Blog
Pozimnowojenna szachownica
Kamil Sasal
Kamil Sasal Politolog, obecnie doktorant
8 obserwujących 361 notek 431852 odsłony
Kamil Sasal, 9 stycznia 2017 r.

PiS przegranym zwycięzcą

1793 19 0 A A A

Najnowszy sondaż IBRIS daje Prawu i Sprawiedliwość 34,7% z potencjalną liczbą mandatów wynoszącą 217. Zajmuje więc pozycję lidera, ale bez przewagi w liczbie mandatów. Jarosław Kaczyński musiałby szukać koalicjanta, najprawdopodobniej ustawiając w tej roli Kukiz'15 (8,6% z 42 mandatami). PiS grozi utrata większości w razie przyszłych wyborów. 

W opozycji na czoło wychodzi Platforma Obywatelska 17,1% - 93 mandaty - wobec 13,3 .Nowoczesnej (66 mandatów). W Sejmie znalazłyby się jeszcze PSL i SLD (nie należy jeszcze wieszczyć końca postkomunistów - po zmianach w emeryturach byłych funkcjonariuszy formacji mundurowych PRL mogło skoczyć poparcie dla tej partii).

Z powyższego płyną wnioski, że utrzymanie przez PiS zdolności do zmian systemowych w nowym rozdaniu wyborczym może zostać zahamowane utratą 16 mandatów lub więcej, jeśli partia nie odzyska prowadzenia powyżej 35%. Na scenie politycznej wciąż trwa SLD i PSL. Sukces Kaczyńskiego zależy od neutralizacji tych partii, poniżej progu wyborczego. Zaś podobieństwo między PO i .Nowoczesną tworzy podstawy pod silny konflikt. Tylko jedno z nich może stanąć do pełnej walki z PiS, albo poprzez trudny proces połączenia lub eliminację, co jest bardzo mało prawdopodobne. PiS na razie nie ma z kim przegrać, chyba, że ze sobą.

Źródło: 

Onet.pl

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Ulubiony cytat: "Kiedy chce się rządzić krajem, najpierw należy zaprowadzić porządek we własnej rodzinie. Jeśli chce się utrzymać porządek w rodzinie, najpierw trzeba wykształcić swój charakter. Kto chce ukształtować swój charakter, najpierw musi mieć prawe serce. Jeśli ktoś chce mieć prawe serce, najpierw musi myśleć właściwie. Jeśli ktoś chce myśleć właściwie, to najpierw musi nabrać rozumu". - Konfucjusz "Na jednym wzgórzu nie ma miejsca dla dwóch tygrysów". Deng Xiaoping

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Tylko co jeśli każde wybory oznaczają generalną wymiane kadr? Polskie państwo jest chaotyczne.
  • Z punktu widzenia mieszkańców klatki schodowej. Częsta zmiana dozorcy może się odbić...
  • Dziękuje. Dobry artykuł.

Tematy w dziale Polityka