Blog
Pozimnowojenna szachownica
Kamil Sasal
Kamil Sasal Politolog, obecnie doktorant
10 obserwujących 389 notek 482351 odsłon
Kamil Sasal, 14 września 2017 r.

Nowoczesna R. Petru upadnie

2101 39 0 A A A

Ryszard Petru, lider .Nowoczesnej krytycznie odniósł się do propozycji prezydenta. To błąd, ponieważ zajmuje zbyt radykalne stanowisko.

Prezydent zyskał duże poparcie w sondażach w wyniku zawetowania dwóch ustaw o sądownictwie. Inne partie, szczególnie Platforma Obywatelska chce wykorzystać ten moment, aby pokazać się jako partia umiaru i rozsądku. Klasyczna próba wbicia jeszcze większego klina między PiS a prezydenta.

W przeciwieństwie do tego R. Petru ogranicza pole manewru swojej partii. Jego taktyka polityczna jest doraźna i wskazuje na niewielki potencjał intelektualny. Tego typu postawa może się podobać najbardziej niezadowolonym z rządów PiS, ale to nie zapewni poparcia powyżej 10%.

W efekcie PO oraz Kukiz15' mogą wiele ugrać na dalszej marginalizacji .Nowoczesnej. G. Schetyna chce odzyskać brakujące poparcie dające mu 30% i więcej. Wtedy uzyska większą legitymizację w partii oraz powrót do statusu największej siły opozycyjnej.

Kukiz15' potrzebuje czasu na usadowienie się na polskiej scenie politycznej. Jeśli uda mu się wzmocnić u siebie grupę promującą konserwatyzm i wolny rynek, może to być śmiały sposób na osłabienie .Nowoczesnej, która jest partią hałaśliwą i obciążoną niekompetencją lidera.

Całościowym skutkiem będzie powolny upadek .Nowoczesnej - ludzi nasyconych (typowa partia "biznesmenów") i zbyt pewnych siebie. Znakiem firmowym tej partii jest brak aktywnych struktur. To wydmuszka marketingowa, jak wyleci z Sejmu - zniknie ze sceny.


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Ulubiony cytat: "Kiedy chce się rządzić krajem, najpierw należy zaprowadzić porządek we własnej rodzinie. Jeśli chce się utrzymać porządek w rodzinie, najpierw trzeba wykształcić swój charakter. Kto chce ukształtować swój charakter, najpierw musi mieć prawe serce. Jeśli ktoś chce mieć prawe serce, najpierw musi myśleć właściwie. Jeśli ktoś chce myśleć właściwie, to najpierw musi nabrać rozumu". - Konfucjusz "Na jednym wzgórzu nie ma miejsca dla dwóch tygrysów". Deng Xiaoping

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Faktycznie. Jest bardzo sugestywne zdjęcie, które tak to ukazuje. Poprawiłem już. Dziękuje...
  • Nie wiem czemu komentarz się nie zapisał. Dziękuję za linki.
  • Generalnie zgadzam się. Ale nawet atrapa może wywoływać poważne skutki. Zbliżają się...

Tematy w dziale Polityka