Konkurs Chopinowski: II etap przesłuchań rozpoczęty

Jiana Peng, PAP/Leszek Szymański
Jiana Peng, PAP/Leszek Szymański
II. etap przesłuchań Konkursu Chopinowskiego już się rozpoczął. Wśród polskich pianistów Szymon Nehring i Kamil Pacholec.

XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina to wielkie wydarzenie. Dziś rozpoczął się 2. etap przesłuchań.

W Konkursie Chopinowskim dziewięciu pianistów z Polski

II etap Konkursu Chopinowskiego rozpoczął się dziś - 9 października i potrwa do wtorku 12 października. Do konkursu zakwalifikowało się 45 pianistów, w tym dziewięciu z Polski. 8 z Japonii, 7 z Chin, 5 z Włoch.

W II etapie wystąpią:

    Piotr Alexewicz, Polska
    Leonora Armellini, Włochy
    J J Jun Li Bui, Kanada
    Michelle Candotti, Włochy
    Kai-Min Chang, Chińskie Tajpej
    Xuehong Chen, Chiny
    Hyounglok Choi, Korea Południowa
    Federico Gad Crema, Włochy
    Alberto Ferro, Włochy
    Yasuko Furumi, Japonia
    Alexander Gadjiev, Włochy/Słowenia
    Avery Gagliano, Stany Zjednoczone
    Martin Garcia Garcia, Hiszpania
    Eva Gevorgyan, Rosja/Armenia
    Wei-Ting Hsieh, Chińskie Tajpej
    Adam Kałduński, Polska
    Nikolay Khozyainov, Rosja
    Su Yeon Kim, Korea Południowa
    Aimi Kobayashi, Japonia
    Mateusz Krzyżowski, Polska
    Jakub Kuszlik, Polska
    Shushi Kyomasu, Japonia
    Hyuk Lee, Korea Południowa
    Bruce (Xiaoyu) Liu, Kanada
    Arsenii Mun, Rosja
    Szymon Nehring, Polska
    Viet Trung Nguyen, Wietnam/Polska
    Georgijs Osokins, Łotwa
    Evren Ozel, Stany Zjednoczone
    Kamil Pacholec, Polska
    Hao Rao, Chiny
    Sohgo Sawada, Japonia
    Aristo Sham, Chiny/Hong Kong
    Miyu Shindo, Japonia
    Talon Smith, Stany Zjednoczone
    Kyohei Sorita, Japonia
    Szuyu Su, Chińskie Tajpej
    Hayato Sumino, Japonia
    Yutong Sun, Chiny
    Tomoharu Ushida, Japonia
    Marcin Wieczorek, Polska
    Andrzej Wierciński, Polska
    Yuchong Wu, Chiny
    Lingfei (Stephan) Xie, Kanada/Chiny
    Zi Xu, Chiny

Więcej artystów niż w regulaminie

- To, że w kolejnym, drugim etapie Konkursu Chopinowskiego znalazło się więcej artystów niż to przewiduje regulamin, świadczy o bardzo wysokim poziomie uczestników i całego Konkursu. Podobnie zresztą było z samym Konkursem, do którego wystartowało 87 zamiast 80 pianistów - tłumaczyła krytyk Dorota Szwarcman.

Występ Polaka - Szymona Nehringa mamy już za sobą. W jego sobotnim programie na Konkurs Chopinowski znalazły się utwory: Impromptu Ges-dur op.51, Polonez-fantazja As-dur op.61, Walc As-dur op.64 nr 3, Andante spinato i Wielki Polonez Es-dur op.22.

Kamil Pacholec interpretować będzie kompozycje: Polonez fis-moll op.44, Impromptu Fis-dur op.36, Walc F-dur op.34 nr 3, Walc Des-dur op.64 nr2, Walc cis-moll op.64 nr 2 oraz Scherzo b-moll op. 31.

Zobacz: Sanepid nie pozwolił na wiec na Placu Zamkowym

Konkurs Chopinowski: obowiązkowy walc i polonez

W II etapie zakwalifikowanych uczestników obowiązuje odmienny repertuar. Powinien on zawierać m.in. wybranego walca i poloneza. Szczegółowy spis obowiązujących kompozycji znajduje się w zakładce Kompozycje na stronie Konkursu NIFC.

Organizatorzy Konkursu Chopinowskiego zwracają uwagę, że niektóre kompozycje cieszą się w tym roku dużo większą popularnością od pozostałych. Podczas I etapu Konkursu Chopinowskiego najczęściej wykonywanymi kompozycjami były Ballada f-moll op. 52 i Etiuda gis-moll op. 25 nr 6 – każdą z nich zagrano aż 18 razy. Nieco rzadziej grano otwierającą op. 10 Etiudę C-dur i Nokturn H-dur op. 62 nr 1, wykonane przez 17 uczestników. Po 16 razy wybrzmiały Etiuda a-moll 25 nr 11, Etiuda As-dur op. 10 nr 10, Etiuda e-moll op. 25 nr 5, Nokturn c-moll op. 48 nr 1 oraz Etiuda F-dur op. 10 nr 8. Tylko po dwa razy jury i publiczność wysłuchali w I etapie Scherzo h-moll op. 20 i Etiudę es-moll op. 10 nr 6.

Zobacz: "Kaczyński chce być jak Putin, Polskę przekształcić w Rosję. Unia mu w tym przeszkadza"

Konkurs Chopinowski. Transmisja

Całość Konkursu będzie transmitować Program Drugi Polskiego Radia. Koncerty będą wzbogacone o informacje, relacje, rozmowy z ekspertami. Program Drugi będzie także emitował archiwalne nagrania konkursów. Komentarze eksperckie będzie można usłyszeć również na antenie Polskiego Radia Chopin, które dostępne jest w internecie i cyfrowym systemie DAB+.

W specjalnym serwisie multimedialnym stworzonym właśnie na potrzeby Konkursu Chopinowskiego będzie można znaleźć wszystkie koncerty konkursu i związane z nim informacje oraz audycje chopinowskie ze wszystkich programów Polskiego Radia. Codzienne chopinowskie pasma programów zaplanowały oprócz Dwójki główne anteny PR: Jedynka, Trójka i Czwórka. Podczas Koncertu Laureatów - w czwartek 21 października w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej prezes Polskiego Radia wręczy nagrodę za najlepsze wykonanie mazurków Chopina. To wyróżnienie jest przyznawane przez publicznego nadawcę radiowego już od I Konkursu - w 1927 r.

XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina trwa od 2 do 23 października 2021 r.

WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura