"Gambit królowej" pozwany! Znana szachistka pozwała twórców

YouTube/Netflix Polska, Gambit królowej
YouTube/Netflix Polska, Gambit królowej
"Gambit królowej" to serial, który odniósł legendarny sukces. Opowieść o młodej, genialnej szachistce podbiła serca widzów. Jak się jednak okazuje - nie każdego. Twórcy otrzymali sądowy pozew sądowy... od znanej szachistki.

Gambit królowej z pozwem

Sukces netfliksowego serialu "Gambit królowej" zaskoczył chyba samych twórców. W pewnym momencie produkcja stała się tematem nr 1. we wszystkich dyskusjach użytkowników Netflixa. Nic dziwnego - zauroczył miliony widzów, w tym również krytyków. Serial otrzymał 18 nominacji do nagród Emmy. Nie wszyscy dali się jednak zaczarować uroczej Beth Harmon...

The Hollywood Reporter przekazał, że do kalifornijskiego sądu wpłynął pozew przeciwko serwisowi Netflix.

Pozew dotyczy kwestii wypowiedzianej w finałowym odcinku serialu. Podczas zawodów i ostatecznego starcia głównej bohaterki z dotychczasowym mistrzem szachowym jeden z komentatorów przywołał prawdziwą postać znanej szachistki, Nony Gaprindaszwili.

Zobacz: Premier Mateusz Morawiecki będzie miał swój własny podcast

– Jest jeszcze Nona Gaprindaszwili, ale ona jest mistrzynią świata kobiet i nigdy nie mierzyła się z mężczyznami. Sądzę, że Laev spodziewał się łatwego zwycięstwa, a nie rozgrywki zakończonej w 27 ruchach, jaką właśnie zafundowała mu Beth Harmon - padły słowa w serialu.

Seksistowskie słowa

Pozew złożyła sama szachistka, stwierdzając, że słowa, które padły w serialu, są seksistowskie i umniejszają jej zasługom. Ponadto Gaprindaszwili podkreśliła, że nie jest Rosjanką, ale Gruzinką.

W pozwie kobieta tłumaczy, że Rosja zastraszała Gruzinów i najechała na ich ziemie, w związku z czym uważa, że Netflix nie uszanował jej pochodzenia.

"Gaprindaszwili jest pionierką kobiecych szachów i uwielbianą ikoną w rodzinnej Gruzji. W trakcie swojej niezwykłej kariery zdobyła wiele tytułów mistrzowskich, pokonała najlepszych szachistów na świecie i jako pierwsza kobieta w historii osiągnęła status międzynarodowego arcymistrza szachowego wśród mężczyzn" - napisano w pozwie.

Zobacz: Korwin-Mikke za zniesieniem pedofilii, gdy ofiara ma 8 lat? Szokująca teoria polityka

Netflix został również oskarżony o wprowadzenie widzów w błąd:

"Stwierdzenie, że Gaprindaszwili "nigdy nie stawiała czoła mężczyznom" jest w oczywisty sposób fałszywe, a także rażąco seksistowskie i umniejszające. Netflix bezczelnie i celowo skłamał na temat osiągnięć Gaprindaszwili, by w tani i cyniczny sposób "zwiększyć dramatyzm" poprzez sprawienie wrażenia, że jego fikcyjnej bohaterce udało się osiągnąć coś, czego żadnej innej kobiecie – w tym Gaprindaszwili – się nie udało" - napisano.

Szachistka żąda 5 milionów dolarów odszkodowania i dodatkowej kwoty za straty moralne. Oprócz tego szachistka żąda usunięcia kontrowersyjnej kwestii z serialu.

Głos w sprawie zabrał rzecznik Netflixa, którego zdaniem roszczenia Gaprindaszwili nie mają żadnych podstaw.

WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj27 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura