% w maseczkach, chociaż jest to obowiązek. Muszę powiedzieć, że Bruksela trochę wygląda jak w takim filmie „slow motion”, na spowolnionych obrotach. Natomiast już w tym tygodniu ruszają posiedzenia komisji Parlamentu Europejskiego, one były wcześniej tyle, że zdalne i dalej takie zdalne będą, chociaż już z większą ilością europarlamentarzystów, którzy będą na miejscu w Brukseli. 

To ja jeszcze wrócę do polsko-niemieckiej granicy, znaczy samochody, które wjeżdżają do Polski są kontrolowane, zatrzymywane , a zgodnie z polskimi przepisami, każdy kto przekracza granice polską musi być na dwutygodniowej kwarantannie, jak się wjeżdża do Niemiec, to ta kwarantanna nie obowiązuje? 


– Jeżeli wjeżdża się na terytorium Niemiec, a jedzie się na przykład do Belgii, czy jakiejś innej instytucji międzynarodowej i przejeżdża się przez Niemcy w ramach tranzytu, to wówczas nie podlega się żadnej kwarantannie, podobnie jak w Belgii, oczywiście mowa o osobach zatrudnionych w Królestwie Belgii w instytucjach międzynarodowych np. instytucjach unijnych. 


 Czyli jest jakaś specjalna przepustka, nie jest tak, że każdy Polak może wsiąść sobie teraz w samochód i pojechać do Brukseli, nie - tylko ci, którzy mają jakiś rodzaj przepustki, albo jakiś rodzaj przywileju do tego, żeby jechać na Zachód? 


– Jeżeli mogą potwierdzić, wylegitymować się, pokazać zaświadczenie lub legitymację, że pracują w instytucjach międzynarodowych np. w instytucjach Unii Europejskiej, np. w Komisji Europejskiej lub w Parlamencie Europejskim, to wówczas mogą nie tylko wjechać, ale nie mieć kwarantanny. 


 I to samo, bo jest taka decyzja, jak Pan pojechał do Brukseli, to Pan do końca pandemii nie może wrócić do Polski, jak Pan wróci do Polski, to będzie Pan musiał mieć dwutygodniową kwarantannę czy też nie? 


 – Tak byłoby, gdybyśmy rozmawiali przedwczoraj, ale już są nowe przepisy, które mówią - co się wiąże z tym ruchem transgranicznym - że właśnie pracownicy w ruchu transgranicznym, a także osoby, które są zatrudnione w instytucjach międzynarodowych lub mają paszporty dyplomatyczne, tej kwarantanny nie mają. Te przepisy weszły w życie dosłownie w tych godzinach. 


Na niemiecko-holenderskiej granicy rozumiem, holendersko-belgijskiej żadnej kontroli nie ma, tam jest ruch, ale taki swobodny zwykły ruch, czy widać, że ruch jest dużo mniejszy? 


– Ja oczywiście zwykle trasę Warszawa-Bruksela pokonywałem drogą lotniczą, kiedyś autem jeździłem częściej, ten ruch jest na pewno w samych Niemczech mniejszy, w Polsce skądinąd też np. o ile między Warszawą a Wielkopolska był nawet spory, to już bliżej granicy ten ruch po prostu wymierał. Zresztą tak samo w Brukseli. Jest widać, że ten kraj który, uwaga ma -obok San Marino- największą ilość, liczbę zgonów z powodu koronawirusa na milion mieszkańców, proporcjonalnie w Europie, też inaczej funkcjonuje, chociaż jeżeli chodzi o Brukselę, to została mniej dotknięta pandemią, a Flandria czyli niderlandzkojęzyczna część Belgii bardziej niż francuskojęzyczna Walonia. Z dużych miast najbardziej dotknięta została Antwerpia. 

Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości