Ryszard Czarnecki Ryszard Czarnecki
42
BLOG

Ekstraklasa wraca, Łukasz Podolski strzela

Ryszard Czarnecki Ryszard Czarnecki Piłka nożna Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

Wreszcie wróciła Ekstraklasa. Wróciły derby Górnego Śląska: Piast Gliwice – Górnik Zabrze i wrócił Łukasz Podolski. Dla cudzoziemców to „Lukas”, ale dla nas -i dla niego też – Łukasz, bo choć zdobył tytuł mistrza świata z reprezentacją Niemiec (i dwa brązowe medale Mundialu też), choć zagrał dla niej zagrał ponad 150 meczów (w tym 130 w seniorach) i strzelił 61 goli (z czego 49 w I reprezentacji), to bardziej niż inny Polak Mirosław Klose, Łukasz Józef Podolski (tak w metryce) do Polski się przyznaje i swoją polskość podkreśla. Uwielbiany przez kibiców Zabrzan, choć urodził się w „konkurencyjnym" mieście”, bo w Gliwicach. Do historii niemieckiej piłki wszedł z przytupem, bo zajmuje trzecie miejsce pod względem występów w reprezentacji i jest też trzecim strzelcem w dziejach tamtejszego futbolu. Grał w FC Köln, Bayernie, z którym zdobył mistrzostwo i puchar kraju, ale też w Arsenalu, z którym wygrał puchar Anglii, wreszcie w Galatasaray (przypomnę: niegdyś klub Romka Koseckiego!), z którym też zdobył krajowy puchar. Smykałkę do futbolu – tyle że większą- ma po ojcu, który grał w Górniku Knurów, ROW Rybnik i Szombierki Bytom, a nawet był w 1980 roku mistrzem Polski. Poza polskością z Mirosławem Klose łączy go fakt, że matki jednego i drugiego grały w piłkę ręczną: Podolska w Górniku Sośnica, a Barbara Jeż-Klose nawet 45 razy w reprezentacji Polski. A swoją drogą, to ciekawe, że z trzech najskuteczniejszych „strzelb” futbolowej reprezentacji Niemiec, dwóch to Polacy, bo Klose jest pierwszy z 71 golami. Skądinąd obaj mają też polskie żony.
Co prawda Mirosław Klose strzelił więcej bramek niż Łukasz, ale jako tata „skuteczniejszy” jest Podolski: ma trójkę dzieci, a Klose bliźniaki.

Czy Podolski mógł grać dla Polski? Mając 18 lat udzielił wywiadu dla polskich mediów, w którym zadeklarował grę dla Biało-Czerwonych. Trener Edward Klejndinst rozmawiał z nim o tym kilka razy i nasz rodak potwierdził swoją gotowość. Reakcja Niemców była szybka: półtora miesiąca po tym wywiadzie ukazał się artykuł o piłkarzu, który wcześniej zagrał 6 razy dla niemieckiej U-17, 7 razy dla U-18 i 3 razy dla U-19 (w sumie 12 goli) zatytułowany „Polacy chcą ukraść Podolskiego” z foto piłkarza, gdy przymierza koszulkę naszej reprezentacji !A dwanaście dni potem Podolski zadebiutował w reprezentacji Niemiec U-21. Wkrótce potem Rudi Völler powołał go do dorosłej reprezentacji, w której zagrał pierwszy mecz równo 20 lat temu (z Węgrami), w ten sposób przesądzając, dla kogo będzie grał. Pożegnalny mecz w kadrze Niemiec zagrał w roli kapitana, strzelając Anglii zwycięskiego gola i było to siedem lat temu.

Dwa lata i trzy miesiące temu strzelił swojego pierwszego gola w Ekstraklasie, dzięki czemu Górnik wygrał z Legią 3:2. W ostatnią sobotę nasz rodak strzelił znów i Górnik znów wygrał...
*tekst ukazał się w „Polska Times” (12.02.2024)

historyk, dziennikarz, działacz sportowy, poseł na Sejm I i III kadencji, deputowany do Parlamentu Europejskiego VI, VII, VIII i IX kadencji, były wiceminister kultury, były przewodniczący Komitetu Integracji Europejskiej i minister - członek Rady Ministrów, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport