W Sejmie odbyła się konferencja prasowa z udziałem polityków Konfederacji. fot. Youtube
W Sejmie odbyła się konferencja prasowa z udziałem polityków Konfederacji. fot. Youtube
echo24 echo24
2453
BLOG

A jednak miałem nosa pisząc, że mi nie po drodze z PiS-em

echo24 echo24 PiS Obserwuj temat Obserwuj notkę 208

Portal internetowy Salon24 news - vide: https://www.salon24.pl/newsroom/949698,tajne-negocjacje-wokol-roszczen-zydowskich-wyciekla-notka-msz  informuje:

Tajne negocjacje wokół roszczeń żydowskich. Wyciekła notka MSZ. Notatka pochodzi z 25 października ubiegłego roku. Dotyczy rozmowy, jaka odbyła się w MSZ z udziałem ambasadora Jacka Chodorowicza, który jest pełnomocnikiem ministra spraw zagranicznych ds. kontaktów z diasporą żydowską, z panem Tomaszem Yazdgerdim, jego amerykańskim odpowiednikiem, pełnomocnikiem Departamentu Stanu – mówił w Sejmie Michalkiewicz. Roszczenia żydowskie - tajna notka. Jak tłumaczył, notatka zawiera "mapę drogową, według której roszczenia żydowskie mają być realizowane zgodnie z oczekiwaniami strony żydowskiej i amerykańskiej". Przeczytam najważniejszy, moim zdaniem, akapit. Ten rozmówca pana Chodorowicza konsekwentnie podkreślał, że zdaje sobie sprawę, iż sprawa restytucji musi być rozpatrywana w horyzoncie czasowym 2019 r., jako roku wyborczego w Polsce, z podstawowym terminem w postaci wyborów do parlamentu na jesieni 2019 r. Podkreślił, że strona amerykańska jest zainteresowana, aby w okresie do wyborów parlamentarnych w Polsce, a jednocześnie do momentu przekazania do Kongresu raportu w ramach ustawy Just, strona polska w konkretny sposób posunęła kwestię restytucji do przodu – mówił Michalkiewicz. Postęp w kwestii restytucji zdefiniował jako przystąpienie przez stronę polską do procesu prowadzonego do definitywnego rozwiązania kwestii restytucji, który to z kolei rozumiał jako podjęcie rozmów z przedstawicielami społeczności żydowskiej, przede wszystkim negocjacji o charakterze finansowym, mającym na celu ustalenie konkretnych kwot możliwych rekompensat, które jego zdaniem mogą mieć częściowy charakter. Podkreślił, że strona amerykańska nie spodziewa się działań legislacyjnych w określonym wyżej horyzoncie czasowym, natomiast uważa za możliwe konkretne rozmowy i działania niemające wymiaru publicznego i formalnego – cytował fragmenty notatki Michalkiewicz…

Mój komentarz:

Nie da się zaprzeczyć, że jeśli ta notatka dyplomatyczna jest prawdziwa to miał rację Grzegorz Braun mówiąc w Sejmie, cytuję za panem Grzegorzem: „ze strony Żydów nowojorskich mamy do czynienia z usiłowaniem kradzieży zuchwałej, ze strony imperium amerykańskiego mamy do czynienia z wymuszeniem rozbójniczym, natomiast ze strony rządu warszawskiego i Prezydenta belwederskiego mamy do czynienia ze zdradą”, koniec cytatu.

Ta szokująca wiadomość jest dla mnie szczególnie przykra z tej przyczyny, iż mój śp. Ojciec Michał Pasierbiewicz w czasie okupacji hitlerowskiej wraz ze swymi żołnierzami Piątki Akowskiej, której był dowódcą – vide: https://katalog.bip.ipn.gov.pl/informacje/143605 , - uratował życie i zdrowie wielu Żydom więzionym w niemieckim obozie śmierci Auschwitz-Birkenau.  

A tu więcej szczegółowych informacji na ten temat – vide: https://www.youtube.com/watch?v=7lNT5JAmsT4&feature=youtu.be 

Krzysztof Pasierbiewicz (em. nauczyciel akademicki, niezawisły bloger oddany prawdzie i sprawom ważnym dla polskiego państwa)

echo24
O mnie echo24

emerytowany nauczyciel akademicki, tłumacz, publicysta, prozaik,

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka